Urszula Borowiecka

Wypadek a stłuczka lub kolizja – jakie są różnice?

Wypadek to zdarzenie drogowe, w którym ucierpieli jego uczestnicy. Skutki obrażeń ciała  muszą trwać dłużej niż 7 dni. Spowodowanie wypadku traktowane jest jak przestępstwo! Tak samo traktowane jest nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku. Dlatego jak będziesz jego świadkiem, koniecznie zatrzymaj się i sprawdź, czy któraś z osób nie potrzebuje pomocy!

Zgodnie z art. 177 k.k. „Wypadek, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni”.

CZYTAJ TAKŻE

Byłeś świadkiem wypadku na drodze? Sprawdź, co zrobić i jakie masz obowiązki

Kolizja pożyczonym samochodem. Jakie są konsekwencje?

Prowadzisz cudze auto bez OC? Narażasz się na milionowe kary

Kolizja (potocznie nazywana stłuczką) to wykroczenie. Zazwyczaj to drobne uszkodzenie samochodu, z którego pasażerowie wychodzą bez szwanku. Stłuczka jest tym samym co kolizja.

Według potocznej definicji ,,Stłuczka to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu. Skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu, itp.) lub też jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni”.

W sytuacji, gdy nieszczęśliwie będziesz uczestnikiem takiego zdarzenia, zachowaj zdrowy rozsądek i działaj zgodnie z poniższymi zasadami.

Zadbaj o bezpieczeństwo

W pierwszej kolejności oceń sytuację i zabezpiecz miejsce wypadku przed dalszymi niebezpiecznymi zdarzeniami. Zorientuj się co się wydarzyło, jakie są zagrożenia dla uczestników i świadków zdarzenia.

 

Jako uczestnik wypadku masz obowiązek zatrzymania pojazdu, nie powodując przy tym zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Musisz też zapewnić bezpieczeństwo w ruchu w miejscu wypadku. Włącz światła awaryjne, ustaw trójkąt bezpieczeństwa w odległości 50 do 100 m w zależności od drogi. Załóż kamizelkę odblaskową. Pamiętaj! Miejsce zdarzenia musi być widoczne dla innych kierowców!

Wezwij policję

W międzyczasie należy wezwać policję, jeśli zdarzenie wygląda poważnie – również karetkę. Obowiązek wezwania policji masz tylko po wypadku, ale radzimy wezwać ją także przy stłuczce. Notatka z miejsca zdarzenia sporządzona przez policjanta ułatwi Ci dochodzenie odszkodowania!

Weź numer polisy od sprawcy

Koniecznie weź od sprawcy numer polisy OC. Sprawca nie może odmówić. Spiszcie oświadczenie na miejscu zdarzenia. Zadbaj też o to, by sprawca wyraźnie potwierdził swoją winę i dokładnie opisał okoliczności zdarzenia. Najlepiej będzie, jak policja przyjedzie na miejsce zdarzenia. Notatka policyjna jest bardziej wiarygodna dla ubezpieczyciela sprawcy niż samo oświadczenie. Pamiętaj, że ubezpieczyciel ma obowiązek sam wystąpić do policji o udostępnienie takiej notatki.

NIE CHCE CI SIĘ CZYTAĆ? OBEJRZYJ: 

Wypadki i kolizje (stłuczki) a statystyki policyjne

Statystyki kolizji lub stłuczek prowadzone są przez policję w Polsce od 1990 r. Wcześniejsze dane obejmują wyłącznie liczbę wypadków. W pierwszym roku prowadzenia statystyk z rozróżnieniem wypadków i stłuczek okazało się, że poważne zdarzenia drogowe stanowiły ok. 32% ogółu (50 tys. wypadków i 106 tys. kolizji). W kolejnych latach sytuacja ta uległa znacznej poprawie. Według ostatnich badań policji z 2016 roku, wypadki stanowią już tylko poniżej 8% ogólnej liczby wszystkich zdarzeń, choć ich ilość wzrosła niemal 3-krotnie. Należy także pamiętać, że na przestrzeni lat znacznie zwiększyła się także liczba samochodów poruszających się po naszych drogach.

Stłuczki i kolizje także są kosztowne

Wydaje Ci się, że materialne skutki stłuczek lub kolizji są niewielkie? Nic bardziej mylnego! Badacze amerykańskiego Instytutu Bezpieczeństwa Drogowego (IIHS) sprawdzili, w jakim stopniu ulegają uszkodzeniu samochody, które uderzyły w przeszkody przy prędkości 10 km/h. Wynik? Aż 5 z 9 testowanych aut otrzymało złe noty. W najgorszym przypadku (Jaguar X-Type) koszt naprawy po stłuczce wyniósł aż 2 tysiące dolarów.

Wypadek a stłuczka – wyjaśniamy różnice

WypadekStłuczka
są ranni albo zabicinie ma rannych ani zabitych
zabezpiecz miejsce zdarzenia
nie usuwaj samochodu z miejsca zdarzeniausuń samochód z miejsca zdarzenia
wezwij karetkę i policję
udziel pierwszej pomocy
spisz dane personalne świadków
nie musisz wzywać policji
podaj swoje dane i numer polisy OC
wykonaj zdjęcia na miejscu zdarzenia

[Widget_reklama_porownywarki]