Wojciech Martyński

Ranking miast wojewódzkich według średnich cen OC. Wrocław najdroższy

Z analizy ponad 170 000 kalkulacji wykonanych przez kierowców w porównywarce OC/AC Punkta, dawniej mfind.pl wynika, że średnio najwięcej za ubezpieczenie OC płacimy we Wrocławiu – 1133 zł. W czołówce najdroższych miast ze średnią ceną obowiązkowej polisy przekraczającą 1000 zł znalazły się Gdańsk (1046 zł), Warszawa (1027 zł) oraz Łódź (1014 zł).

Ceny OC w miastach wojewódzkich - Punkta, dawniej mfind

 

O ile wysokie ceny OC w Warszawie i Łodzi nie dziwią, ponieważ jak wynika z raportu Punkta, dawniej Punkta, dawniej Punkta, dawniej mfind o wypadkach dochodzi tam do dużej liczby kolizji, o tyle wyniki Wrocławia oraz Gdańska mogą zastanawiać. Według statystyk policji na ulicach tych miast jest zdecydowanie bezpieczniej.

– Ustalając wysokość taryfy ubezpieczeniowej, towarzystwa ubezpieczeniowe muszą działać dynamicznie i opierają wyliczenia na własnych statystykach wypadkowych, a  nie na podstawie statystyk roku „kalendarzowego”. Działanie takie jest niezbędne, by zapewnić odpowiedni poziom rezerw na wypłatę odszkodowań w przyszłości – wyjaśnia Edyta Skórka, specjalista ds. ubezpieczeń Punkta, dawniej mfind.

Z kolei wśród najtańszych miast wojewódzkich znalazły się Rzeszów (704 zł), Opole (766 zł), Kielce (778 zł) i Katowice (799 zł).

Kierowcy najwięcej oszczędzają w Rybniku

Zespół Punkta, dawniej Punkta, dawniej Punkta, dawniej mfind przeanalizował również ceny w innych miastach, nie tylko wojewódzkich. Spośród miejscowości, w których wykonano co najmniej 1000 kalkulacji, ponownie najdroższy okazał się Wrocław. Z kolei tytuł miasta z najtańszym OC powędrował do… Rybnika. W tym 140-tysięcznym mieście w województwie śląskim za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płacimy średnio 685 zł. To aż o 448 zł mniej niż we Wrocławiu.

Najtańsze i najdroższe OC w miastach - Punkta, dawniej mfind

 

Należy pamiętać, że ceny OC różnią się znacznie również w poszczególnych miastach, zależnie od tego, którego ubezpieczyciela wybierzemy. Jak wynika z raportu Punkta, dawniej mfind różnica między najtańszą i najdroższą ofertą dla tego samego kierowcy w Warszawie wynosi… 712 zł! Najlepszym sposobem na oszczędność jest zatem porównanie składek w kilku towarzystwach. Na szczęście wie o tym coraz więcej kierowców – świadczy o tym m.in. ogromny wzrost wyszukań w Google takich fraz jak „kalkulator OC” czy „porównywarka OC”.