Koronawirus a ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Aktualizacja:
Koronawirus a ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Konsekwencją epidemii koronawirusa są czasowe ograniczenia w funkcjonowaniu zakładów pracy. Niepewność powoduje, że wielu kredytobiorców zastanawia się, co dalej. Dotyczy to szczególnie osób spłacających kredyty hipoteczne. Czy w obecnej sytuacji zadziała ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Jakie propozycje dla swoich klientów przygotowały banki? Sprawdzamy!

Niemal 4 mln Polaków spłaca kredyt hipoteczny. Mimo że skutki epidemii poznamy dopiero za kilka miesięcy, już dziś wiele osób niespokojnie myśli o swojej przyszłości finansowej. Jeżeli należysz do grona tych osób, powinieneś wiedzieć, co możesz zrobić, aby odciążyć domowy budżet.

Wakacje kredytowe a koronawirus – lista banków

Rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 skłoniło Związek Banków Polskich do zarekomendowania działań, których celem jest pomoc klientom spłacającym kredyty. W odpowiedzi banki wprowadziły wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty kredytu na określony czas. Przez jaki okres klienci spłacający kredyty hipoteczne mogą korzystać z wakacji kredytowych? To zależy od poszczególnych banków. Przykładowo:

  • mBank pozwala klientom spłacającym m.in. kredyty hipoteczne odroczyć spłatę kapitału na maksymalnie 6 miesięcy;
  • Millennium Bank umożliwia klientom zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych na okres 3 miesięcy;
  • Citi Handlowy proponuje kredytobiorcom wakacje kredytowe na okres 3 miesięcy. Klient składający wniosek musi opisać, jak koronawirus wpłynął na jego sytuację finansową (np. jego wynagrodzenie zostało zmniejszone w związku z czasowym zamknięciem firmy).

Wakacje kredytowe to sposób, aby odsunąć spłatę kredytu hipotecznego nawet o pół roku i tym samym odciążyć domowy budżet. Trzeba jednak pamiętać, że odroczone raty zostaną dopisane do harmonogramu spłaty kredytu.

Koronawirus a kredyt hipoteczny – jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Na swoich stronach internetowych banki zachęcają do składania wniosków o wakacje kredytowe telefonicznie lub przez internet. Procedura jest uproszczona, a klienci nie muszą wnosić żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku czy zawieszenie spłaty rat.

Ponieważ kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o wakacje kredytowe. Wiele banków zastrzega, że opóźnienia w spłacie kredytu hipotecznego mogą skutkować negatywną odpowiedzią na podanie klienta o wakacje kredytowe.

Koronawirus – czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego zadziała?

Osoby spłacające kredyt hipoteczny, które wykazały się przezornością i wykupiły ubezpieczenie kredytu hipotecznego, mogą zastanawiać się, czy będą mogły z niego skorzystać. Jak działa taka polisa? Jej celem jest zabezpieczenie zarówno kredytobiorcy, jak i banku – w razie gdyby ten pierwszy nie był w stanie spłacić kredytu hipotecznego, bank nie musi się obawiać o swoje środki, gdyż obowiązek ten przejmie ubezpieczyciel. Niestety, ubezpieczenie kredytu hipotecznego działa tylko w sytuacjach określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Najczęściej ubezpieczenie kredytu hipotecznego chroni kredytobiorcę, gdy straci on pracę lub poważnie zachoruje i w związku ze stanem zdrowia będzie musiał zaprzestać aktywności zawodowej. Mimo że ubezpieczenie od utraty pracy może być ratunkiem dla osób, których zakład pracy upadł w związku z epidemią koronawirusa, to trzeba też pamiętać o dodatkowych warunkach, spełnienia których wymaga ubezpieczyciel. Może to być np. brak zatrudnienia w innym miejscu lub konieczność rozwiązania umowy o pracę z winy pracodawcy.

Czy warto wykupić ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Koronawirus pojawił się niespodziewanie i sparaliżował światową gospodarkę. Choć w przypadku epidemii ubezpieczenie kredytu hipotecznego może nie zadziałać, posiadanie tej polisy jest jak najbardziej uzasadnione – po zajściu okoliczności przewidzianych w OWU można skorzystać z ochrony, jaką daje ten produkt.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – tak samo jak ubezpieczenie nieruchomości – to nie zbędny wydatek, ale produkt, który może ochronić konsumenta, w tym przypadku przed wypowiedzeniem przez bank umowy kredytowej. Co więcej, oferta ubezpieczycieli w tym zakresie jest bardzo szeroka – kredytobiorcy mogą zakupić nie tylko ubezpieczenie od utraty pracy, ale również następstw nieszczęśliwych wypadków czy choroby i trwałego inwalidztwa.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej