Koronawirus a ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Aktualizacja:
Koronawirus a ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Konsekwencją epidemii koronawirusa są czasowe ograniczenia w funkcjonowaniu zakładów pracy. Niepewność powoduje, że wielu kredytobiorców zastanawia się, co dalej. Dotyczy to szczególnie osób spłacających kredyty hipoteczne. Czy w obecnej sytuacji zadziała ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Jakie propozycje dla swoich klientów przygotowały banki? Sprawdzamy!

Niemal 4 mln Polaków spłaca kredyt hipoteczny. Mimo że skutki epidemii poznamy dopiero za kilka miesięcy, już dziś wiele osób niespokojnie myśli o swojej przyszłości finansowej. Jeżeli należysz do grona tych osób, powinieneś wiedzieć, co możesz zrobić, aby odciążyć domowy budżet.

Wakacje kredytowe a koronawirus – lista banków

Rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 skłoniło Związek Banków Polskich do zarekomendowania działań, których celem jest pomoc klientom spłacającym kredyty. W odpowiedzi banki wprowadziły wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty kredytu na określony czas. Przez jaki okres klienci spłacający kredyty hipoteczne mogą korzystać z wakacji kredytowych? To zależy od poszczególnych banków. Przykładowo:

  • mBank pozwala klientom spłacającym m.in. kredyty hipoteczne odroczyć spłatę kapitału na maksymalnie 6 miesięcy;
  • Millennium Bank umożliwia klientom zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych na okres 3 miesięcy;
  • Citi Handlowy proponuje kredytobiorcom wakacje kredytowe na okres 3 miesięcy. Klient składający wniosek musi opisać, jak koronawirus wpłynął na jego sytuację finansową (np. jego wynagrodzenie zostało zmniejszone w związku z czasowym zamknięciem firmy).

Wakacje kredytowe to sposób, aby odsunąć spłatę kredytu hipotecznego nawet o pół roku i tym samym odciążyć domowy budżet. Trzeba jednak pamiętać, że odroczone raty zostaną dopisane do harmonogramu spłaty kredytu.

Koronawirus a kredyt hipoteczny – jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Na swoich stronach internetowych banki zachęcają do składania wniosków o wakacje kredytowe telefonicznie lub przez internet. Procedura jest uproszczona, a klienci nie muszą wnosić żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku czy zawieszenie spłaty rat.

Ponieważ kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o wakacje kredytowe. Wiele banków zastrzega, że opóźnienia w spłacie kredytu hipotecznego mogą skutkować negatywną odpowiedzią na podanie klienta o wakacje kredytowe.

Koronawirus – czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego zadziała?

Osoby spłacające kredyt hipoteczny, które wykazały się przezornością i wykupiły ubezpieczenie kredytu hipotecznego, mogą zastanawiać się, czy będą mogły z niego skorzystać. Jak działa taka polisa? Jej celem jest zabezpieczenie zarówno kredytobiorcy, jak i banku – w razie gdyby ten pierwszy nie był w stanie spłacić kredytu hipotecznego, bank nie musi się obawiać o swoje środki, gdyż obowiązek ten przejmie ubezpieczyciel. Niestety, ubezpieczenie kredytu hipotecznego działa tylko w sytuacjach określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Najczęściej ubezpieczenie kredytu hipotecznego chroni kredytobiorcę, gdy straci on pracę lub poważnie zachoruje i w związku ze stanem zdrowia będzie musiał zaprzestać aktywności zawodowej. Mimo że ubezpieczenie od utraty pracy może być ratunkiem dla osób, których zakład pracy upadł w związku z epidemią koronawirusa, to trzeba też pamiętać o dodatkowych warunkach, spełnienia których wymaga ubezpieczyciel. Może to być np. brak zatrudnienia w innym miejscu lub konieczność rozwiązania umowy o pracę z winy pracodawcy.

Czy warto wykupić ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Koronawirus pojawił się niespodziewanie i sparaliżował światową gospodarkę. Choć w przypadku epidemii ubezpieczenie kredytu hipotecznego może nie zadziałać, posiadanie tej polisy jest jak najbardziej uzasadnione – po zajściu okoliczności przewidzianych w OWU można skorzystać z ochrony, jaką daje ten produkt.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – tak samo jak ubezpieczenie nieruchomości – to nie zbędny wydatek, ale produkt, który może ochronić konsumenta, w tym przypadku przed wypowiedzeniem przez bank umowy kredytowej. Co więcej, oferta ubezpieczycieli w tym zakresie jest bardzo szeroka – kredytobiorcy mogą zakupić nie tylko ubezpieczenie od utraty pracy, ale również następstw nieszczęśliwych wypadków czy choroby i trwałego inwalidztwa.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments