Konsekwencją epidemii koronawirusa są czasowe ograniczenia w funkcjonowaniu zakładów pracy. Niepewność powoduje, że wielu kredytobiorców zastanawia się, co dalej. Dotyczy to szczególnie osób spłacających kredyty hipoteczne. Czy w obecnej sytuacji zadziała ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Jakie propozycje dla swoich klientów przygotowały banki? Sprawdzamy!
Niemal 4 mln Polaków spłaca kredyt hipoteczny. Mimo że skutki epidemii poznamy dopiero za kilka miesięcy, już dziś wiele osób niespokojnie myśli o swojej przyszłości finansowej. Jeżeli należysz do grona tych osób, powinieneś wiedzieć, co możesz zrobić, aby odciążyć domowy budżet.
Wakacje kredytowe a koronawirus – lista banków
Rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 skłoniło Związek Banków Polskich do zarekomendowania działań, których celem jest pomoc klientom spłacającym kredyty. W odpowiedzi banki wprowadziły wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty kredytu na określony czas. Przez jaki okres klienci spłacający kredyty hipoteczne mogą korzystać z wakacji kredytowych? To zależy od poszczególnych banków. Przykładowo:
- mBank pozwala klientom spłacającym m.in. kredyty hipoteczne odroczyć spłatę kapitału na maksymalnie 6 miesięcy;
- Millennium Bank umożliwia klientom zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych na okres 3 miesięcy;
- Citi Handlowy proponuje kredytobiorcom wakacje kredytowe na okres 3 miesięcy. Klient składający wniosek musi opisać, jak koronawirus wpłynął na jego sytuację finansową (np. jego wynagrodzenie zostało zmniejszone w związku z czasowym zamknięciem firmy).
Wakacje kredytowe to sposób, aby odsunąć spłatę kredytu hipotecznego nawet o pół roku i tym samym odciążyć domowy budżet. Trzeba jednak pamiętać, że odroczone raty zostaną dopisane do harmonogramu spłaty kredytu.
Koronawirus a kredyt hipoteczny – jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?
Na swoich stronach internetowych banki zachęcają do składania wniosków o wakacje kredytowe telefonicznie lub przez internet. Procedura jest uproszczona, a klienci nie muszą wnosić żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku czy zawieszenie spłaty rat.
Ponieważ kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o wakacje kredytowe. Wiele banków zastrzega, że opóźnienia w spłacie kredytu hipotecznego mogą skutkować negatywną odpowiedzią na podanie klienta o wakacje kredytowe.
Koronawirus – czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego zadziała?
Osoby spłacające kredyt hipoteczny, które wykazały się przezornością i wykupiły ubezpieczenie kredytu hipotecznego, mogą zastanawiać się, czy będą mogły z niego skorzystać. Jak działa taka polisa? Jej celem jest zabezpieczenie zarówno kredytobiorcy, jak i banku – w razie gdyby ten pierwszy nie był w stanie spłacić kredytu hipotecznego, bank nie musi się obawiać o swoje środki, gdyż obowiązek ten przejmie ubezpieczyciel. Niestety, ubezpieczenie kredytu hipotecznego działa tylko w sytuacjach określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Najczęściej ubezpieczenie kredytu hipotecznego chroni kredytobiorcę, gdy straci on pracę lub poważnie zachoruje i w związku ze stanem zdrowia będzie musiał zaprzestać aktywności zawodowej. Mimo że ubezpieczenie od utraty pracy może być ratunkiem dla osób, których zakład pracy upadł w związku z epidemią koronawirusa, to trzeba też pamiętać o dodatkowych warunkach, spełnienia których wymaga ubezpieczyciel. Może to być np. brak zatrudnienia w innym miejscu lub konieczność rozwiązania umowy o pracę z winy pracodawcy.
Czy warto wykupić ubezpieczenie kredytu hipotecznego?
Koronawirus pojawił się niespodziewanie i sparaliżował światową gospodarkę. Choć w przypadku epidemii ubezpieczenie kredytu hipotecznego może nie zadziałać, posiadanie tej polisy jest jak najbardziej uzasadnione – po zajściu okoliczności przewidzianych w OWU można skorzystać z ochrony, jaką daje ten produkt.
Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – tak samo jak ubezpieczenie nieruchomości – to nie zbędny wydatek, ale produkt, który może ochronić konsumenta, w tym przypadku przed wypowiedzeniem przez bank umowy kredytowej. Co więcej, oferta ubezpieczycieli w tym zakresie jest bardzo szeroka – kredytobiorcy mogą zakupić nie tylko ubezpieczenie od utraty pracy, ale również następstw nieszczęśliwych wypadków czy choroby i trwałego inwalidztwa.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Dowiedz się, jaką funkcję ma ubezpieczenie kredytu hipotecznego i czy zawsze musisz je wykupywać, kiedy decydujesz się na pożyczkę. O czym pamiętać przy wyborze polisy, żeby nie przepłacić i zapewnić sobie rozsądną ochronę?
Na rynku trwa boom na nieruchomości. Wiele z nich będzie finansowanych kredytem hipotecznym. Co to jest kredyt hipoteczny? Jak jest zabezpieczony i oprocentowany? Jakie koszty się z nim wiążą? Co koniecznie trzeba wiedzieć? Sprawdziliśmy!
Jakiego kredytu poszukujesz? Jak najtańszego! Gdy widzisz ofertę kredytu hipotecznego bez prowizji za udzielenie, z bezpłatną wyceną nieruchomości, z atrakcyjną marżą, myślisz: „Ale tanio, tylko brać!”. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, a bardzo ważnym szczegółem jest ubezpieczenie. Z nieodpowiednim ubezpieczeniem tani kredyt może okazać się bardzo drogi. Jak ustrzec się pułapek kredytowo-ubezpieczeniowych?
„Ja za bardzo nie wierzę w państwowe emerytury" - tą wypowiedzią sprzed kilku lat ówczesny wicepremier i minister gospodarki (!) Waldemar Pawlak zelektryzował media i tak zwaną opinię publiczną. Jak to nie wierzy? Skoro on nie wierzy, to jak ja - podatnik mam wierzyć? A w ogóle co tu ma do rzeczy wiara, przecież takie sprawy jak zabezpieczenie emerytalne powinny być dokładnie wyliczone! Nie są.
Polisa na życie, ubezpieczenie od utraty pracy, ubezpieczenie mieszkania - bank, w którym staramy się o kredyt hipoteczny ma prawo zaoferować nam dodatkowe polisy ubezpieczeniowe. Czy musimy z nich korzystać? Na pewno nie ze wszystkich. Warto więc wiedzieć, co dają nam poszczególne ubezpieczenia, w jaki sposób chronią nasze interesy i jak działają. Które dodatkowe ubezpieczenia warto mieć, a które to tylko marketing?
Kredyt kupiecki to wyjście z sytuacji, kiedy przedsiębiorcy brakuje odpowiednich środków na zakup niezbędnych towarów i usług. Sprawdź, jak on wygląda w praktyce i czy warto wykupić ubezpieczenie kredytu kupieckiego!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.