Rzecznik Ubezpieczonych: kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Aktualizacja:

Rzecznik Ubezpieczonych (inaczej Rzecznik Finansowy) to urząd służący obywatelom, którzy ucierpieli na skutek nieuczciwych działań zakładów ubezpieczeniowych, banków, instytucji kredytowych itp. Wyróżniamy 4 działy Rzecznika Finansowego:

  • Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego (WUE),
  • Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego (WBK),
  • Pozasądowego Rozwiązywania Sporów (WRS),
  • Administracyjno-Finansowego (WAF).

Skarga do Rzecznika Ubezpieczonych: kiedy ją złożyć?

W jakich sytuacjach warto zwrócić się do Rzecznika Ubezpieczeń? Na przykład:

  • ubezpieczyciel odmówił Ci wypłaty odszkodowania z OC;
  • ubezpieczyciel wypłacił zaniżone odszkodowanie;
  • masz podwójne ubezpieczenie i nie wiesz, co dalej;
  • nie jesteś pewien, jakie są Twoje prawa;
  • instytucja finansowa odrzuciła Twoją reklamację.

SPRAWDŹ: Odszkodowanie z OC sprawcy czy zadośćuczycienie?

Jak skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym?

Najlepiej przez stronę http://rf.gov.pl. Znajdziesz tu więcej informacji na temat działalności organu.

Do obowiązków rzecznika finansowego należy nie tylko pomoc ludziom w potrzebie, lecz również:

  • opiniowanie projektów aktów prawnych z branży ubezpieczeniowej,
  • informowanie organów nadzoru o ewentualnych nieprawidłowościach,
  • występowanie z wnioskami o inicjatywę ustawodawczą,
  • prowadzenie akcji edukacyjnych na temat praw klienta. 

Rzecznik Ubezpieczonych – adres

Możesz złożyć bezpłatny wniosek o przeprowadzenie interwencji przez Rzecznika Finansowego. Musi on być w tradycyjnej formie pisemnej, należy wysłać go na poniższy adres:

Rzecznik Finansowy

Al. Jerozolimskie 87

02-001 Warszawa

Rzecznik Ubezpieczonych – telefon

Eksperci Rzecznika Finansowego dyżurują pod telefonami:

  •  jeśli masz problem z bankiem lub instytucją finansową: tel. 22 333 73 25
  • jeśli twój problem związany jest z OFE lub inną formą oszczędzania emerytalnego: tel. 22 333 73 26
  • jeśli Twój kłopot wiąże się z ubezpieczeniami: tel. 22 333 73 28.

Na stronie Rzecznika Finansowego https://www.rf.gov.pl/kontakt znajdziesz dokładnie terminy (dni i godziny) dyżurów ekspertów.

Rzecznik Ubezpieczonych: kiedy może pomóc? 

W przypadku niesprawiedliwej dla Ciebie decyzji ubezpieczyciela Rzecznik Finansowy może ją przeanalizować i zakwestionować, podając argumentację prawną. Jeśli w twoje sprawie toczy się postępowanie, opinia Rzecznika Finansowego jest Twoim asem w rękawie. Rzecznik może skierowania sprawę do innych organów, do prokuratory lub do Komisji Nadzoru Finansowego. 

Aby złożyć skargę do Rzecznika Finansowego, musisz wcześniej otrzymać decyzję towarzystwa ubezpieczeniowego. Wówczas piszesz wniosek o weryfikację zasadności skargi.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

Rzecznik Ubezpieczonych pomaga ubezpieczonym w razie problemów między nimi a nieuczciwymi ubezpieczycielami. Czym dokładnie zajmuje się Rzecznik Praw Ubezpieczonych? Jak się z nim skontaktować?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2025.04.03  •  Samochód
Najtańsze OC w kwietniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2025.01.21  •  Samochód
Kary za brak OC – Ile zapłacisz po ostatnich podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2025.02.10  •  Samochód
Ile zapłacimy za badania techniczne – nowe przepisy!

W 2025 roku kierowców w Polsce czekają istotne zmiany w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów. Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie nowych regulacji, które obejmą m.in. podwyżkę opłat za obowiązkowe przeglądy techniczne oraz zaostrzenie procedur ich przeprowadzania.

Czytaj więcej
2025.02.10
Kto zapłaci niższy podatek od garażu?

1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.04.03  •  Samochód
Najtańsze OC w kwietniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej