Rzecznik Ubezpieczonych: kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Aktualizacja:

Rzecznik Ubezpieczonych (inaczej Rzecznik Finansowy) to urząd służący obywatelom, którzy ucierpieli na skutek nieuczciwych działań zakładów ubezpieczeniowych, banków, instytucji kredytowych itp. Wyróżniamy 4 działy Rzecznika Finansowego:

  • Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego (WUE),
  • Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego (WBK),
  • Pozasądowego Rozwiązywania Sporów (WRS),
  • Administracyjno-Finansowego (WAF).

Skarga do Rzecznika Ubezpieczonych: kiedy ją złożyć?

W jakich sytuacjach warto zwrócić się do Rzecznika Ubezpieczeń? Na przykład:

  • ubezpieczyciel odmówił Ci wypłaty odszkodowania z OC;
  • ubezpieczyciel wypłacił zaniżone odszkodowanie;
  • masz podwójne ubezpieczenie i nie wiesz, co dalej;
  • nie jesteś pewien, jakie są Twoje prawa;
  • instytucja finansowa odrzuciła Twoją reklamację.

SPRAWDŹ: Odszkodowanie z OC sprawcy czy zadośćuczycienie?

Jak skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym?

Najlepiej przez stronę http://rf.gov.pl. Znajdziesz tu więcej informacji na temat działalności organu.

Do obowiązków rzecznika finansowego należy nie tylko pomoc ludziom w potrzebie, lecz również:

  • opiniowanie projektów aktów prawnych z branży ubezpieczeniowej,
  • informowanie organów nadzoru o ewentualnych nieprawidłowościach,
  • występowanie z wnioskami o inicjatywę ustawodawczą,
  • prowadzenie akcji edukacyjnych na temat praw klienta. 

Rzecznik Ubezpieczonych – adres

Możesz złożyć bezpłatny wniosek o przeprowadzenie interwencji przez Rzecznika Finansowego. Musi on być w tradycyjnej formie pisemnej, należy wysłać go na poniższy adres:

Rzecznik Finansowy

Al. Jerozolimskie 87

02-001 Warszawa

Rzecznik Ubezpieczonych – telefon

Eksperci Rzecznika Finansowego dyżurują pod telefonami:

  •  jeśli masz problem z bankiem lub instytucją finansową: tel. 22 333 73 25
  • jeśli twój problem związany jest z OFE lub inną formą oszczędzania emerytalnego: tel. 22 333 73 26
  • jeśli Twój kłopot wiąże się z ubezpieczeniami: tel. 22 333 73 28.

Na stronie Rzecznika Finansowego https://www.rf.gov.pl/kontakt znajdziesz dokładnie terminy (dni i godziny) dyżurów ekspertów.

Rzecznik Ubezpieczonych: kiedy może pomóc? 

W przypadku niesprawiedliwej dla Ciebie decyzji ubezpieczyciela Rzecznik Finansowy może ją przeanalizować i zakwestionować, podając argumentację prawną. Jeśli w twoje sprawie toczy się postępowanie, opinia Rzecznika Finansowego jest Twoim asem w rękawie. Rzecznik może skierowania sprawę do innych organów, do prokuratory lub do Komisji Nadzoru Finansowego. 

Aby złożyć skargę do Rzecznika Finansowego, musisz wcześniej otrzymać decyzję towarzystwa ubezpieczeniowego. Wówczas piszesz wniosek o weryfikację zasadności skargi.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

Rzecznik Ubezpieczonych pomaga ubezpieczonym w razie problemów między nimi a nieuczciwymi ubezpieczycielami. Czym dokładnie zajmuje się Rzecznik Praw Ubezpieczonych? Jak się z nim skontaktować?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2025.01.07
Kto zapłaci niższy podatek od garażu?

1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Śmierć właściciela pojazdu
2024.09.02  •  Samochód
Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.

Czytaj więcej
Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon
2024.09.02  •  Samochód
Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.

Czytaj więcej