Zastanawiasz się, czy warto zakupić ubezpieczenie autocasco? Jeśli Twój samochód jest sporo warty i chcesz zapewnić mu dodatkową ochronę, to owszem – zakup AC będzie świetnym pomysłem! A co w sytuacji, gdy dojdzie do zalania samochodu? Czy ubezpieczyciel wypłaci wówczas zaniżone odszkodowanie AC.
Autocasco: kiedy się sprawdzi?
Jak zapewne wiesz, autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym – nie masz obowiązku jego zakupu. Z pewnością okaże się przydatne, jeśli obawiasz się uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży swojego pojazdu. Kiedy możesz liczyć na wypłatę odszkodowania z AC?
- Wypadek lub kolizja: ubezpieczyciel wypłaci Ci środki na zakup lub naprawę części pojazdu, jeśli np. doznasz stłuczki bądź kolizji lub Twój pojazd zostanie uszkodzony w wyniku wypadku.
- Działania osób trzecich: polisa pomoże Ci, jeśli Twój pojazd zostanie przez kogoś lub przez coś uszkodzony, np. wandal porysuje karoserię lub na dach auta spadnie solidna gałąź, która spowoduje wgniecenie.
- Kolizja ze zwierzęciem: zniszczenie auta w wyniku bliskiego spotkania ze zwierzęciem.
- Uszkodzenia w wyniku działania zjawisk pogodowych: AC działa również w wyniku szkód powstałych przez warunki pogodowe, np. burze, grad, silne wiatry czy powódź.
- Kradzież pojazdu: ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, kiedy ktoś skradnie Twoje auto.
- Kradzież części pojazdu: autocasco obejmuje również kradzież części i wyposażenia pojazdu.
SPRAWDŹ: Ile kosztuje ubezpieczenie AC?
Zaniżone odszkodowanie z AC: kiedy jest możliwe?
Z przedstawionych powyżej informacji wynika, iż szkody wyrządzone przez deszcze czy powodzie są objęte polisą autocasco. Jeśli więc znalazłeś się w tej nieprzyjemnej sytuacji, kiedy to Twoje auto zostało zalane, woda dostała się do środka, silnik jest zamoknięty i nie możesz włączyć pojazdu, możesz być spokojny. Mając wykupione ubezpieczenie AC, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Czy otrzymasz ją jednak w pełnej kwocie? To zależy… Ale o tym za chwilę.
Kiedy zgłosić ubezpieczycielowi fakt zalania samochodu?
Jeśli silne ulewy, burza lub powódź zalały Twoje auto lub uszkodziły pojazd, nie zwlekaj – jak najszybciej zgłoś ten fakt ubezpieczycielowi. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wymaga natychmiastowe zgłoszenie sprawy! Często masz na to jedynie 24 godziny od momentu zdarzenia. Mając wykupione aktualne AC, niezwłocznie skontaktuj się z ubezpieczycielem. Najlepszym i najszybszym sposobem będzie załatwienie tej sprawy telefonicznie. Numer kontaktowy znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela.
SPRAWDŹ: Termin zgłoszenia szkody z AC: kiedy to zrobić?
Zalany samochód a zaniżone odszkodowanie z AC
Pamiętaj, że zawsze musisz zachować ostrożność i uważnie przyjrzeć się temu, co zaproponuje Ci ubezpieczyciel. Zazwyczaj stosują oni dwa sposoby, które zaniżą wysokość należnego odszkodowania z autocasco. O jakich sposobach mowa?
- Zaniżona wartość pojazdu: choć podczas zakupu polisy niższa wartość pojazdu może Cię ucieszyć, gdyż zapłacisz wówczas mniej za swoją składkę, to podczas wyliczania szkody, zdecydowanie zmniejszy wysokość należnego odszkodowania. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na to, jaka wartość samochodu została wpisana podczas wyliczania odszkodowania!
- Zawyżona wartość wraku: tutaj zasada działa w drugą stronę, ponieważ im wyższa jest wartość wraku, tym mniej otrzymasz z odszkodowania autocasco. Działa to tak, ponieważ wartość pojazdu zostaje pomniejszona o cenę wraku – gdyż możesz otrzymać za niego środki, sprzedając go po całkowitym zniszczeniu pojazdu.
Zalane auto a szkoda całkowita – co z odszkodowaniem AC?
W sytuacji zalania auta nie zawsze pomoże dokładne osuszenie wnętrza i urządzeń znajdujących się pod maską. Pojazdy z rozbudowanymi systemami elektrycznymi mogą nie przeżyć kontaktu z wodą i nigdy więcej nie wyruszą już w trasę. Wówczas masz do czynienia ze szkodą całkowitą. Czy możesz uzyskać odszkodowanie z AC za zalane auto?
Oczywiście, możesz wówczas liczyć na wypłatę odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają swoje systemy, według których kwalifikują pojazdy do konkretnych rodzajów szkody. Zazwyczaj szkoda całkowita z AC jest uznawana w sytuacji, kiedy koszty naprawy pojazdu przekraczają 70% jego całkowitej wartości. Jeśli rzeczoznawca uzna, że Twoje auto kwalifikuje się do tego przedziału, zostanie uznana szkoda całkowita. Nie musisz się jednak obawiać, ponieważ dodatkowe ubezpieczenie autocasco pomoże Ci otrzymać środki nawet w takiej sytuacji!
Podsumowanie
Ubezpieczenie autocasco ochroni Twój pojazd w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Ubezpieczyciele gwarantują wypłatę środków nawet w przypadku szkód powstałych w wyniku czynników pogodowych. A co w sytuacji, kiedy Twój samochód zostanie zalany? Czy wówczas otrzymasz zaniżone odszkodowanie? Sprawdź!
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.