Broker ubezpieczeniowy to osoba fizyczna lub prawna, która jest niezależnym pośrednikiem ubezpieczeniowym reprezentującym interesy swojego klienta, w imieniu którego szuka ochrony ubezpieczeniowej. Broker ubezpieczeniowy działa zawsze i wyłącznie na zlecenie podmiotu, który przekazał jej pełnomocnictwo.
Zadaniem brokera ubezpieczeniowego jest wykonywanie czynności prawnych lub faktycznych, które są związane z zawarciem ochrony ubezpieczeniowej w imieniu lub na rzecz swojego klienta. W przeciwieństwie do agentów ubezpieczeniowych, brokerzy nie reprezentują towarzystw ubezpieczeniowych.
W Polsce, zawód brokera ubezpieczeniowego regulowany jest ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Co istotne, jako Broker mogą się określać wyłącznie te podmioty, które posiadają zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej (licencja brokera ubezpieczeniowego).
Do zadań brokera należy m.in.:
- opracowanie programu ubezpieczenia dopasowanego do potrzeb klienta
- zebranie maksymalnie dużej liczby ofert od towarzystw ubezpieczeniowych
- sporządzenie rekomendacji dla konkretnych ofert
- nadzór nad realizacją zawartej polisy ubezpieczeniowej
Czytaj także:
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Na portalach z ofertami pracy nie brakuje ogłoszeń firm ubezpieczeniowych. Zazwyczaj jest to wynik dużej rotacji wśród pracowników. Część z nich decyduje się na pracę w ubezpieczeniach bez wiedzy, jak wygląda codzienność agenta ubezpieczeniowego. Czy jest to droga dla Ciebie? Sprawdź!
Największym wyzwaniem zawodowym dla Ala Darta jest stworzenie ekscytującej usługi ubezpieczeniowej, która obali stereotyp nudnego pośrednika ubezpieczeniowego, wygłaszającego szablonowe formułki, straszącego wykrochmaloną koszulą i niemodnym krawatem.
Mianem cesjonariusza określamy osobę fizyczną lub prawną, która przyjęła prawa do świadczenia ubezpieczeniowego od innego podmiotu.
Fałszywy agent ubezpieczeniowy nie jest wcale odosobnionym przypadkiem. Każdy z nas może paść ofiarą oszusta podającego się za agenta, przed którym żadna polisa nas nie ochroni. Przed przykrymi konsekwencjami „transakcji” przeprowadzonych z fałszywym agentem możemy ochronić się jedynie sami – kierując się zdrowym rozsądkiem i zachowując ostrożność. Jak nie paść ofiarą fałszywego agenta ubezpieczeniowego?
Komisarz awaryjny to osoba fizyczna, prawna lub instytucja, której zadaniem jest zastąpienie ubezpieczyciela na terytorium państwa obcego w sytuacji zaistnienia szkody objętej ochroną ubezpieczeniową.
Zastanawiałeś się kiedyś nad konsekwencjami tego, co na co dzień robisz w pracy? Czy Twoja pomyłka może kogoś kosztować zdrowie, życie lub utratę majątku? Jeśli tak, to czy stać Cię na pokrycie ewentualnych strat klienta? To pytanie już ktoś kiedyś zadał. Dlatego powstał wykaz zawodów, w przypadku których ubezpieczenie o odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.