Doubezpieczenie to przywrócenie wysokości sumy ubezpieczenia po szkodzie. Jak wygląda kwestia doubezpieczenia i kiedy jest konieczna do rozważenia?

Doubezpieczenie  czyli przywrócenie wysokości sumy ubezpieczenia po szkodzie to dość częsta praktyka. Jeżeli zakład ubezpieczeń wypłaci nam odszkodowanie np. po szkodzie komunikacyjnej, z ubezpieczenia nieruchomości,  zwykle pomniejszy  sumę naszego ubezpieczenia o wypłaconą kwotę.

W takiej sytuacji przy kolejnej szkodzie może się okazać, że nie wystarczy nam określonej w OWU sumy ubezpieczenia.

Przykładowo: Jeśli skorzystaliśmy z likwidacji szkody w ramach ubezpieczenia nieruchomości, która została ubezpieczona na 300 tys. złotych i ubezpieczyciel wypłacił nam 150 tys. złotych –  to przy kolejnej szkodzie nie należy się nam już pełne 300 tys, a zaledwie 150 tys.

Jeśli chcemy mieć gwarancję wypłaty pełnego odszkodowania, nieruchomość należy doubezpieczyć.

Kiedy przydaje się doubezpieczenie?

Oprócz sytuacji kiedy skonsumowaliśmy sumę ubezpieczenia, doubezpieczenie przydaje się także w dwóch innych wypadkach:

–  kiedy wartość przedmiotu ubezpieczenia znacznie się podwyższyła, np. przeprowadziliśmy gruntowny remont i nieruchomość jest aktualnie więcej warta lub jej wartość zwiększyła się z innych powodów

– kiedy bank wycenia nieruchomość na wyższą kwotę niż ta zawarta w polisie

Doubezpieczenie – kiedy, konsekwencje

Doubezpieczenie można przeprowadzić w czasie trwania umowy ubezpieczeniowej. Wiąże się z koniecznością opłacenia dodatkowej składki.

 

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

2020.03.27  •  Dom
Jak oszacować wartość nieruchomości przed zakupem ubezpieczenia?

Jedną z czynności, jaką należy wykonać przed zakupem ubezpieczenia dla mieszkania lub domu, jest oszacowanie ich wartości. Jak ustalić wartość nieruchomości? Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, by prawidłowo określić sumę ubezpieczenia. Parametr ten jest kluczowy przy wypłacie odszkodowania z polisy.

Czytaj więcej
nadubezpieczenie, niedoubezpieczenie
2018.07.25  •  Dom
Niedoubezpieczenie i nadubezpieczenie: co to jest i jakie są tego konsekwencje?

Deklarując wartość swojego majątku w przypadku ubezpieczeń, możesz popełnić kilka błędów, za które przyjdzie Ci słono zapłacić. Po pierwsze - dobór sumy ubezpieczenia. Ten jest kluczowy nie tylko ze względu na wysokość składki polisy. Złe oszacowanie wartości chronionych dóbr może doprowadzić do nadubezpieczenia lub niedoubezpieczenia. Niedoubezpieczenie i nadubezpieczenie: co to jest i jakie są tego konsekwencje?

Czytaj więcej
2022.02.02
Rynek nieruchomości w czasach inflacji a aktualna suma ubezpieczenia – sprawdź, czy dotychczasowa ochrona ubezpieczeniowa jest wystarczająca

Nieruchomości są uważane za bardzo dobrą inwestycję w okresie utrzymywania niskich stóp procentowych, gdy nie opłaca się przechowywać oszczędności w bankach. Czy jednak zakup mieszkania jest równie korzystny w czasach wysokiej inflacji? Czy przy błyskawicznie rosnących cenach trzeba również zmieniać ubezpieczenie nieruchomości, aby uniknąć niedoubezpieczenia? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

Czytaj więcej
oc pośrednika w obrocie nieruchomości
2018.08.01  •  Dom
OC pośrednika w obrocie nieruchomościami

Nieruchomości w Polsce, a zwłaszcza w największych miastach przybywa na potęgę. Nie oznacza to, że zawsze łatwo jest coś znaleźć. Warto wówczas zwrócić się do pośrednika w obrocie nieruchomościami. Jak działa taki pośrednik? Jak wygląda kwestia OC pośrednika w obrocie nieruchomości?

Czytaj więcej
Ubezpieczenie domu - polisa nie tylko „pod kredyt”
2015.10.12
Ubezpieczenie domu – polisa nie tylko „pod kredyt”. Gdzie kupić polisę?

Liczba ubezpieczonych domów w Polsce byłaby pewnie niższa, gdyby nie banki. Udzielając kredytów, wymuszają one wykupienie polisy z cesją. O czym musisz pamiętać, szukając najlepszej ochrony? Co musi znaleźć się w umowie, jeżeli swoją nieruchomość ubezpieczasz „dla banku"? Przeczytaj porady Akademii ubezpieczeń mfind.

Czytaj więcej
oc zarządcy nieruchomości
2018.08.01  •  Dom
Zarządca nieruchomości – ubezpieczenie OC – gdzie kupić, co zawiera?

Zarządzanie większymi nieruchomościami, bądź całymi wspólnotami mieszkaniowymi nie jest łatwym zadaniem. Wymaga dużej wiedzy, kompetencji i doświadczenia, dlatego mieszkańcy najczęściej powierzają je w ręce osób o ściśle określonych kwalifikacjach. Kim jest i jak wygląda OC zarządcy nieruchomości?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej