Doubezpieczenie to przywrócenie wysokości sumy ubezpieczenia po szkodzie. Jak wygląda kwestia doubezpieczenia i kiedy jest konieczna do rozważenia?

Doubezpieczenie  czyli przywrócenie wysokości sumy ubezpieczenia po szkodzie to dość częsta praktyka. Jeżeli zakład ubezpieczeń wypłaci nam odszkodowanie np. po szkodzie komunikacyjnej, z ubezpieczenia nieruchomości,  zwykle pomniejszy  sumę naszego ubezpieczenia o wypłaconą kwotę.

W takiej sytuacji przy kolejnej szkodzie może się okazać, że nie wystarczy nam określonej w OWU sumy ubezpieczenia.

Przykładowo: Jeśli skorzystaliśmy z likwidacji szkody w ramach ubezpieczenia nieruchomości, która została ubezpieczona na 300 tys. złotych i ubezpieczyciel wypłacił nam 150 tys. złotych –  to przy kolejnej szkodzie nie należy się nam już pełne 300 tys, a zaledwie 150 tys.

Jeśli chcemy mieć gwarancję wypłaty pełnego odszkodowania, nieruchomość należy doubezpieczyć.

Kiedy przydaje się doubezpieczenie?

Oprócz sytuacji kiedy skonsumowaliśmy sumę ubezpieczenia, doubezpieczenie przydaje się także w dwóch innych wypadkach:

–  kiedy wartość przedmiotu ubezpieczenia znacznie się podwyższyła, np. przeprowadziliśmy gruntowny remont i nieruchomość jest aktualnie więcej warta lub jej wartość zwiększyła się z innych powodów

– kiedy bank wycenia nieruchomość na wyższą kwotę niż ta zawarta w polisie

Doubezpieczenie – kiedy, konsekwencje

Doubezpieczenie można przeprowadzić w czasie trwania umowy ubezpieczeniowej. Wiąże się z koniecznością opłacenia dodatkowej składki.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments