Doubezpieczenie to przywrócenie wysokości sumy ubezpieczenia po szkodzie. Jak wygląda kwestia doubezpieczenia i kiedy jest konieczna do rozważenia?
Doubezpieczenie czyli przywrócenie wysokości sumy ubezpieczenia po szkodzie to dość częsta praktyka. Jeżeli zakład ubezpieczeń wypłaci nam odszkodowanie np. po szkodzie komunikacyjnej, z ubezpieczenia nieruchomości, zwykle pomniejszy sumę naszego ubezpieczenia o wypłaconą kwotę.
W takiej sytuacji przy kolejnej szkodzie może się okazać, że nie wystarczy nam określonej w OWU sumy ubezpieczenia.
Przykładowo: Jeśli skorzystaliśmy z likwidacji szkody w ramach ubezpieczenia nieruchomości, która została ubezpieczona na 300 tys. złotych i ubezpieczyciel wypłacił nam 150 tys. złotych – to przy kolejnej szkodzie nie należy się nam już pełne 300 tys, a zaledwie 150 tys.
Jeśli chcemy mieć gwarancję wypłaty pełnego odszkodowania, nieruchomość należy doubezpieczyć.
Kiedy przydaje się doubezpieczenie?
Oprócz sytuacji kiedy skonsumowaliśmy sumę ubezpieczenia, doubezpieczenie przydaje się także w dwóch innych wypadkach:
– kiedy wartość przedmiotu ubezpieczenia znacznie się podwyższyła, np. przeprowadziliśmy gruntowny remont i nieruchomość jest aktualnie więcej warta lub jej wartość zwiększyła się z innych powodów
– kiedy bank wycenia nieruchomość na wyższą kwotę niż ta zawarta w polisie
Doubezpieczenie – kiedy, konsekwencje
Doubezpieczenie można przeprowadzić w czasie trwania umowy ubezpieczeniowej. Wiąże się z koniecznością opłacenia dodatkowej składki.