Wykup polisy następuje w momencie wypłaty przez towarzystwo ubezpieczeniowe wpłaconych środków finansowych ubezpieczającemu . Wykup ubezpieczenia następuje zawsze na żądanie ubezpieczającego.
Taka sytuacja ma miejsce zwykle nie wcześniej, niż 2 lata od rozpoczęcia umowy ubezpieczeniowej, w zależności od zapisanego w umowie okresu karencji i tylko wtedy, gdy ubezpieczający świadomie rezygnuje z polisy.
Czytaj także: Kwota wykupu ubezpieczenia
Wykup polisy dotyczy z reguły ubezpieczeń oszczędnościowych lub polis na życie, gdzie środki pochodzące ze składek gromadzone są na koncie ubezpieczającego. Wykup polisy może mieć charakter całkowity (wypłata wszystkich zgromadzonych środków) lub częściowy (wypłata określonej części środków).
Czytaj także: Certyfikat Ubezpieczenia
Wykup ubezpieczenia po okresie karencji możliwy jest w dowolnym momencie bez żadnych dodatkowych obciążeń finansowych ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. Oznacza to, że jeśli po np. 3 latach uzbieraliśmy na naszym koncie 25 tysięcy złotych, to dokładnie taką kwotę będziemy mogli pobrać z konta polisowego.
Czytaj także:
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły

Terminem uprawniony, określamy beneficjenta lub osobę uposażoną. Innymi słowy, jest to wskazana w umowie ubezpieczenia osoba fizyczna, której należy wypłacić należne świadczenie lub odszkodowanie.

Podpisując umowę ubezpieczenia, liczysz, że od tej pory jesteś objęty ochroną. Nie każde ubezpieczenie działa jednak od zaraz. W wielu przypadkach ubezpieczyciel bierze odpowiedzialność za zdarzenia dopiero po upływie określonego czasu. To okres karencji. Na ten punkt w umowie ubezpieczenia warto zwrócić szczególną uwagę. Dowiedz się, co to jest okres karencji ubezpieczenia.

Cedent to w terminologii ubezpieczeniowej osoba fizyczna, która jest jedną ze stron biorących udział w cesji ubezpieczenia. Przelewa ona swoje prawa na inny podmiot, najczęściej kredytodawcę.

Planując zakup polisy, zawsze zastanawiamy się, ile będzie kosztować? Składka ubezpieczeniowa to kwota, którą płacisz, aby Twoja polisa była aktywna i zapewniała ochronę w razie nieprzewidzianych sytuacji. Od czego zależy jej wysokość? Jakie czynniki mogą ją obniżyć, a co sprawia, że płacisz więcej? Sprawdź, jak działa składka ubezpieczeniowa i co możesz zrobić, aby nie przepłacać za swoje ubezpieczenie!

Ryzyko to inaczej prawdopodobieństwo uzyskania rezultatów różniących się od pierwotnie zakładanych.

Polisa ubezpieczeniowa stanowi podstawowy dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia pomiędzy ubezpieczycielem (np. towarzystwem ubezpieczeniowym), a klientem, czyli ubezpieczającym.
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz