Polisa ubezpieczeniowa

Aktualizacja:
polisa ubezpieczeniowa

Polisa ubezpieczeniowa stanowi podstawowy dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia pomiędzy ubezpieczycielem (np. towarzystwem ubezpieczeniowym), a klientem, czyli ubezpieczającym.

Polisa ubezpieczeniowa, wystawiana przez ubezpieczyciela ubezpieczającemu, powinna zawierać takie informacje, jak dane ubezpieczającego, okres ubezpieczenia a także suma ubezpieczenia. Na polisie często widnieje także wysokość składki ubezpieczeniowej. Jeśli ubezpieczającym jest osoba fizyczna, wówczas na dane składają się takie informacje, jak imię i nazwisko, adres oraz numer PESEL.

W przypadku osób prawnych, ubezpieczyciele z reguły wymagają większej ilości danych o ubezpieczającym, jak np. pełna nazwa firmy, adres jej siedziby numery REGON, NIP i PKD podstawowej działalności lub tej związanej w najbliższym stopniu z zawieraną polisą ubezpieczeniową.

Warto wiedzieć, że brak polisy OC (jako dokumentu) nie oznacza braku ważności ubezpieczenia. Do grupy polis ubezpieczeniowych należą polisy indywidualne, grupowe i generalne.

Co ważne, podmiot wystawiający polisę (najczęściej towarzystwo ubezpieczeniowe) jest w obowiązku umieszczenia na tym dokumencie informacji o rodzaju ubezpieczenia, a także ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Początek ochrony ubezpieczeniowej najczęściej wyznaczany jest od momentu dostarczenia polisy ubezpieczającemu.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments