Wypowiedzenie OC w AXA Ubezpieczenia - pobierz wzór

Aktualizacja:

Są na tym świecie dwa rodzaje ludzi. Jedni wolą płynąć z nurtem i poddawać się przyzwyczajeniom, drudzy wolą stawiać pod znakiem pytania nawet najbardziej rutynowe sprawy. A Ty co wolisz? Przedłużać z roku na rok zadowalającą ofertę czy znaleźć najlepszą możliwą i wypowiedzieć dotychczasowe OC? Dowiedz się, jak wypowiedzieć OC w AXA Ubezpieczenia.

Wypowiedzenie OC w AXA Ubezpieczenia – kiedy można?

Sytuacje, w których możliwe jest wypowiedzenie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, przewiduje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Długoterminowe OC zawierane jest na okres 12 miesięcy i jeśli nie zostanie wypowiedziane w odpowiednim terminie, zostaje automatycznie przedłużone na kolejny rok. Masz prawo zrezygnować z dotychczasowej polisy, jeśli:

  • postanowiłeś zmienić ubezpieczyciela i wypowiadasz OC z końcem trwania ochrony
  • nie wypowiedziałeś umowy w terminie i kupiłeś OC u innego ubezpieczyciela (podwójne ubezpieczenie)
  • kupiłeś używany samochód i nie chcesz kontynuować OC poprzedniego właściciela

Jeśli na polisie zostanie zarejestrowana zmiana własności ubezpieczonego pojazdu, OC wygaśnie z końcem okresu jego obowiązywania. Możesz zatem wypowiedzieć umowę w AXA Ubezpieczenia w dowolnym momencie, ale możesz także zaczekać aż upłynie termin jej ważności. OC nie przedłuża się automatycznie także w przypadku kupna polisy krótkoterminowej lub jeśli zalegasz ze składką.

Automatyczna kontynuacja umowy w AXA Ubezpieczenia – kiedy wypowiedzieć OC?

Upływa okres obowiązywania Twojej polisy OC i zaczynasz porównywać inne oferty dostępne na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Znajdujesz lepszą ofertę i decydujesz się na wypowiedzenie dotychczasowej umowy. Co musisz zrobić, żeby bez problemu zakończyć współpracę z AXA Ubezpieczenia?

Wystarczy, że pobierzesz wzór wypowiedzenia OC ze strony Akademii Punkta, wydrukujesz, wypełnisz, podpiszesz i wyślesz do AXA Ubezpieczenia. Należy to zrobić nie później niż na jeden dzień przed zakończeniem ochrony ubezpieczeniowej, inaczej umowa zostanie przedłużona automatycznie na kolejny rok. Bez obawy, jeśli nie grzeszysz gorliwością, możesz liczyć na przypominajkę od AXA Ubezpieczenia.

Ubezpieczyciel ma obowiązek wysłać Ci ofertę na nowy okres wraz z pouczeniem o możliwości wypowiedzenia umowy co najmniej na 14 dni przed końcem polisy. Jeśli mimo to zapomnisz o wysłaniu odpowiedniego formularza lub z innych przyczyn nie zdążyłeś go złożyć w terminie, a wykupiłeś OC u nowego ubezpieczyciela, masz jeszcze możliwość wypowiedzenia dotychczasowej umowy (ustawa przewiduje sytuację tak zwanego podwójnego ubezpieczenia). Pamiętaj, że w przypadku wcześniejszego opłacenia składki na „stare” OC, możesz ubiegać się o jej zwrot za niewykorzystany okres ochrony. Ten kij ma jednak dwa końce – jeśli zagapisz się i nie wypowiesz OC w terminie, będziesz musiał zapłacić składkę za czas, w którym jeszcze obowiązywało.

Wypowiedzenie OC kupionego przez Internet lub telefon w AXA Ubezpieczenia

Nowoczesne kanały sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych otwierają nowe możliwości dokonania transakcji bez wychodzenia z domu, ale mogą także skutkować mniej przemyślanymi zakupami. Dlatego przepisy prawa konsumenckiego dają możliwość wypowiedzenia umowy OC zakupionej przez Internet lub telefon w terminie 30 dni bez podawania przyczyny.

List, skan czy faks? – jak wysłać wypowiedzenie OC w AXA Ubezpieczenia?

Wypełniony i podpisany własnoręcznie formularz wypowiedzenia OC, który możesz pobrać ze strony Akademii Punkta lub ze strony AXA Ubezpieczenia, można dostarczyć do towarzystwa na trzy sposoby:

  • zwykłą pocztą na adres: AXA Ubezpieczenia TUiR S.A., ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa
  • pocztą elektroniczna (skan) na adres: wypowiedzenia@axadirect.pl
  • faksem na numer: 22 599 95 95

Pamiętaj, żeby zachować potwierdzenie wysłania listu lub faksu. AXA Ubezpieczenia wyśle do Ciebie informację o przyjęciu wypowiedzenia na podany przez Ciebie adres mailowy.

Więcej o ubezpieczeniach OC i AC w AXA Ubezpieczenia znajdziesz TUTAJ.

Podsumowanie

  • Upływa okres obowiązywania Twojej polisy OC i zaczynasz porównywać inne oferty dostępne na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.
  • Możesz liczyć na przypominajkę od AXA Ubezpieczenia – wiadomo, kiedy wysłać formularz.
  • Formularz wypowiedzenia możesz wysłać pocztą lub mailem. To proste!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
7 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments