Wypowiedzenie OC: kiedy i jak wypowiedzieć umowę OC?

Opublikowano: 15.11.2019

Umowę OC można wypowiedzieć w określonych sytuacjach, przestrzegając terminów i składając odpowiedni wniosek. Poniżej wyjaśniamy, jak i kiedy przygotować wypowiedzenie OC. 

Wypowiedzenie polisy OC po zakupie pojazdu

Mówi się, że OC „idzie za samochodem”, czyli sprzedajemy samochód razem z OC. Sprzedający nie może wypowiedzieć OC po sprzedaży pojazdu. Nabywca może z niego korzystać do końca trwania umowy, choć oczywiście składka zostanie przeliczona na podstawie danych i historii ubezpieczeniowej nowego właściciela. Można także wypowiedzieć umowę OC i zawrzeć nową. Wówczas sprzedający otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczeniowy.

Sprzedający musi w terminie 14 dni od sprzedaży poinformować ubezpieczyciela o tym, że sprzedał auto i podać dane osobowe nabywcy (imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL lub nazwę, siedzibę i numer REGON). 

Wypowiedzenie umowy OC na koniec okresu ubezpieczenia

Kiedy znalazłeś tańszą polisę w porównywarce punkta.pl, musisz wypowiedzieć poprzednią, aby nie przedłużyła się z automatu. Najpóźniej na jeden dzień przed końcem obowiązywania polisy musisz złożyć pisemne wypowiedzenie umowy. Jeśli nie zdążysz z wypowiedzeniem w oznaczonym czasie i poprzedni ubezpieczyciel obejmie cię ochroną, finalnie zapłacisz tylko za ten czas, kiedy byłeś ubezpieczony. Masz prawo wypowiedzieć automatycznie przedłużoną umowę OC.

Wypowiedzenie polisy, która przedłużyła się automatycznie

Przypomnijmy: nawet jeśli ubezpieczyciel automatycznie przedłużył Twoją polisę, możesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. To proste. Najpierw musisz wykupić nowe ubezpieczenie OC na ten okres, a zaraz potem złożyć wypowiedzenie starej umowy OC. Wówczas odzyskasz pieniądze.

Zdarza się tak, że ubezpieczyciel X, w którego wykupiłeś OC rok temu automatycznie przedłużył Twoją polisę OC, opłaciłeś ją i jeździsz. A jednak po miesiącu znalazłeś dużo tańsze OC u ubezpieczyciela Y dzięki porównywarce punkta.pl. Co robisz? Kupujesz ubezpieczenie u Y, składasz wypowiedzenie polisy OC X przedłużonej z automatu. X oddaje ci pieniądze, potrąca składkę tylko za ten miesiąc, w trakcie którego zapewniało Ci ochronę ubezpieczeniową.

SPRAWDŹ: Wypowiedzenie podwójnego OC – jak to zrobić? 

Wypowiedzenie OC zawartej przez telefon lub internet

Według prawa masz 30 dni na odstąpienie od umowy zawartej na odległość, przez telefon czy internet. To działa w przypadku wszystkich zakupów online i dotyczy także branży ubezpieczeniowej. Płacimy tylko za ten czas, w którym samochód był objęty ochroną, czyli tydzień, dwa, lub 29 dni.

Wypowiedzenie umowy OC po poprzednim właścicielu pojazdu

Jeśli nabyłeś pojazd, możesz wypowiedzieć polisę OC po poprzednim właścicielu w dowolnym momencie. Uważaj, bo OC poprzedniego właściciela nie przedłuży się automatycznie. Musisz pilnować terminu, by Twój pojazd nie został bez ubezpieczenia. 

SPRAWDŹ: Jak kupić ubezpieczenie OC online – polisa bez wychodzenia z domu

Nie musisz opłacać OC, kiedy wyrejestrujesz pojazd, jeśli zostanie skradziony lub jeśli sprzedasz go za granicę. Twoim obowiązkiem jest poinformować ubezpieczyciela o tym, co się zdarzyło, na piśmie i przedstawić odpowiednie dokumenty. 

Wypowiedzenie ubezpieczenie – w jakiej formie?

Wypowiedzenie umowy OC można dostarczyć osobiście, listownie lub poprzez agenta, w którego ją podpisałeś. Zgodnie z art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK wypowiedzenie umowy OC musi mieć formę pisemną, więc jeśli chcesz wysłać mailem, musisz załączyć skan lub zdjęcie formularza z odręcznym podpisem.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments