Wypowiedzenie umowy AC - co, gdzie, kiedy?

Opublikowano: 07.11.2019

Czy możliwe jest wypowiedzenie ubezpieczenia OC? A jak wygląda wypowiedzenie umowy AC? Kiedy, jak, czy można to zrobić bez powodu? Ubezpieczenie ubezpieczeniu nierówne. Autocasco a ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to zupełnie dwie różne sprawy i tak je też trzeba traktować w sytuacji, gdy chcemy z nich zrezygnować. Zacznijmy od wypowiedzenia OC, AC omówimy w następnej kolejności.

Wypowiedzenie polisy OC – kiedy jest możliwe?

Najczęstsza sytuacja, gdy dokonana zostaje rezygnacja z OC to zakup samochodu. Gdy kupisz nowe auto, możesz zdecydować się na kontynuację ubezpieczenia w towarzystwie, które wybrał i opłacił poprzedni właściciel lub przeciwnie – możesz stwierdzić, że chcesz wybrać inną ofertę i wypowiedzieć umowę OC. Tym bardziej, że jeśli poprzedni właściciel miał większe zniżki od Twoich, towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać ponownego przeliczenia składki i kazać Ci dopłacić. Chcesz zachować dotychczasowa polisę? Nie musisz robić nic, bo auto jest już ubezpieczone. Wiedz tylko, że OC nie przedłuży się automatycznie po zakończeniu okresu z umowy tylko wygaśnie. Musisz więc o tym pamiętać, aby nie okazało się, że jeździsz bez ważnego OC.

SPRAWDŹ: Wypowiedzenie umowy OC: jak, kiedy i gdzie? 

Kradzież, kasacja, zezłomowanie pojazdu to także powód, dla którego możesz wypowiedzieć umowę OC. Musisz tylko przedstawić ubezpieczycielowi dokument potwierdzający wyrejestrowanie. 

Rezygnacja z OC: kiedy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia?

Pamiętaj, że w każdej chwili możesz wypowiedzieć umowę OC, aby zmienić ofertę na inną, korzystniejszą. Musisz jednak wiedzieć, że OC będzie działało do końca okresu ubezpieczenia, który jest zawierany na rok. Więc jeśli wypowiesz umowę po 9. miesiącach, jeszcze przez 3 będziesz ubezpieczony w starym towarzystwie i nie otrzymasz zwrotu składki. Jednak po upływie 12 miesięcy będziesz mógł podpisać nową umowę. To ważne, by złożyć wypowiedzenie minimum jeden dzień przed upływem tego okresu, bo inaczej ubezpieczenie automatycznie się przedłuży. I znów trzeba będzie czekać rok…

Wypowiedzenie OC: krok po kroku

Wbrew temu, co się uważa, wypowiedzenia ubezpieczenia OC nie trzeba składać osobiście w oddziale ubezpieczyciela, choć oczywiście można. Wystarczy wysłać pocztą lub kurierem (niektóre towarzystwa akceptują też skan przesłany mailem) pisemne wypowiedzenie, które zawiera dane osoby wypowiadającej umowę, nazwę i adres towarzystwa, dane pojazdu, numer polisy, okres wypowiedzenia oraz podstawę prawną czyli powołanie się na artykuł 28a i artykuł 31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. A co jeśli zapomnisz zrezygnować z jednego ubezpieczenia, a zawrzesz umowę w innej firmie? W takiej sytuacji, podwójnego ubezpieczenia, masz prawo wypowiedzieć umowę w starym towarzystwie, ale zapłacisz składkę proporcjonalną do czasu, który upłynął od momentu automatycznego przedłużenia się polisy.

SPRAWDŹ: Sprzedałeś auto? Co z ubezpieczeniem OC?

Wypowiedzenie umowy AC

Jak już wspominaliśmy, wypowiedzenie ubezpieczenia OC i AC to nie to samo. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i co roku przedłuża się, chyba, że przynajmniej dzień przed tym momentem wypowiesz umowę. Wypowiedzenie AC wygląda zupełnie inaczej. To dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenie, które nie przedłuża się automatycznie. Musisz wiedzieć, że po jego zawarciu masz 30 dni (a jako właściciel firmy 7) na „rozmyślenie się” i wypowiedzenie umowy AC. Potem już nie masz możliwości wypowiedzenia umowy AC

Od reguł są wyjątki. Podobnie z umową na AC. Pamiętaj, że może  ona zostać rozwiązana przed czasem z kilku powodów. Po pierwsze gdy utracisz auto w wyniku szkody całkowitej lub kradzieży. Wtedy otrzymasz odszkodowanie, a umowa wygasa. Jeśli po kolei nastąpi kilka szkód, które łącznie wyczerpią sumę ubezpieczenia, umowa także wygasa. Rozwiązanie umowy może nastąpić z Twojej winy. Na przykład gdy ją podpisując podałeś nieprawdziwe dane, albo nie opłaciłeś składki w terminie. Umowa wygasa także w momencie, gdy firma do której należy auto, ogłosi upadłość lub gdy auto zostanie sprzedane.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments