Czym są elementy stałe i ruchome w ubezpieczeniach?

Aktualizacja:
elementy stale i ruchome

Elementy stałe i ruchome. Czym są? Które z nich mogą być ubezpieczone bez potrzeby ich wyceny, a które trzeba skatalogować i wycenić? Sprawdziliśmy.

W polisie potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia mieszkania czy domu oprócz informacji dotyczących ubezpieczanej nieruchomości, wysokości składki ubezpieczeniowej czy danych ubezpieczonego znajdują się informacje dotyczące przedmiotu ubezpieczenia. Są one zazwyczaj rozbite na dwie części składowe:

  • elementy stałe
  • elementy ruchome.

Co oznaczają te definicje? Sprawdziliśmy.

Elementy stałe

Elementy stale – to krótko mówiąc – te elementy, które są wbudowane na stałe w twoje mieszkanie i które objęte są ubezpieczeniem. Do elementów stałych zaliczają się m.in.:

  • ściany działowe, parapety, powłoki malarskie i tynki wewnętrzne
  • instalacje wewnętrzne wmurowane w ściany i podłogi (np. gazowa, elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna, grzewcza, wentylacyjna, telefoniczna, komputerowa czy antenowa)
  • drzwi i okna
  • zamontowane na stałe urządzenia umożliwiające użytkowanie mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem (np. grzejniki, piece, kotły, kominki, wkłady kominkowe, piece kaflowe, zakończenia instalacji elektrycznej – np. kontakty i wyłączniki).

Czytaj także: Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania

Elementy ruchome

Do elementów ruchomych (nazywanych przez niektóre zakłady ubezpieczeń mieniem ruchomym), które mogą być także przedmiotem ubezpieczenia, można zaliczyć m.in.:

  • meble (w tym również wbudowane – np. szafy w przedpokoju czy sypialni)
  • dywany, karnisze, żyrandole, kinkiety
  • sprzęt audiowizualny, elektroniczny, komputerowy
  • urządzenia gospodarstwa domowego (w tym również zabudowane – np. płyty grzewcze, piekarniki czy zmywarki)
  • elektronarzędzia
  • instrumenty muzyczne
  • odzież i inne przedmioty użytku osobistego (w tym m.in. biżuteria)
  • gotówkę.

Ubezpieczeniem mogą być też objęte elementy ruchome nie należące do ciebie, a udostępnione ci czasowo np. przez pracodawcę. W takim przypadku zakład ubezpieczeń może uzależnić ich ubezpieczenie od udokumentowania udostępnienia ich tobie przez wypożyczającego.

Czytaj także: Co zrobić, gdy okradną Ci mieszkanie? 4 najważniejsze kroki

Wyceń dzieła sztuki

Musisz pamiętać o tym, że jeśli w twoim mieszkaniu są dzieła sztuki, antyki czy zbiory kolekcjonerskie (np. wartościowa kolekcja znaczków pocztowych, banknotów czy monet) możesz je ubezpieczyć pod warunkiem wcześniejszego ich skatalogowania i wycenienia.

Czego nie ubezpieczysz?

Tak jak przy każdym ubezpieczeniu, tak i w tym, przypadku mamy do czynienia z wyłączeniami. Ubezpieczeniu nie będą podlegały np. karty płatnicze (możesz ubezpieczyć je za pośrednictwem banku), mienie ruchome wykorzystywane do prowadzenia np. działalności handlowej czy produkcyjnej lub mienie kupione w celu jego odsprzedaży.

Ubezpieczyciel nie ponosi też odpowiedzialności za szkody m.in. w danych i programach komputerowych, mimo że sprzęt komputerowy jest jednym z elementów ruchomych, które mogą być przedmiotem ubezpieczenia.

Czytaj także: 7 najpoważniejszych szkód, które powstają po zalaniu mieszkania

Dom czy mieszkanie warto (a wręcz trzeba) ubezpieczyć. To rzecz niepodlegająca dyskusji. Trzeba się też przygotować do rozmowy z agentem ubezpieczeniowym czy – w przypadku ubezpieczeń direct – konsultantem. W ramach przygotowań do rozmowy powinieneś zastanowić się, na jaką kwotę ubezpieczyć elementy stałe i ruchome w swoim mieszkaniu. Przy tej okazji możesz przygotować spis swojego majątku, co może być pomocne w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej (czego ci oczywiście nie życzymy).

Czytaj także: Jedziesz na urlop? Ubezpiecz swoje mieszkanie! Już od 1 zł dziennie!

Szukasz taniego ubezpieczenie mieszkania? Sprawdź jak tanio kupisz u nas!

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania - ile kosztuje polisa?
2024.06.15  •  Dom
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – przewodnik dla właścicieli i najemców

Wynajem nieruchomości to popularna forma inwestycji dla wielu Polaków. Czy jednak zastanawiałeś się, jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed nieprzewidzianymi zdarzeniami? W tym artykule kompleksowo omówimy tę tematykę – od korzyści płynących z wykupienia polisy, przez rodzaje dostępnych ubezpieczeń, aż po praktyczne wskazówki, jak dobrać odpowiednią ochronę dla Twojej nieruchomości.

Czytaj więcej
Polisa mieszkaniowa
2018.12.05  •  Dom
Polisa mieszkaniowa bez tajemnic: czego Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniu mieszkania?

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania udowadniasz, że jesteś osobą odpowiedzialną. Wolisz dmuchać na zimne, więc ubezpieczasz swoje cztery ściany. Tym samym liczysz, że polisa ochroni Cię przed wszystkim, co złe. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Okazuje się, że większość Polaków nie ma pojęcia o zakresie ubezpieczenia, które właśnie zawarli. Czego Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniu mieszkania?

Czytaj więcej
Opcja drobnych napraw
2016.08.02  •  Dom
Ubezpieczenie mieszkania z opcją drobnych napraw. Sprawdź, kiedy możesz skorzystać z assistance

Ubezpieczenie mieszkania to nie tylko zwrot kosztów poważnych zniszczeń - zalania, włamania czy pożaru. Dodatkowa usługa Assistance zapewni Ci pomoc hydraulika lub ślusarza, gdy będziesz potrzebował drobnej domowej naprawy. Zyskasz też pomoc np. w znalezieniu mieszkania zastępczego, gdy będzie taka potrzeba. Wiedziałeś o tym? Co jeszcze daje assistance w polisie mieszkaniowej?

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2018.02.19  •  Dom
Jak kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku!

Planujesz zakup mieszkania? Nie wiesz od czego zacząć? Przeraża Cię ogrom formalności związanych z nabyciem nowego lokum? Niezależnie od tego, czy rozważasz kupno mieszkania od dewelopera czy też mieszkania z rynku wtórnego - jest parę kwestii, o których musisz pamiętać. Prezentujemy praktyczny poradnik jak kupić mieszkanie krok po kroku!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej