Jak kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku!

Aktualizacja:
jak-kupić-mieszkanie

Planujesz zakup mieszkania? Nie wiesz od czego zacząć? Przeraża Cię ogrom formalności związanych z nabyciem nowego lokum? Niezależnie od tego, czy rozważasz kupno mieszkania od dewelopera czy też mieszkania z rynku wtórnego - jest parę kwestii, o których musisz pamiętać. Prezentujemy praktyczny poradnik jak kupić mieszkanie krok po kroku!

Kupno mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Zanim jednak rozpoczniesz urządzanie swoich czterech ścian, czeka Cię mnóstwo formalności, których dopełnienie okupione będzie niemałym stresem. Nie ma jednak powodów do paniki. Wielu już to przeszło, Ty też dasz radę! Podpowiadamy, jak sprawnie i pomyślnie przejść przez wszystkie etapy kupna mieszkania – od wyboru nieruchomości, przez wnioskowanie o kredyt, aż do odbioru kluczy.

Krok 1: wybór mieszkania

Krokiem poprzedzającym wybór mieszkania, powinno być oszacowanie budżetu i swoich możliwości finansowych. Weź pod uwagę wielkość własnych środków oraz finansowanie kredytem. Jeśli planujesz pożyczyć pieniądze od banku – na tym etapie powinieneś sprawdzić swoją zdolność kredytową i dopiero rozpocząć poszukiwania mieszkania skrojonego nie tylko na miarę swoich marzeń, ale także możliwości. Po tym etapie może okazać się, że cena nieruchomości będzie głównym kryterium dyktującym wybór konkretnej oferty.

Przystępując do szukania ofert sprzedaży, możesz zdać się na siebie i samodzielnie przeprowadzić cały proces poszukiwania mieszkania, bądź też skorzystać z usług pośrednika. 

Na początek zastanów się czego dokładnie chcesz, jakie mieszkanie zaspokoi Twoje potrzeby i zagwarantuje komfort. Zwróć uwagę nie tylko na swoją aktualną sytuację, ale myśl przyszłościowo.

Odpowiedz sobie na pytanie: czy potrzebna będzie Ci piwnica, czy niezbędny okaże się podziemny parking, czy możesz byłbyś w stanie zrezygnować z balkonu? Jeśli masz na oku kilka nieruchomości, zwróć uwagę na ich lokalizację i sprawdź, ile zajmie Ci droga do pracy. Zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, jak niechciany hipermarket w pobliżu budynku, czy droga szybkiego ruchu pod Twoim oknem. Później możesz dokładniej przyjrzeć się samemu lokum.

Czytaj także: Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na to zwróć uwagę!

Krok 2: weryfikacja

Obejrzałeś już kilka albo kilkanaście mieszkań i nadal nie jesteś w stanie podjąć decyzji? Wciąż wahasz się czy lepszą opcją będzie kupno mieszkania od dewelopera czy z drugiej ręki? Na etapie oglądania i porównywania różnych ofert, pamiętaj o pewnych kwestiach, które musisz sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeśli masz jakieś wątpliwości, pytania – nie bój się ich zadawać. Pamiętaj, że kto pyta nie błądzi.

  • O co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera?

Jeśli rozważasz zakup nowego mieszkania, pamiętaj, aby poprosić dewelopera o prospekt informacyjny, odpis z KRS-u i dokumenty będące potwierdzeniem, że deweloper nie zalega z żadnymi opłatami w Urzędzie Skarbowym czy ZUS-ie. Nie zapomnij zweryfikować prawa własności grunty i wszelkich pozwoleń na budowę.

UWAGA:

Deweloper, który zamierza rozpocząć sprzedaż lokali, jest zobowiązany do dostarczenia Ci prospektu informacyjnego. Znajdziesz w nim m.in. dane dotyczące dotychczas zrealizowanych inwestycji, plan zagospodarowania okolicznych działek, rozkład mieszkań, a także informacje o tym, czy przeciwko deweloperowi nie toczą się żadne postępowania egzekucyjne.

  • O co pytać przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym?

Jeśli przeraża Cię kupno mieszkania w surowym stanie i zdecydujesz się na zakup lokum z drugiej ręki, koniecznie zapoznaj się z aktem notarialnym oraz księgą wieczystą. Nie bój się pytać, dlaczego mieszkanie jest sprzedawane i kto w nim wcześniej mieszkał. Zapytaj, kiedy przeprowadzony był remont. Nie zapomnij poprosić o dokument potwierdzający, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany, a sam lokal nie ma żadnych zadłużeń. Zapytaj także o kwestię wyposażenia lokum – czy właściciel zostawia w mieszkaniu wszystkie sprzęty czy sprzedaje „puste ściany”.  Ważni są też sąsiedzi: kto mieszka za ścianą, jak wygląda klatka schodowa? Dobrze podpytać również o kwestie związane z kosztami utrzymania –  czynsz,  szacunkowe opłaty itp. To istotne kwestie, ponieważ w starszych budynkach czynsz bywa niejednokrotnie zbliżony do raty ewentualnego kredytu.

Czytaj także: Włamania do domów i mieszkań – jak się zabezpieczyć?

Krok 3: szacowanie budżetu

Wybrałeś już konkretną ofertę, możesz więc wrócić do punktu wyjścia, czyli planowania budżetu. Jak już wspominaliśmy, na początek powinieneś sprawdzić swoją zdolność kredytową. W jej oszacowaniu pomoże Ci pracownik banku. Pamiętaj, że musisz mieć także wkład własny, tj. kwota na zakup mieszkania, którą musisz dysponować.

UWAGA:

Od 2017 roku obowiązuje wymagany wkład własny w wysokości 20%. Wysokość kredytu na mieszkanie nie może przekraczać 80% wartości danej nieruchomości. Dla przykładu – jeśli chcesz wziąć kredyt w wysokości 500 tys. zł, musisz mieć zaoszczędzone 100 tys. zł.

To jeszcze nie koniec. Cena nieruchomości to nie wszystko. Nie zapominaj także o kosztach dodatkowych związanych z zakupem mieszkania. Weź pod uwagę taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych, czy chociażby prowizję pośrednika, jeśli z usług takiego korzystasz.

Krok 4: podpisanie umowy przedwstępnej

Znalazłeś już wymarzone mieszkanie, które całkowicie spełnia Twoje oczekiwania. Jeśli planujesz sfinansować zakup środkami pożyczonymi z banku, sprzedawca będzie musiał zaczekać na przyznanie Ci kredytu. Często bank może wymagać przedstawienia umowy przedwstępnej, i to jest właśnie odpowiedni moment na jej sporządzenie. Przy podpisaniu umowy przedwstępnej, zazwyczaj wręcza się sprzedającemu zadatek lub zaliczkę na poczet ceny mieszkania.

Krok 5: wnioskowanie o kredyt i podpisanie umowy kredytowej

Punkt ten dotyczy osób, które na potrzeby kupna mieszkania muszą zapożyczyć się w banku. Najpowszechniejszą formą kredytowania jest kredyt hipoteczny. Podstawą zabezpieczenia jest zastaw nieruchomości, a spłata zobowiązania może zostać rozłożona na długi czas. Do wzięcia kredytu, oprócz zaświadczeniach o zarobkach, możesz potrzebować także umowy przedwstępnej ze sprzedającym (w przypadku kupna mieszkania na rynku wtórnym) lub wspomnianego wyżej prospektu informacyjnego (w przypadku kupna mieszkania od dewelopera). Następnie musisz zaczekać na decyzję banku.

Jeśli otrzymałeś decyzję pozytywną, oznacza to, że jesteś coraz bliżej zamieszkania w swoim nowym domu. W euforii nie zapominaj jednak o formalnościach. Pamiętaj, że nieruchomość obciążona hipoteką musi zostać ubezpieczona. Bardzo często oferta ubezpieczenia zostanie Ci przedstawiona jeszcze w banku, przy okazji formalności z kredytem. Pamiętaj jednak, że oferty przedstawione przez bank są zwykle mniej korzystne, niż te oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Jakie ubezpieczenia oferują banki i z których warto skorzystać?! Przeczytaj tutaj, zanim zdecydujesz! 

Krok 6: kupno mieszkania – dopełnienie formalności

Jeśli uzbierałeś już całą kwotę lub też zawarłeś umowę kredytową, możesz przystąpić do podpisania ostatecznej umowy zakupu w formie aktu notarialnego. Po uruchomieniu kredytu, możesz w końcu odebrać klucze do swojego mieszkania. Nie zapominaj o podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Następnie musisz złożyć w sądzie wniosek o wpis do księgi wieczystej oraz opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Ostatnim krokiem wyboistej drogi będzie przeprowadzka… ale to już czysta przyjemność.

Podsumowanie

  1. Krokiem poprzedzającym wybór mieszkania, powinno być oszacowanie budżetu i możliwości finansowych. Sprawdź, czy możesz pozwolić sobie na małe mieszkanie w centrum, czy nieco większe, ale na obrzeżach miasta.
  2. Niezależnie od opcji, którą wybierzesz - kupno mieszkania od dewelopera czy z rynku wtórnego - pamiętaj o sprawdzeniu kluczowych kwestii, takich jak: prospekt informacyjny, czy akt notarialny.
  3. Planując zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania pamiętaj, że obowiązkowy jest wkład własny w wysokości 20 procent.
  4. Podpisując umowę przedwstępną, będziesz musiał uiścić opłaty na poczet ceny mieszkania. Sprzedający może wymagać zadatku lub zaliczki.
  5. Nieruchomość obciążona hipoteką musi zostać ubezpieczona - polisy oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe są z reguły korzystniejsze niż te przedstawione przez banki.
  6. Przy odbiorze kluczy podpisz protokół zdawczo-odbiorczy. Następnie złóż wniosek o wpis do księgi wieczystej i opłać podatek od czynności cywilnoprawnych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej