Co zrobić, gdy okradną Ci mieszkanie? 4 najważniejsze kroki

Aktualizacja:
Co robić, gdy okradną Ci mieszkanie? Fot. sdecoret/Freeimages

Opaleni, wypoczęci, z naładowanymi akumulatorami wracacie do domu i... zastajecie mieszkanie splądrowane przez złodzieja. Jak zareagować? Kogo zawiadomić? Jak zgłosić szkodę?

Wybite okna, wyważone drzwi, rzeczy z szaf porozrzucane po podłodze. Mieszkanie po wizycie złodziei przypomina zwykle krajobraz po bitwie. Taki widok powoduje wściekłość, łzy i ogromne poczucie naruszenia naszej prywatności. Warto jednak już w pierwszych chwilach działać rozsądnie i nie tracić głowy. Co zrobić, gdy okradną Ci mieszkanie? Oto lista niezbędnych czynności.

  1. Uspokój się

Weź kilka głębokich oddechów i działaj z głową, bo w ten sposób zwiększasz szanse na znalezienie sprawców i sprawną pracę policji. Jeśli jest z Tobą większa grupa domowników dopilnuj, by jak najmniej chodzili po mieszkaniu i niczego nie dotykali. To utrudni policjantom precyzyjne pobranie śladów.

  1. Wezwij policję

Zgodnie z prawem, masz taki obowiązek, gdy szkoda w Twoim domu lub mieszkaniu powstała w wyniku kradzieży z włamaniem. Oczekując na przyjazd policjantów, postaraj się ustalić, co dokładnie zginęło. Na miejscu funkcjonariusze zapytają Cię o najważniejsze rzeczy, a policyjny technik zabezpieczy ślady włamania i pobierze odciski palców od domowników. Pozostałe zeznania będziesz zmuszony złożyć na komendzie, wtedy też ustalona zostanie dokładna lista zniszczeń i skradzionych rzeczy. W tym momencie bardzo przydadzą się zdjęcia skradzionych kosztowności (warto mieć je, szczególnie, gdy kolekcjonujesz antyki, rzeczy kolekcjonerskie i unikatowe) oraz rachunki potwierdzające zakup sprzętów.

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania z opcją drobnych napraw. Sprawdź, kiedy możesz skorzystać z assistance

  1. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem

Po pierwsze, zgłoś ubezpieczycielowi włamanie do mieszkania, by jak najszybciej uruchomić procedurę likwidacji szkody. Możesz to zrobić osobiście, w placówce towarzystwa, u pośrednika ubezpieczeniowego lub za pośrednictwem strony internetowej. Najszybciej jednak skontaktujesz się z ubezpieczycielem telefonicznie – jego numer znajdziesz na stronie internetowej lub polisie – ten dokument będzie Ci teraz potrzebny. Konsultant poinformuje Cię o pozostałych dokumentach, które musisz przedstawić i umówi Cię z rzeczoznawcą, który wyceni szkody i uruchomi procedurę ich likwidacji.

Czytaj także: Wynajem mieszkania – kto powinien zadbać o ubezpieczenie?

Po drugie, jeśli ubezpieczając mieszkanie wykupiłeś też polisę Assistance, czas, byś zrobił z niej użytek. Ubezpieczyciel jest zobowiązany zapewnić Ci teraz zastępcze lokum, przetransportować do niego Ciebie, domowników, zwierzęta i ocalały dobytek, a także zabezpieczyć Twoje mieszkanie na czas remontu. Oczywiście dokładny zakres polisy Assistance różni się w zależności od towarzystwa, z którym podpisałeś umowę. Szczegóły ustal z konsultantem telefonicznym podczas zgłaszania szkody.

Czytaj także: Włamania do domów i mieszkań – jak się zabezpieczyć?

O domowym assistance przeczytaj też tu >>>>

  1. Odbierz odszkodowanie

Jego wysokość zależy od sumy, na którą ubezpieczyłeś swój dobytek oraz tego, czy polisa obejmowała mienie o wartości nowej czy rzeczywistej. Standardowo, ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Ten czas ulega wydłużeniu do 90 dni w sytuacjach, gdy nie jest możliwe ustalenie wysokości odszkodowania albo odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za zdarzenie.

O szczegóły działania polisy mieszkaniowej dopytaj też naszych doradców, zadzwoń na infolinię Punkta: 22 490 90 00 lub skontaktuj się z nami mailowo: kontakt@mfind.pl. Chętnie pomożemy!

Czytaj także: Jedziesz na urlop? Ubezpiecz swoje mieszkanie! Już od 1 zł dziennie!

Podsumowanie

  1. Gdy wracasz do domu po urlopie i zastajesz ślady włamania z kradzieżą, nie panikuj.
  2. Niczego nie sprzątaj, wezwij policję i jak najmniej dotykaj!
  3. Miej zdjęcia cennych przedmiotów i rachunki na domowe sprzęty.
  4. Skontaktuj się z ubezpieczycielem, zgłoś szkodę, skorzystaj z assistance w ubezpieczeniu domowym.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej