Nieuważny sąsiad z góry robi remont łazienki? Mieszkasz na terenie zagrożonym podtopieniami? Masz nieszczelną instalację wodną? Przyczyn zalania mieszkania i domu może być wiele. Z czym musisz się liczyć, gdy zdarzy się zalanie? Oto lista najpoważniejszych usterek.
- Złuszczona farba na ścianach i suficie – farba i gładź poddane działaniu wody będą się łuszczyć i odpadać. Konieczne może okazać się odmalowanie pomieszczenia, które zostało zalane
Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania z opcją drobnych napraw
- Woda pod podłogą – jeśli woda dostanie się pod drewnianą podłogę i nie zostanie odpowiednio szybko wysuszona, drewno wypaczy się i zmieni kolor
- Grzyb, pleśń i bakterie – wilgoć, która pozostanie w ścianach i pod podłogą sprzyja powstawaniu grzyba, pleśni i tworzy zagrożenie bakteriologiczne, zwłaszcza jeśli wdarła się do mieszkania czy piwnicy na skutek powodzi
- Uszkodzone sprzęty elektroniczne – Twój laptop lub telewizor są szczególnie wrażliwe na działanie wody. Jeśli znalazły się na drodze przecieku lub zostały podtopione, mogą wymagać gruntownej naprawy lub nie nadawać się już do użytku
- Zniszczone ruchomości domowe (meble, dywany, ubrania itd.) – wszystko co znajduje się w mieszkaniu może ulec zgubnemu działaniu wody – drewniane meble wygną się pod wpływem wilgoci, dywany, materace i ubrania nasiąkną wodą
- Zalanie instalacji elektrycznej – zalanie mieszkania może nie tylko spowodować szkody w mieniu, może również okazać się niebezpieczne. Woda w instalacji elektrycznej grozi zwarciem i w konsekwencji porażeniem mieszkańców. Naprawa uszkodzonej instalacji może również okazać się kosztowna
- Podmycie fundamentów, uszkodzenie konstrukcji budynku, zalanie warstw izolacyjnych budynku – to bardzo poważne szkody związane przede wszystkim z podtopieniem lub powodzią.
Czytaj także: Wynajem mieszkania – kto powinien zadbać o ubezpieczenie?
Pamiętaj, że zalanie mieszkania to szkoda najczęściej zgłaszana do ubezpieczycieli miesiącach letnich, ze względu na zwiększone zagrożenie opadami. Twój dom może ucierpieć na skutek ulewy, gwałtownej burzy lub powodzi.
Czytaj także: Odszkodowanie za zalanie mieszkania
Podsumowanie
- Po zalaniu mieszkania musisz liczyć się z wieloma szkodami i dość kosztownym remontem.
- Jeśli wilgoć zostanie w ścianach, musisz liczyć się z powstaniem trudnej do usunięcia pleśni.
- Gdy woda dostanie się pod drewnianą podłogę, trzeba ją będzie wymienić.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
W 2025 roku kierowców w Polsce czekają istotne zmiany w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów. Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie nowych regulacji, które obejmą m.in. podwyżkę opłat za obowiązkowe przeglądy techniczne oraz zaostrzenie procedur ich przeprowadzania.
1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,
W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.