Ubezpieczenia nieruchomości - najczęstsze wyłączenia. Kiedy nie dostaniesz odszkodowania?

Aktualizacja:
Najczęstsze wyłączenia z ubezpieczeń nieruchomosci

Nawet jeżeli ubezpieczyłeś swoją nieruchomość, musisz mieć świadomość, że nie chroni Cię to przed wszystkimi możliwymi sytuacjami, które mogą wpłynąć na uszkodzenie Twojego mienia. Jakie są najczęstsze wyłączenia w ubezpieczeniach nieruchomości?

Ubezpieczyciele stosują różne wyłączenia, żeby zabezpieczyć własne interesy. Dlatego przed podpisaniem umowy, powinieneś dokładnie sprawdzić, czego dotyczą wpisane w nią wyłączenia.

Wyłączenie to inaczej opis sytuacji, w której pomimo zaistniałej szkody, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Wyłączenia mogą być bardzo różne i zależeć od wielu czynników, w tym przede wszystkim od samego ubezpieczyciela oraz kosztu ubezpieczenia, który jesteś w stanie ponieść.

Jakie są najczęstsze wyłączenia w ubezpieczeniach nieruchomości?

1. Celowe działania, ewidentna wina

Ubezpieczyciel z pewnością nie będzie chciał pokryć kosztów szkody, jeżeli uzna, że nastąpiła w wyniku celowego działania ubezpieczającego lub innej osoby mieszkającej w gospodarstwie domowym. To samo dzieje się, jeżeli uszkodzenia powstały w wyniku niedbalstwa domowników. Pojęcie to jest niestety dość nieścisłe. Chodzi jednak o sytuacje, w których wina jest rażąca i bezsprzeczna, na przykład niezamknięcie drzwi przed wyjazdem na urlop, zaprószenie ognia niedopałkiem papierosa czy wpuszczenie do domu pijanych znajomych, którzy dokonają zniszczeń.

Wszelkie sytuacje związane z alkoholem, narkotykami lub innymi środkami odurzającymi z ogromnym prawdopodobieństwem również będą skutkować niewypłaceniem roszczeń przez ubezpieczyciela.

Wyłączenia w takich przypadkach mają chronić towarzystwa ubezpieczeniowe przed wyłudzeniami.

Czytaj także: Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach majątkowych

2. Zaniedbanie

Możesz mieć problem z wypłatą ubezpieczenia również w sytuacji, w której towarzystwo ubezpieczeniowe wykaże, że szkoda powstała przez Twoje zaniedbanie, na przykład brak odpowiedniej konserwacji domu. Ubezpieczający nieruchomość ma obowiązek dbania na bieżąco o dobry stan nieruchomości: potrzebne naprawy, konserwacje, odgarnianie śniegu itp. Za szkody, które wynikły z niewywiązania się z tego obowiązku, ubezpieczyciel najczęściej nie ponosi odpowiedzialności.

Czytaj także: Polisa majątkowa – co można ubezpieczyć? Ile to kosztuje?

3. Czynniki atmosferyczne

Wyłączenie dotyczące złych warunków atmosferycznych jest często stosowane przez ubezpieczycieli. Podniesienie poziomu wód gruntowych na skutek deszczu, niszczycielskie działanie mrozu czy pleśni – to czynniki, które ubezpieczyciel może wyłączyć z umowy. Zwróć na to koniecznie uwagę, zwłaszcza gdy dom stoi w miejscu, w którym może być na tego typu zniszczenia narażony.

4. Rodzaj mienia

Ubezpieczenie może obejmować tylko część mienia. Ubezpieczyciel może z niego wykluczyć na przykład działa sztuki, antyki, papiery wartościowe, karty kredytowe, biżuterię, rękopisy, programy komputerowe – tutaj zakres zależy tylko od towarzystwa ubezpieczeniowego i może być bardzo różny. Jeśli chcesz zabezpieczyć takie przedmioty, musisz negocjować indywidualnie i wybrać dodatkowe polisy, które dadzą Ci lepszą ochronę.

Czytaj także: OC pośrednika w obrocie nieruchomościami

5. Niska wartość szkody, karencja

Ubezpieczyciel często określa, od jakiej wartości szkody będą uwzględniane. Jeżeli wartość zniszczeń nie przekroczy ustalonej kwoty minimalnej – nie dostaniesz żadnego odszkodowania. Pieniądze należą Ci się w takiej sytuacji dopiero, gdy szkoda zostanie wyceniona na kwotę równą lub wyższą ustalonej w umowie wartości minimalnej.

Pieniędzy nie dostaniesz również, gdy szkoda powstanie w czasie trwania zastrzeżonej w umowie karencji. Towarzystwa ubezpieczeniowe często chronią się obowiązkowym okresem, od którego umowa wchodzi w życie na wypadek nagłego zagrożenia kataklizmami i wynikającym z nich zalewem osób chętnych do ubezpieczenia.

Czytaj także: Co zrobić, gdy okradną Ci mieszkanie? 4 najważniejsze kroki

6. Inne

Podpisując umowę z ubezpieczycielem, możesz spotkać również cały szereg innych wyłączeń: od wojny, ataków terrorystycznych, trzęsienia ziemi, osunięcia w wyniku prac górniczych i wielu innych. Dlatego powinieneś bardzo dokładnie przeczytać całą listę i sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie zawarł tam czegoś, na co nie będziesz mógł się zgodzić.

Bardzo często liczba wyłączeń zależy od rodzaju podpisywanej umowy. Im więcej będziesz w stanie zapłacić za ubezpieczenie nieruchomości, tym krótsza liczba wyłączeń. Różni ubezpieczyciele stosują różne wyłączenia, dlatego przed decyzją o związaniu się z określonym towarzystwem ubezpieczeniowym, porównaj oferty i sprawdź, która z nich będzie dla Ciebie najbardziej korzystna.

Pamiętaj również, że niektóre oszczędności są tylko pozorne. Czasem warto zapłacić więcej, ale tym samym zapewnić sobie kompletną ochronę przed różnymi nieprzewidzianymi wypadkami. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia mieszkania lub domu, zadzwoń na infolinię Punkta: 22 490 90 00 lub napisz do nas maila: [email protected]

Czytaj także: Jak oszacować wartość nieruchomości przed zakupem ubezpieczenia?

Podsumowanie

  1. Ubezpieczyciel pokryje kosztów szkody, jeżeli uzna, że nastąpiła w wyniku celowego działania ubezpieczającego lub innej osoby mieszkającej w gospodarstwie domowym.
  2. Możesz mieć problem z wypłatą ubezpieczenia w sytuacji, w której towarzystwo ubezpieczeniowe wykaże, że szkoda powstała przez Twoje zaniedbanie, na przykład brak odpowiedniej konserwacji domu.
  3. Podniesienie poziomu wód gruntowych na skutek deszczu, niszczycielskie działanie mrozu czy pleśni - to czynniki, które ubezpieczyciel może również wyłączyć z umowy.
  4. Liczba wyłączeń zależy od rodzaju podpisywanej umowy. Im więcej będziesz w stanie zapłacić za ubezpieczenie nieruchomości, tym krótsza liczba wyłączeń.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej