Ubezpieczenia majątkowe są dobrowolne. Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości lub posiadasz wartościowe przedmioty, zastanów się nad odpowiednim zabezpieczeniem swojego majątku. Będziesz spał spokojniej! Lepiej upewnić się, że żadne nieprzewidziane wydarzenie nie wpłynie negatywnie na Twoją sytuację finansową oraz dobrobyt bliskich Ci osób.
Ubezpieczyciel lub agent namawia Cię na cały pakiet ubezpieczeń majątkowych, a Ty nie bardzo wiesz, co się kryje pod tym hasłem? Wyjaśniamy – masz do wyboru zabezpieczenie ruchomości, nieruchomości oraz samochodu. Możesz ubezpieczyć się prywatnie, ale też zabezpieczyć swoją działalność gospodarczą, jeśli taką prowadzisz.
Najpopularniejsze ubezpieczenia majątkowe: mieszkania i domu
Największą popularnością w Polsce cieszą się ubezpieczenia mieszkania i domu. Bez problemu ubezpieczysz też zabudowę wokół posiadłości, również z małą architekturą, taką jak altanka, czy też dom w trakcie budowy. Zakres ubezpieczenia jest bardzo różny. Może obejmować tylko ubezpieczenie murów, ale także mienia stałego (wbudowane elementy) i mienia ruchomego (na przykład sprzęt elektroniczny).
Wraz z poszerzeniem ubezpieczenia o kolejne elementy, musisz się liczyć z podwyższeniem wysokości składki raty ubezpieczeniowej.
Nie tylko nieruchomości podlegają ubezpieczeniu – zabezpieczenie ruchomości
W skład Twojego majątku wchodzą nie tylko nieruchomości. Ubezpieczyć można również cały szereg innych rzeczy, na których ochronie specjalnie Ci zależy. Mogą to być maszyny, surowce, produkty rolne, zwierzęta domowe i hodowlane, sprzęt budowlany, sprzęt elektroniczny, środki płatnicze, jacht, łódź, skuter, rower, dzieła sztuki, bagaż podróżny, szklane rzeczy (na przykład szyby) i wiele innych. Pomyśl o tym koniecznie, wybierając najlepszą dla siebie polisę.
Pamiętaj, by mieć zapisaną np. elektronicznie dokumentację cennych przedmiotów. Ich zdjęcia, dowody zakupów, a w przypadku kolekcji certyfikaty przechowuj w bezpiecznych miejscach, miej kopie. To bardzo ważna pomoc w przypadku kradzieży. Ułatwi pracę nie tylko policji, ale też przyspieszy wypłatę odszkodowania.
Ubezpieczenia majątkowe to polisy samochodowe
Do popularnych ubezpieczeń majątkowych należy autocasco. Kierowcy wykupują je przeważnie w obawie przed kradzieżą auta. AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym i decyduje się na nie mniej niż 30% Polaków.
Zabezpiecza nie tylko przed stratą pojazdu, ale także w przypadku stłuczki i przed innymi nieprzewidzianymi wydarzeniami, na przykład gradobiciem czy pożarem. Zakres ochrony zależy jednak od podpisanej umowy z ubezpieczycielem oraz wysokości płaconej składki. Lepiej zdecydować się na lepszą ochronę i zapłacić więcej niż mieć prowizoryczne ubezpieczenie, które w razie potrzeby nie pokryje strat.
Skorzystaj z porównywarki mfind.pl, by wybrać dobrą polisę!
Zakres ubezpieczenia majątkowego
Zakres ubezpieczenia zależy w dużej mierze od indywidualnych ustaleń z ubezpieczycielem. Towarzystwa ubezpieczeniowe często są w stanie pójść na rękę swoim klientom, dlatego nie należy się bać negocjować podczas podpisywania umowy.
Zasadniczo ubezpieczenie może obejmować ochronę przed podstawowymi i najbardziej prawdopodobnymi zagrożeniami, jak pożar, zalanie czy włamanie.
Możesz je jednak znacznie rozszerzyć. W przypadku rozszerzonego zakresu wybór jest bardzo duży i może przykładowo obejmować osunięcie ziemi z powodu prac górniczych, uderzenie pioruna, upadek drzewa, grad, itp.
Cena ubezpieczenia
Cena ubezpieczenia majątkowego zależy przede wszystkim od zakresu ochrony oraz wartości Twojego majątku. Zadbaj o jego poprawną wycenę. Powinna być zgodna z aktualną wartością rynkową. Jeżeli wartość zostanie zaniżona, w razie ewentualnej szkody ubezpieczyciel wypłaci Ci mniejsze odszkodowanie niż realny koszt naprawy zniszczeń. W przypadku zawyżenia wartości otrzymasz wyższe odszkodowanie, ale będziesz musiał płacić wyższe składki.
Wyłączenia
Decydując się na podpisanie umowy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, zwróć uwagę, w jakich dokładnie sytuacjach możesz być pewny wypłacenia odszkodowania. Sprawdź listę zamieszczonych w OWU wyłączeń – opisów przypadków, w których nie dostaniesz pieniędzy z ubezpieczenia, pomimo zaistnienia szkody.
Najczęściej w wyłączeniach można spotkać celowe wywołanie szkody, ewidentne zaniedbanie, wyłączenie niektórych czynników atmosferycznych, składowych mienia, szkód o zbyt niskiej wartości lub powstałych w okresie karencji oraz inne czynniki (na przykład wojna, atak terrorystyczny, prace górnicze).
Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej
Ubezpieczenie może chronić nie tylko przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą własnego majątku, ale także gdy sam przyczynisz się do wyrządzenia szkody komuś innemu. Od odpowiedzialności finansowej w takich wypadkach zabezpieczają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. OC jest często składową polisy. Dopłacasz za nie niewielki procent składki. Nie rezygnuj z tego, to ważny element, który chroni Cię dodatkowo. Gdy rura pęknie w Twoim mieszkaniu, zalejesz przecież nie tylko siebie, ale też sąsiada. Z ubezpieczenia, czyli polisy OC, pokryjesz jego szkody.
Terminy
Zwykle umowę ubezpieczenia zawiera się na dwanaście miesięcy. Jeżeli zdecydujesz się od razu na dłuższy okres współpracy z ubezpieczycielem, negocjuj odpowiednie zniżki. Możesz skorzystać z naszej pomocy, zadzwoń na infolinię Punkta (22 490 90 00) lub napisz do nas maila [email protected].
Czas wypowiedzenia umowy to zwyczajowo trzydzieści dni – tyle samo, co czas, jaki ubezpieczyciel ma na wypłatę odszkodowania w przypadku uznanej szkody.
Pamiętaj, że ubezpieczenie majątkowe powinno skutecznie zabezpieczać Twoje mienie, a Tobie zapewniać spokojny sen.
Podsumowanie
- Najpopularniejsze ubezpieczenia majątkowe to polisy mieszkaniowe, zabezpieczenie ruchomości, AC w przypadku samochodu.
- Wybierz taki zakres ochrony, który jak najlepiej cię zabezpieczy – w wypadku ubezpieczeń majątkowych możesz sporo indywidualnie dostosować.
- Negocjuj składkę, proś o zniżki, jeśli chcesz ubezpieczenie na dłużej niż 12 miesięcy.
- Zanim podpiszesz umowę, przeczytaj OWU i dowiedz się, jakie są wyłączenia z ochrony! Unikniesz przykrych niespodzianek w razie zdarzenia ubezpieczeniowego.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.
Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.
Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?