Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach majątkowych

Aktualizacja:
Ubezpieczenia majątkowe ABC

Ubezpieczenia majątkowe są dobrowolne. Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości lub posiadasz wartościowe przedmioty, zastanów się nad odpowiednim zabezpieczeniem swojego majątku. Będziesz spał spokojniej! Lepiej upewnić się, że żadne nieprzewidziane wydarzenie nie wpłynie negatywnie na Twoją sytuację finansową oraz dobrobyt bliskich Ci osób.

Ubezpieczyciel lub agent namawia Cię na cały pakiet ubezpieczeń majątkowych, a Ty nie bardzo wiesz, co się kryje pod tym hasłem? Wyjaśniamy – masz do wyboru zabezpieczenie ruchomości, nieruchomości oraz samochodu. Możesz ubezpieczyć się prywatnie, ale też zabezpieczyć swoją działalność gospodarczą, jeśli taką prowadzisz.

Najpopularniejsze ubezpieczenia majątkowe: mieszkania i domu

Największą popularnością w Polsce cieszą się ubezpieczenia mieszkania i domu. Bez problemu ubezpieczysz też zabudowę wokół posiadłości, również z małą architekturą, taką jak altanka, czy też dom w trakcie budowy. Zakres ubezpieczenia jest bardzo różny. Może obejmować tylko ubezpieczenie murów, ale także mienia stałego (wbudowane elementy) i mienia ruchomego (na przykład sprzęt elektroniczny).

Wraz z poszerzeniem ubezpieczenia o kolejne elementy, musisz się liczyć z podwyższeniem wysokości składki  raty ubezpieczeniowej.

Nie tylko nieruchomości podlegają ubezpieczeniu – zabezpieczenie ruchomości

W skład Twojego majątku wchodzą nie tylko nieruchomości. Ubezpieczyć można również cały szereg innych rzeczy, na których ochronie specjalnie Ci zależy. Mogą to być maszyny, surowce, produkty rolne, zwierzęta domowe i hodowlane, sprzęt budowlany, sprzęt elektroniczny, środki płatnicze, jacht, łódź, skuter, rower, dzieła sztuki, bagaż podróżny, szklane rzeczy (na przykład szyby) i wiele innych. Pomyśl o tym koniecznie, wybierając najlepszą dla siebie polisę.

Pamiętaj, by mieć zapisaną np. elektronicznie dokumentację cennych przedmiotów. Ich zdjęcia, dowody zakupów,  a w przypadku kolekcji certyfikaty przechowuj w bezpiecznych miejscach, miej kopie. To bardzo ważna pomoc w przypadku kradzieży. Ułatwi pracę nie tylko policji, ale też przyspieszy wypłatę odszkodowania.

Ubezpieczenia majątkowe to polisy samochodowe

Do popularnych ubezpieczeń majątkowych należy autocasco. Kierowcy wykupują je przeważnie w obawie przed kradzieżą auta. AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym i decyduje się na nie mniej niż 30% Polaków.

Zabezpiecza nie tylko przed stratą pojazdu, ale także w przypadku stłuczki i przed innymi nieprzewidzianymi wydarzeniami, na przykład gradobiciem czy pożarem. Zakres ochrony zależy jednak od podpisanej umowy z ubezpieczycielem oraz wysokości płaconej składki. Lepiej zdecydować się na lepszą ochronę i zapłacić więcej niż mieć prowizoryczne ubezpieczenie, które w razie potrzeby nie pokryje strat.

Skorzystaj z porównywarki mfind.pl, by wybrać dobrą polisę!

Zakres ubezpieczenia majątkowego

Zakres ubezpieczenia zależy w dużej mierze od indywidualnych ustaleń z ubezpieczycielem. Towarzystwa ubezpieczeniowe często są w stanie pójść na rękę swoim klientom, dlatego nie należy się bać negocjować podczas podpisywania umowy.

Zasadniczo ubezpieczenie może obejmować ochronę przed podstawowymi i najbardziej prawdopodobnymi zagrożeniami, jak pożar, zalanie czy włamanie.

Możesz je jednak znacznie rozszerzyć. W przypadku rozszerzonego zakresu wybór jest bardzo duży i może przykładowo obejmować osunięcie ziemi z powodu prac górniczych, uderzenie pioruna, upadek drzewa, grad, itp.

Cena ubezpieczenia

Cena ubezpieczenia majątkowego zależy przede wszystkim od zakresu ochrony oraz wartości Twojego majątku. Zadbaj o jego poprawną wycenę. Powinna być zgodna z aktualną wartością rynkową. Jeżeli wartość zostanie zaniżona, w razie ewentualnej szkody ubezpieczyciel wypłaci Ci mniejsze odszkodowanie niż realny koszt naprawy zniszczeń. W przypadku zawyżenia wartości otrzymasz wyższe odszkodowanie, ale będziesz musiał płacić wyższe składki.

Wyłączenia

Decydując się na podpisanie umowy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, zwróć uwagę, w jakich dokładnie sytuacjach możesz być pewny wypłacenia odszkodowania. Sprawdź listę zamieszczonych w OWU wyłączeń – opisów przypadków, w których nie dostaniesz pieniędzy z ubezpieczenia, pomimo zaistnienia szkody.

Najczęściej w wyłączeniach można spotkać celowe wywołanie szkody, ewidentne zaniedbanie, wyłączenie niektórych czynników atmosferycznych, składowych mienia, szkód o zbyt niskiej wartości lub powstałych w okresie karencji oraz inne czynniki (na przykład wojna, atak terrorystyczny, prace górnicze).

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie może chronić nie tylko przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą własnego majątku, ale także gdy sam przyczynisz się do wyrządzenia szkody komuś innemu. Od odpowiedzialności finansowej w takich wypadkach zabezpieczają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. OC jest często składową polisy. Dopłacasz za nie niewielki procent składki. Nie rezygnuj z tego, to ważny element, który chroni Cię dodatkowo. Gdy rura pęknie w Twoim mieszkaniu, zalejesz przecież nie tylko siebie, ale też sąsiada. Z ubezpieczenia, czyli polisy OC, pokryjesz jego szkody.

Terminy

Zwykle umowę ubezpieczenia zawiera się na dwanaście miesięcy. Jeżeli zdecydujesz się od razu na dłuższy okres współpracy z ubezpieczycielem, negocjuj odpowiednie zniżki. Możesz skorzystać z naszej pomocy, zadzwoń na infolinię Punkta (22 490 90 00) lub napisz do nas maila [email protected].

Czas wypowiedzenia umowy to zwyczajowo trzydzieści dni – tyle samo, co czas, jaki ubezpieczyciel ma na wypłatę odszkodowania w przypadku uznanej szkody.

Pamiętaj, że ubezpieczenie majątkowe powinno skutecznie zabezpieczać Twoje mienie, a Tobie zapewniać spokojny sen.

Podsumowanie

  1. Najpopularniejsze ubezpieczenia majątkowe to polisy mieszkaniowe, zabezpieczenie ruchomości, AC w przypadku samochodu.
  2. Wybierz taki zakres ochrony, który jak najlepiej cię zabezpieczy – w wypadku ubezpieczeń majątkowych możesz sporo indywidualnie dostosować.
  3. Negocjuj składkę, proś o zniżki, jeśli chcesz ubezpieczenie na dłużej niż 12 miesięcy.
  4. Zanim podpiszesz umowę, przeczytaj OWU i dowiedz się, jakie są wyłączenia z ochrony! Unikniesz przykrych niespodzianek w razie zdarzenia ubezpieczeniowego.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej