Włamania do domów i mieszkań - jak się zabezpieczyć?

Aktualizacja:
włamania do domów i mieszkań

Domy i mieszkania, w których jest zgromadzony dorobek naszego życia, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Nawet najskuteczniejsza policja nie ochroni w pełni naszej własności, jeżeli sami nie będziemy o nią dbali. Jak często zdarzają się włamania do domów i mieszkań i jak się najlepiej zabezpieczyć?

 

Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, za kradzież z włamaniem nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Pomimo tak wysokich sankcji karnych przestępcy nie rezygnują z dostania się do naszych mieszkań i domów – mówi młodszy aspirant Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

Częściej okradane są mieszkania niż domy

W 2011 policja stwierdziła 135 611 kradzieży z włamaniem. Co roku jest ich mniej, np. w 2016 odnotowano 79 930, a 2017 – 67 715. Z policyjnych danych wynika jednoznacznie, że w ciągu ostatnich lat odnotowano znaczny spadek kradzieży z włamaniem do posesji. Częściej okradane są mieszkania niż domy. Może to być zaskoczenie, ale np. w 2015 r. odnotowano 11 644 kradzieży z włamaniem do mieszkań i 7 970 do domów.

Jak działają złodzieje?

Metoda „na śpiocha” 

Częstym sposobem działania przestępców jest wejście do domu czy mieszkania nocą, gdy właściciele pogrążeni są we śnie. Czasem, by wzmocnić naturalny sen, rozpylają nad głowami śpiących substancję usypiającą, usypiają też obecne na posesji psy.

Włamania w biały dzień

Włamywacze stają się coraz bardziej bezczelni, działają w biały dzień, nie odstrasza ich obecność mieszkańców. Jednym z przykładów arogancji przestępców jest opisywana przez małopolską prasę sytuacja z Olkusza. Kobieta zauważyła z balkonu trzech zamaskowanych mężczyzn majstrujących przy drzwiach jej domu. Na pytanie, co tu robią, odpowiedzieli, że… dostarczają paczkę. Ale nie do niej. I odeszli jak gdyby nigdy nic.

Kilka lat temu przez warszawskie osiedla przeszła fala włamań przy pomocy dostępnego w Internecie superwytrychu, otwierającego praktycznie wszystkie zamki. Włamań do mieszkań dokonywano w ciągu dnia, gdy mieszkańcy byli w pracy.

Bywa, że złodzieje podają się za kontrolerów z wodociągów czy energetyki. Najczęściej działają we dwójkę: jedna osoba udaje, że sprawdza instalację, a druga w tym czasie plądruje mieszkanie.

Którędy włamywacze dostają się do mieszkań i domów?

– Złodziej-włamywacz wchodzi najczęściej drzwiami – wyjaśnia aspirant Rzeczkowski – Próba wejścia do domu czy mieszkania przez okno, balkon czy piwnicę będzie przez przypadkowego obserwatora odebrana jako działanie przestępcze. Włamywacz wybierze więc drzwi, w których zamki może otworzyć szybko i bez hałasu. Często zdarza się, że drzwi wejściowe nie są zamknięte na klucz, a gospodarze siedzą przed telewizorem i nic nie słyszą. Złodziej wchodzi bezszelestnie do mieszkania, kradnie torebki i plecaki z przedpokoju, po czym wychodzi nie zauważony. Takie sytuacje mają często miejsce na zamkniętych osiedlach, które wydają się mieszkańcom enklawą bezpieczeństwa. Zamykana na pilota brama czy ogrodzony teren usypia ich czujność –  a wbrew pozorom dostanie się na teren takiego osiedla nie nastręcza żadnych problemów.

Policja radzi, jak ustrzec się przed włamaniem

Domy i mieszkania, w których jest zgromadzony dorobek naszego życia, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Nawet najskuteczniejsza policja nie ochroni w pełni naszej własności, jeżeli sami nie będziemy o nią dbali – przestrzega aspirant Rzeczkowski i radzi:

Bądź ostrożny i przewidujący

 • Najbezpieczniejszym miejscem do przechowywania pieniędzy, biżuterii i papierów wartościowych jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju schowkach. Nie ma więc sensu ukrywanie gotówki wśród bielizny, czy upychanie pierścionków i precjozów między pojemnikami z mąką. Mieszkania po włamaniu bywają kompletnie splądrowane, a włamywacze świetnie wiedzą gdzie szukać cennych przedmiotów.
 • Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swojej pociechy. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Warto zamontować domofon lub też instalację świetlną. Na działce z domem jednorodzinnym wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.
 • Zanotuj marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, aparat fotograficzny, rower itp.). Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu czy inną kombinacją cyfr. Można je oznakować tajnopisem, w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością.
 • Nie opowiadaj o swoim majątku, nie chwal się tym, co posiadasz –  ostrożnie obchodź się z siecią i social media. Epatowanie dobrobytem i drogimi przedmiotami np. na Instagramie czy Facebooku może stanowić zachęta dla złodzieja, któremu często nietrudno namierzyć takiego delikwenta.
 • Przebywając w domu czy mieszkaniu zawsze zamykaj drzwi, chwila nieuwagi może drogo kosztować.

Uważaj na obcych

 • Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych w klubach i pubach, nie zapraszaj obcych ludzi do swego domu czy mieszkania.
 • Zwróć uwagę na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo lub czego szukają, przyjrzyj się im, aby zapamiętać wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą być bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości ewentualnych włamywaczy. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, a zadane pytania mogą spłoszyć potencjalnego złodzieja.
 • Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych osób. Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób przychodzących do twojego mieszkania np. w sprawie przeglądu instalacji gazowej. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Takie osoby, nawet jeśli same nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.

Współpracuj z sąsiadami

 • Współdziałaj z sąsiadami w ochronie waszych mieszkań. Zwracaj uwagę także na ich mieszkania, podczas nieobecności sąsiadów interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zainteresuj się hałasami i niecodziennymi odgłosami dochodzącymi z klatki schodowej.
 • Wyjeżdżając na dłużej (wczasy, ferie, wakacje, odwiedziny u znajomych) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę na listy, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

 

Ubezpiecz mieszkanie od kradzieży

Ubezpiecz swoje mieszkanie. W przypadku kradzieży zminimalizujesz straty poprzez uzyskanie stosownego odszkodowania. Koszt ubezpieczenia mieszkania jest niewielki wobec ewentualnych strat: roczna polisa kosztuje mniej niż wymiana zamka, a chroni często mienie o sporej wartości.

Wybierając polisę sprawdź OWU i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela związane z kradzieżą i włamaniem. Zdarza się, że ubezpieczyciele stosują pewne wymagania ( zabezpieczenia antykradzieżowe, wyjątki w ochronie) i warto o nich wiedzieć aby rozszerzyć ewentualny zakres ochrony, albo zadbać o bezpieczeństwo mienia w inny sposób.

Spokojny sen jest w końcu bezcenny.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na rok. 

Podsumowanie

 

 1. Pieniądze i wartościowe przedmioty przechowuj w banku. Złodzieje z łatwością znajdują domowe skrytki.
 2. Zawsze dokładnie zamykaj drzwi wejściowe, upewnij się, że są wyposażone w solidne zamki.
 3. Pilnuj kluczy do mieszkania.
 4. Nie wpuszczaj do domu czy mieszkania obcych i poznanych przygodnie osób.
 5. Zwróć uwagę na obcych kręcących się w pobliżu.
 6. Współdziałaj z sąsiadami, szczególnie kiedy wyjeżdżasz na dłużej. Lepiej, żeby mieszkanie czy dom nie wyglądały na opuszczone.
 7. Ubezpiecz mieszkanie. Odszkodowanie pomoże ci pokryć ewentualne straty poniesione w wyniku kradzieży


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej