Punkta

Czas wakacji i wyjazdów to okres wzmożonej aktywności włamywaczy. Oni nie biorą wolnego od swojej „pracy”. Według statystyk policyjnych liczba kradzieży z włamaniem z roku na rok maleje, jednak ciągle jest ich bardzo dużo i nie można mówić o bezpieczeństwie.

RokLiczba kradzieży
z włamaniem
2004266 591
2005221 020
2006173 762
2007141 606
2008124 066
2009135 383
2010140 085
2011135 611
2012127 691
2013118 483
2014103 146

Dane: Policja

Jeśli popełnisz nawet jeden z poniżej wymienionych błędów, wzrasta ryzyko, że znajdziesz się w tej statystyce.

Błąd 1: „Patrzcie wszyscy, jadę na wakacje!”

Bardzo częstym błędem jest rozpowiadanie na prawo i lewo o naszych planach urlopowych, rozpisywanie się o tym w mediach społecznościowych. Fotka z wakacji na Facebooku z dopiskiem „jeszcze tydzień błogiego lenistwa” może wzbudzić nie tylko zazdrość Twoich znajomych, ale i zainteresowanie przestępcy.

Lubisz pochwalić się wyposażeniem Twojego domu, wypasionym sprzętem RTV i zakupami? Ta wiedza jest bezcenna dla włamywaczy – jest jak zaproszenie do domu. Dzięki niej zyskują pewność, że w określonym czasie nikogo nie zastaną w domu i wiedzą, co w nim znajdą. Media społecznościowe to duże ułatwienie w komunikacji ze światem i znajomymi. Niestety zbyt nonszalanckie ich używanie może przynieść też wiele szkody.

Błąd 2: Zacięta roleta antywłamaniowa, niesprawny zamek

Masz zabezpieczenia antywłamaniowe? Bardzo dobrze! Jednak pamiętaj, że każde zabezpieczenie zadziała jedynie wtedy gdy zostanie… użyte. Wprowadzając się do domu zainstalowałeś alarm, kupiłeś wzmocnione drzwi z solidnymi zamkami, założyłeś rolety antywłamaniowe. Minęło parę lat, roleta się zacięła a jeden z zamków się popsuł. Teraz wyjeżdżasz na wakacje.

To, że wielokrotnie już wyjeżdżałeś i nic złego się nie stało, nie oznacza, że tym razem z osłabionych zabezpieczeń Twojego domu nie skorzystają złodzieje.

Przed wyjazdem koniecznie napraw wszystkie usterki w zabezpieczeniach antywłamaniowych. Najlepiej naprawiaj je na bieżąco, aby nie dopuścić do sytuacji, w której będziesz w stanie zamknąć Twój dom tylko na jeden zamek. Wyjeżdżając, nie spiesz się, tylko sprawdź dokładnie, czy nie pozostawiłeś żadnego uchylonego okna, przez które może wejść złodziej.

Czytaj także: Zabezpieczenia antywłamaniowe – niższa składka za ubezpieczenie mieszkania

Błąd 3: O Twoim wyjeździe wiedzą wszyscy poza… sąsiadem

Dobry sąsiad to skarb i najlepsza bezpłatna ochrona. Powinieneś poprosić go o to, aby zwrócił szczególną uwagę na Twoje mieszkanie pod Twoją nieobecność, co kilka dni podlał kwiatki. To żaden problem dla osoby, która mieszka w pobliżu. Możesz zrewanżować się sąsiadowi tym samym, gdy on z rodziną wyjedzie na urlop albo przywieźć mu z podróży drobny upominek.

Dobrze jest także pozostawić sąsiadowi swój numer telefonu – wtedy będzie mógł Cię powiadomić nie tylko o ewentualnej próbie włamania, ale też np. o zalaniu Twojego mieszkania przez sąsiada z góry.

Błąd 4: Nie wiesz, jakie cenne przedmioty masz w domu

Wyobraź sobie, że padłeś ofiarą włamywaczy i musisz podać policji listę skradzionych przedmiotów. „Yyy… tablet syna, trochę złotej biżuterii, cała gotówka, ale nie pamiętam, ile dokładnie jej było…” Prawda, że to nie brzmi profesjonalnie? Jeśli byłeś ubezpieczony od kradzieży z włamaniem, ubezpieczyciel będzie chciał, żebyś nie tylko wypisał dokładnie, jakie przedmioty o jakiej wartości skradziono, ale też abyś w miarę możliwości udowodnił, że w ogóle je miałeś. Przydatne może być chociażby zdjęcie, na którym Twoja małżonka ma na sobie kolczyki, które teraz padły łupem złodziei.

Koniecznie sporządź listę wartościowych przedmiotów i sfotografuj je. Zapisz numery fabryczne sprzętu elektronicznego. Spis przechowuj w bezpiecznym miejscu. To co prawda nie pozwoli uniknąć włamania, ale pomoże dokładnie określić straty, uzyskać odszkodowanie, a być może nawet odzyskać skradzione przedmioty, jeśli policja na nie natrafi.

Ubezpiecz ruchomości domowe od kradzieży z włamaniem

Jeśli masz w mieszkaniu wartościowe rzeczy, koniecznie wykup ubezpieczenie od kradzieży. Tego rodzaju polisy oferuje większość towarzystw ubezpieczeniowych. Cena ubezpieczenia będzie uzależniona od jego sumy, czyli od tego, na ile wycenisz wszystkie przedmioty, a także od tego, gdzie mieszkasz i jakie zabezpieczenia antywłamaniowe masz w domu/mieszkaniu.

Przy wyborze ubezpieczenia warto przyjrzeć się jego warunkom (OWU). Zwróć uwagę na następujące rzeczy :

 • co objęte jest ubezpieczeniem – np. sprzęt elektroniczny, rzeczy pozostawione na balkonie
 • wyłączenia odpowiedzialności, czyli w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania – np. niedomknięte okno, drzwi balkonowe, czy niesprawny któryś z zamków
 • jaka jest maksymalna kwota, którą może wypłacić ubezpieczyciel (suma ubezpieczenia)
 • jakie wymagania dotyczące zabezpieczeń antywłamaniowych musisz spełnić

Przykładowo w ubezpieczeniu PZU Dom Plus stawiane są następujące warunki w zakresie zabezpieczeń antykradzieżowych:

PZU zabezpieczenia

„Ubezpieczając dom od kradzieży z włamaniem musisz wymienić zabezpieczenia, jakie posiadasz. Gdy za rok będziesz odnawiał polisę u tego samego ubezpieczyciela, pamiętaj, aby zgłosić wszelkie zmiany, jakie zaszły przez ten czas w stanie tych zabezpieczeń – np. że założyłeś kraty w jednym oknie albo zrezygnowałeś z usług firmy ochroniarskiej. Wtedy składka będzie dopasowana do rzeczywistej sytuacji, a Ty nie narazisz się na odmowę odszkodowania” – radzi Dominika Grabek redaktor naczelna Akademii ubezpieczeń mfind.

O czym powinieneś pamiętać jadąc na wakacje?

Firma Europ Assistance przygotowała garść praktycznych porad, dzięki którym dowiesz się, jak zadbać o bezpieczeństwo domu lub mieszkania pod Twoją nieobecność:

 • Nie przechowuj w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii
 • Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach publicznych, jak również w portalach społecznościowych. Nietrudno jest zlokalizować miejsce wykonania zdjęcia i dotrzeć do miejsca zamieszkania
 • Przed dłuższym wyjazdem przekaż do przechowania cenne rzeczy osobom godnym zaufania
 • Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (DVD, komputer, telewizor, kamera, tablety itp.), oznacz je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja
 • Sporządź listę, a jeżeli to możliwe również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania, a także pomoże w uzyskaniu odszkodowania
 • Wyposaż mieszkanie w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp.
 • Ubezpiecz majątek w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania - online i przez telefon