Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Aktualizacja:
ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na rok? Co w przypadku, gdy Twoje mieszkanie zostanie zalane, wybuchnie w nim pożar, bądź wystąpi inne tzw. zdarzenie losowe? A wreszcie co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia mieszkania lub domu? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Ubezpieczenie nieruchomości chroni nas przed ryzykami, które występują każdego dnia. Zdarzenia losowe takie jak  pożar, zalanie mieszkania sąsiadów albo własnego, kradzież z włamaniem, uszkodzony sprzęt AGD, RTV, nasz pies gryzący nogawkę listonosza,  są po pierwsze mało przyjemne, a po drugie powodują straty. Najczęściej finansowe.

Obecnie na rynku możemy ubezpieczyć m.in. mieszkanie, mieszkanie w kredycie, czy dom rodzinny. Ubezpieczyć możemy zarówno mieszkanie, które jest naszą własnością i aktualnie je zajmujemy jak i to, które wynajmujemy lokatorom.

W ofertach ubezpieczeń pojawiają się coraz częściej dodatkowe opcje. Możemy wykupić pomoc specjalistów np. przy awarii lodówki, opiekę prawną, albo ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej  w stosunku  do osób trzecich. W sytuacji, gdy zalejemy naszemu sąsiadowi mieszkanie, ubezpieczyciel pokryje koszty malowania, wszelkich uszkodzeń spowodowanych z naszej winy.

W niektórych wariantach możemy ubezpieczyć pomieszczenia przyległe np. piwnicę, czy dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Na pomieszczenia przyległe jest możliwość wykupienia OC od kradzieży. Z taką opcją ze spokojem możemy pozostawić nasz rower, czy wózek dla dziecka w piwnicy. Pozostaje jednak pytanie – ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Od czego zależy cena polisy ubezpieczeniowej mieszkania?

Wiadomo polisa, polisie nie równa. Dlatego też, firmy ubezpieczeniowe kalkulując cenę i zakres polisy biorą  pod uwagę szereg czynników, które znacząco wpływają na wysokość składki. Czynniki te opisujemy poniżej.

Po pierwsze przy kalkulacji polisy zastanówmy się w jakim zakresie chcemy ją wykupić. Czy potrzebujemy tylko standardowego zakresu ubezpieczenia? A może chcemy ubezpieczyć nasze mieszkanie od wszystkich możliwych ryzyk? Czy ubezpieczymy tylko mury, czy także wyposażenie mieszkania? Czy posiadamy zabezpieczenia antykradzieżowe?

Zdarzenia losowe i ryzyka, które obejmuje polisa są szczegółowo opisane zostały w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To właśnie tam należy sięgnąć po informacje dotyczące wyłączeń od ryzyk oraz ich zakresu. Jeśli masz wątpliwości i nie możesz przedrzeć się przez skomplikowany język, zawsze możesz skontaktować się z naszym doradcą. Dzwoniąc pod numer: +48 22 490 90 00 lub kontaktując się z nami tutaj szybko dowiesz się ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania.

Kolejny aspekt wpływający na cenę składki to wartość naszej nieruchomości. Przy kalkulacji ubezpieczenia własnego mieszkania należy pamiętać, że kwota na jaką je ubezpieczamy, powinna być zgodna z jego wartością rzeczywistą.

Jeśli zaniżymy wartość nieruchomości, zapłacimy mniejszą składkę, ale co istotne,  w razie zaistnienia szkody, wypłacone odszkodowanie prawdopodobnie nie pokryje wszystkich strat.

Cena składki zależna jest również od miejscowości w której ubezpieczamy mieszkanie.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na rok?

Porównaliśmy składki ubezpieczeniowe w pięciu towarzystwach ubezpieczeniowych. W kalkulacjach założono roczny okres ubezpieczenia.

Korzystając z kalkulatora Punkta przeliczyliśmy polisę dla mieszkania w Warszawie o wartości 400 000 zł i polisę dla kawalerki w  Łańcucie o wartości 100 000 zł.

Tabela 1. Kwoty rocznych składek za ubezpieczenie mieszkania o wartości 100 000 zł w małej miejscowości Łańcut, woj. podkarpackie.

Nazwa Ubezpieczyciela Wariant IWariant IIWariant III
PZU139 zł219 zł328 zł
Warta132 zł240 zł394 zł
Proama163 zł254 złBrak oferty
Link 492 zł Brak ofertyBrak oferty
Generali75 zł118 zł157 zł

 Jak widać, w tym wypadku, spokojny sen zapewni nam już kwota około 6-10 złotych miesięcznie. Polisa wykupiona w Generali jest najtańsza –  jej zakres można niewielkim kosztem rozszerzyć. Pozostałe oferty również są atrakcyjne, przed podjęciem decyzji warto oprócz ceny porównać także zakres takiej polisy lub poprosić o dobranie oferty naszego doradcę.

Tabela 2. Kwoty rocznych składek za ubezpieczenie mieszkania o wartości 400 000 zł w Warszawie, woj. mazowieckie.

Nazwa Ubezpieczyciela Wariant IWariant IIWariant III
PZU443 zł663 zł912 zł
Warta378 zł578 zł749 zł
Proama 322 zł474 złbrak oferty
Link 4166 złbrak ofertybrak oferty
Generali185 zł288 zł417 zł

Jak widać, cena za ubezpieczenie mieszkania w Warszawie będzie wyższa, ale także tutaj, możemy dopasować do swoich potrzeb korzystną ofertę. Ile zapłacimy? Od około 15 zł za miesiąc. Jeśli zależy nam na bardziej kompleksowej ochronie, trzeba będzie wydać około 20-25 zł miesięcznie, ale nawet w tym przypadku, cena za święty spokój nie wydaje się wygórowana.

Kupujesz ubezpieczenie mieszkania? PORÓWNUJ CENY!

Jeśli kupujesz ubezpieczenie mieszkania, nie zadowalaj się ofertą przedstawioną przez jedno towarzystwo, albo propozycją, którą wystosował do Ciebie Twój bank. Wyższa składka nie zawsze oznacza pełniejszy zakres ochrony, czasem wynika z polityki cenowej firmy. Niektórzy ubezpieczyciele pewne ryzyka np. zwarcia w instalacji, dewastacji i wandalizmu włączają do ochrony bez dodatkowej opłaty, inni doliczają za nie dodatkową składkę. Niektórzy chętnie ubezpieczą mieszkania na parterze czy pierwszym piętrze, a inni będą żądać dodatkowych zabezpieczeń antykradzieżowych albo znacznie podwyższą składkę. Od czego zależy jednak wysokość składki?

Przede wszystkim parametry nieruchomości oraz rozszerzenia do umowy podstawowej, na jakie decyduje się właściciel budynku. Im większy zakres umowy, tym większa ilość chronionych elementów, a tym samym wyższa kwota. Jednak to wymiar sumy ubezpieczenia ma zwykle decydujący wpływ na cenę składki – zauważa ekspert Paweł Frąckowski.

Jak widać z powyższego wyliczenia, zawsze warto porównać kilka ofert i dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia mieszkania. To po pierwsze sposób na oszczędność, a po drugie gwarancja zabezpieczenia naszego majątku.

Ubezpieczenie domu – ile kosztuje – na co zwrócić uwagę?

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia mieszkania, ubezpieczenie domu wiąże się z koniecznością sprawdzenia pewnych elementów oferty i polisy. Ubezpieczenie domu to zwykle odrobinę większy koszt i konieczność zwrócenia uwagi na kwestie, które nie występuję w polisach mieszkaniowych. Dom to często także posesja, garaż, komórka na narzędzia, czy ogród, w którym przechowujemy sprzęt do grilowania czy meble ogrodowe.

Podstawowe ubezpieczenie domu to zwykle tylko ubezpieczenie murów i ścian. Nie ochroni, kiedy zdarzy się kradzież czy dewastacja albo pęknie wąż od podlewania ogrodu i zaleje nam piwnice. Jeśli chcemy aby ubezpieczenie było kompleksowe i chroniło także wyposażenie domu, przydało się kiedy popsuje się piec – wtedy warto pomyśleć o szerszym zakresie.

Nie wiesz? Skorzystaj z pomocy ekspertów!

Z Puntką zawsze znajdziesz dobre rozwiązaniem. Główną zaletą multiagencji jest to, że możesz nie tylko samodzielnie porównać oferty ubezpieczenia mieszkania z pomocą kalkulatora, ale także otrzymasz wsparcie naszych agentów. Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę, kupując polisę, skontaktuj się z nami. Aby ułatwić Ci wybór ubezpieczenia domu, zapytaliśmy eksperta Pawła Frąckowskiego o najlepsze firmy ubezpieczeniowe i jak je rozpoznać:

–  Najlepsi ubezpieczyciele mają bardzo szeroką oferty pod względem ochrony od ryzyk, takich jak: home assistance, powódź, stłuczenie, kradzież, przepięcie, rabunek, zalanie przez otwarte okna i wandalizm/dewastację. Dotyczy to także zakresu ubezpieczenia, czyli tego, co obejmuje polisa np.: biżuterię, budowle, budynki gospodarcze, części wspólne, domy letniskowe, domy sprzed 1945 r., drzewa i krzewy na posesji, fotowoltaikę na dachu i na posesji, garaż przynależny i wolnostojący, gotówkę, konstrukcja palną, meble w zabudowie, ogrodzenia, pomieszczenia przynależne, pompy ciepła, przedmioty wartościowe, przedmioty do działalności gosp., samochód osobowy, siłowniki i napędy bram i zwierzęta domowe. TU, które modyfikuje swój produkt, dążąc do tego, by mieć powyższe zakresy i ryzyka w swojej ofercie, mogą uważać się za najlepsze i najbardziej atrakcyjne na rynku.

Czy ubezpieczenie domu jest droższe niż ubezpieczenie mieszkania?

W teorii nie powinno, albo różnica powinna być niewielka – jeśli wartość obu nieruchomości jest taka sama. Dom o wartości 500 tys. powinniśmy ubezpieczyć za mniej więcej taką samą kwotę jak mieszkanie o takiej wartości. W praktyce jednak zależy to od ubezpieczyciela, który ubezpiecza naszą nieruchomość. Zdarza się, że biorąc pod uwagę zakres ryzyk, ubezpieczenie mieszkania będzie jednak odrobinę tańsze. Różnica nie powinna jednak wynieść więcej niż 10 – 20 % ceny takiego ubezpieczenia.

Przed zakupem – koniecznie porównaj ceny. Możesz przepłacić nawet 100 %! 

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie mieszkania to ważna część ochrony naszego dobytku
  2. Oferta ubezpieczenia mieszkania może być bardzo wąska ( same mury, mały zakres ryzyk objętych polisą), albo bardziej złożona
  3. Cena ubezpieczenia mieszkania zależy od wielu czynników, w tym wartości nieruchomości, zakresu ubezpieczenia i katalogu ryzyk, które obejmuje
  4. Cena waha się od kilku złotych miesięcznie, ale w przypadku większej wartości nieruchomości wyniesie kilkanaście, kilkadziesiąt złotych miesięcznie
  5. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia, należy porównać nie tylko cenę, ale także warunki oferty i dokładnie przejrzeć wyłączenia.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments