Punkta

Kenia znalazła się na pierwszym miejscu wśród najchętniej wybieranych kierunków egzotycznych w sezonie zimowym 2018/2019 – wynika z raportu „Zimowe wyjazdy Polaków” przygotowanego przez wakacje.pl. Jednak już pod koniec 2017 roku, kenijski minister turystyki donosił, że jego kraj przeżywa prawdziwy boom turystyczny. Okazuje się, że turystów nadal pociąga to, co nowe, nieznane i egzotyczne. Jednak przed samym wyjazdem do Kenii warto zadbać o to, żeby nieznane stało się bardziej „oswojone”. Co warto wiedzieć przed podróżą do Kenii? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Afryki wybrać? Na co się zaszczepić? I w końcu – kiedy jechać do Kenii?

Kiedy jechać do Kenii?

Wydaje się, że Kenia jest odpowiednim kierunkiem wakacyjnym o każdej porze roku. W zależności od indywidualnych oczekiwań i upodobań, powinniśmy jednak podporządkować okres naszych egzotycznych wakacji do warunków panujących na miejscu. W Kenii szczyt sezonu turystycznego przypada w zupełnie innym terminie, niż nasze polskie wakacje. Zatem kiedy jechać do Kenii?

Kenia leży w strefie klimatu równikowego monsunowego, czyli wilgotnego i gorącego. Na wybrzeżu oraz w pasmach górskich spotkamy się z wilgotnym powietrzem, jednak na reszcie terenu przeważa powietrze suche. Na terenach nizinnych pora deszczowa występuje od kwietnia do czerwca, ale to kwiecień jest najbardziej mokrym miesiącem. Na pozostałej części terytorium występują dwie pory deszczowe – od marca do maja oraz od połowy października do grudnia.

Zadając sobie pytanie: „kiedy jechać do Kenii”, zastanówmy się przede wszystkim nad celem naszej podróży. Pora deszczowa będzie najlepszym czasem na podglądanie dzikich zwierząt, kiedy to sawanna jest zielona, a zwierzęta nie chowają się przed upałem. Jeśli w planach mamy tylko i wyłącznie plażowanie w ośrodkach nadmorskich, do Kenii wybierzmy się w porze suchej. W opinii specjalistów najlepszym czasem na podróż do Kenii jest okres pomiędzy grudniem a marcem, a Polacy idealnie wpisują się w ten trend.

Kenia: szczepienia przed wyjazdem

Kiedy podejmiemy już decyzję odnośnie tego, kiedy jechać do Kenii, pozostanie nam odpowiednie przygotowanie się do tego typu wyprawy. Kompleksowe przygotowanie do takiego wyjazdu powinno obejmować także wizytę w specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących. O to warto zadbać jednak odpowiednio wcześniej. Wizytę w poradni medycyny podróży warto zaplanować minimum 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu. Dlaczego to takie ważne? Jest to czas, który pozwala na zaplanowanie optymalnej profilaktyki oraz przeprowadzenie koniecznych szczepień. A jakie szczepienia są obowiązkowe przed wyjazdem do Kenii?

W przypadku Kenii nie ma żadnych szczepień obowiązkowych, ale uwaga – w zależności od miejsca docelowego i charakteru wyjazdu oraz ogólnego stanu zdrowia, lekarz medycyny podróży może zalecić szczepienia przeciw:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A – zalecane szczepienie dla wszystkich podróżujących do krajów Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Szczepienia dokonuje się w przypadku ryzyka spożycia zakażonej wody lub żywności,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B – szczepienie stosuje się w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych,
  • dur brzuszny,
  • błonica/tężec.

U wybranych podróżnych, w zależności od indywidualnego ryzyka, zaleca się także rozważenie szczepień przeciwko cholerze, malarii, żółtej febrze czy wściekliźnie.

Rozważając kwestię szczepień przed egzotyczną podróżą musimy przede wszystkim rozróżnić szczepienia obowiązkowe od szczepień zalecanych. Szczepienia obowiązkowe mają na celu przede wszystkim ochronę mieszkańców objętych nimi krajów przed epidemiami. Szczepienia zalecane chronią przede wszystkim zdrowie indywidualnego turysty.

Zestaw szczepień powinniśmy także uzależnić od charakteru naszego wyjazdu. Jeśli planujemy spędzić cały urlop w luksusowych hotelach, prawdopodobieństwo zachorowania jest o wiele mniejsze, niż w przypadku osób planujących samodzielne zwiedzanie Kenii, nocowanie w tanich miejscach czy żywienie się na lokalnych targach. Ostateczna decyzja dotycząca szczepień do Kenii powinna zostać podjęta po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Zatrucia pokarmowe

Czy w Kenii jest bezpiecznie?

Naczelną wątpliwością turystów wybierających się w podróż do Kenii są kwestie bezpieczeństwa. Czy w Kenii jest bezpiecznie? I tak, i nie. Na pytanie o bezpieczeństwo czy to w Kenii czy każdym innym miejscu na świecie, nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Każda decyzja o podróży powinna być poprzedzona zapoznaniem się z aktualnymi komunikatami Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W przypadku Kenii ostatnie ostrzeżenie MSZ-u pochodzi z dnia 17 sierpnia 2018 roku i odradza wszelkie podróże na pogranicze Kenii z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym.

Na pozostałym terytorium kraju zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Jednocześnie zauważa się, że na terenie całej Kenii występuje wysoki poziom przestępczości pospolitej, a w niektórych regionach występuje wysokie prawdopodobieństwo operacji kenijskich sił zbrojnych czy porwań.

Ubezpieczenie do Kenii: ile kosztuje?

Podróż do Afryki może wiązać się w wieloma niebezpieczeństwami. Dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć. Choć nawet najlepsza polisa turystyczna nie ochroni nas przed wszystkimi zagrożeniami, pozwoli zniwelować nieco ich przykre konsekwencje. Zanim wybierzemy się w wymarzoną podróż w egzotyczne rejony, warto poświęć chwilę i wybrać dobre ubezpieczenie podróżne do Afryki. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na wysokie sumy kosztów leczenia, ponieważ te w Kenii nie należy do najniższych. Zadbajmy także o ubezpieczenie NNW, które zapewni odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu czy chociażby ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Warto zastanowić się także nad ubezpieczeniem bagażu czy pakietem assistance, który w tak dalekiej podróży może okazać się niezastąpiony. A ile kosztuje ubezpieczenie do Kenii? Najtańsze ubezpieczenie na dwutygodniowy pobyt w Kenii, z kosztami leczenia na poziomie 120 tysięcy złotych, ubezpieczeniem NNW oraz OC, a także dodatkowym ubezpieczeniem bagażu, kupimy już za około 60 złotych.

Choroby tropikalne, szczepienia – co warto wiedzieć przed wyjazdem?