Kenia: kiedy jechać do Kenii, na co się zaszczepić? Poradnik dla turysty

Aktualizacja:
Kenia

Biura podróży przeżywają prawdziwe oblężenie. Polacy już zaczęli rezerwować zimowy wypoczynek. Amatorzy sportów zimowych planują szaleństwo na alpejskich stokach, ale nie brakuje też osób, którym marzy się trochę egzotyki. Najpopularniejszym kierunkiem zimowym 2018/2019 bezapelacyjnie została Kenia. Co warto wiedzieć przed podróżą do Afryki? Kiedy jechać do Kenii? Prezentujemy mały poradnik dla turysty!

Kenia znalazła się na pierwszym miejscu wśród najchętniej wybieranych kierunków egzotycznych w sezonie zimowym 2018/2019 – wynika z raportu „Zimowe wyjazdy Polaków” przygotowanego przez wakacje.pl. Jednak już pod koniec 2017 roku, kenijski minister turystyki donosił, że jego kraj przeżywa prawdziwy boom turystyczny. Okazuje się, że turystów nadal pociąga to, co nowe, nieznane i egzotyczne. Jednak przed samym wyjazdem do Kenii warto zadbać o to, żeby nieznane stało się bardziej „oswojone”. Co warto wiedzieć przed podróżą do Kenii? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Afryki wybrać? Na co się zaszczepić? I w końcu – kiedy jechać do Kenii?

Czytaj także: Dominikana w pigułce: kiedy jechać na Dominikanę? Praktyczny przewodnik dla turysty

Kiedy jechać do Kenii?

Wydaje się, że Kenia jest odpowiednim kierunkiem wakacyjnym o każdej porze roku. W zależności od indywidualnych oczekiwań i upodobań, powinniśmy jednak podporządkować okres naszych egzotycznych wakacji do warunków panujących na miejscu. W Kenii szczyt sezonu turystycznego przypada w zupełnie innym terminie, niż nasze polskie wakacje. Zatem kiedy jechać do Kenii?

Kenia leży w strefie klimatu równikowego monsunowego, czyli wilgotnego i gorącego. Na wybrzeżu oraz w pasmach górskich spotkamy się z wilgotnym powietrzem, jednak na reszcie terenu przeważa powietrze suche. Na terenach nizinnych pora deszczowa występuje od kwietnia do czerwca, ale to kwiecień jest najbardziej mokrym miesiącem. Na pozostałej części terytorium występują dwie pory deszczowe – od marca do maja oraz od połowy października do grudnia.

Zadając sobie pytanie: „kiedy jechać do Kenii”, zastanówmy się przede wszystkim nad celem naszej podróży. Pora deszczowa będzie najlepszym czasem na podglądanie dzikich zwierząt, kiedy to sawanna jest zielona, a zwierzęta nie chowają się przed upałem. Jeśli w planach mamy tylko i wyłącznie plażowanie w ośrodkach nadmorskich, do Kenii wybierzmy się w porze suchej. W opinii specjalistów najlepszym czasem na podróż do Kenii jest okres pomiędzy grudniem a marcem, a Polacy idealnie wpisują się w ten trend.

Czytaj także: Kalendarz szczepień dziecka – jakie są koszty szczepień? Wszystko co musisz wiedzieć jeśli jesteś rodzicem malucha!

Kenia: szczepienia przed wyjazdem

Kiedy podejmiemy już decyzję odnośnie tego, kiedy jechać do Kenii, pozostanie nam odpowiednie przygotowanie się do tego typu wyprawy. Kompleksowe przygotowanie do takiego wyjazdu powinno obejmować także wizytę w specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących. O to warto zadbać jednak odpowiednio wcześniej. Wizytę w poradni medycyny podróży warto zaplanować minimum 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu. Dlaczego to takie ważne? Jest to czas, który pozwala na zaplanowanie optymalnej profilaktyki oraz przeprowadzenie koniecznych szczepień. A jakie szczepienia są obowiązkowe przed wyjazdem do Kenii?

W przypadku Kenii nie ma żadnych szczepień obowiązkowych, ale uwaga – w zależności od miejsca docelowego i charakteru wyjazdu oraz ogólnego stanu zdrowia, lekarz medycyny podróży może zalecić szczepienia przeciw:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A – zalecane szczepienie dla wszystkich podróżujących do krajów Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Szczepienia dokonuje się w przypadku ryzyka spożycia zakażonej wody lub żywności,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B – szczepienie stosuje się w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych,
  • dur brzuszny,
  • błonica/tężec.

U wybranych podróżnych, w zależności od indywidualnego ryzyka, zaleca się także rozważenie szczepień przeciwko cholerze, malarii, żółtej febrze czy wściekliźnie.

Czytaj także: 5% rodziców nie szczepi dzieci – czy grozi nam wybuch epidemii?

Rozważając kwestię szczepień przed egzotyczną podróżą musimy przede wszystkim rozróżnić szczepienia obowiązkowe od szczepień zalecanych. Szczepienia obowiązkowe mają na celu przede wszystkim ochronę mieszkańców objętych nimi krajów przed epidemiami. Szczepienia zalecane chronią przede wszystkim zdrowie indywidualnego turysty.

Zestaw szczepień powinniśmy także uzależnić od charakteru naszego wyjazdu. Jeśli planujemy spędzić cały urlop w luksusowych hotelach, prawdopodobieństwo zachorowania jest o wiele mniejsze, niż w przypadku osób planujących samodzielne zwiedzanie Kenii, nocowanie w tanich miejscach czy żywienie się na lokalnych targach. Ostateczna decyzja dotycząca szczepień do Kenii powinna zostać podjęta po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Zatrucia pokarmowe

Czy w Kenii jest bezpiecznie?

Naczelną wątpliwością turystów wybierających się w podróż do Kenii są kwestie bezpieczeństwa. Czy w Kenii jest bezpiecznie? I tak, i nie. Na pytanie o bezpieczeństwo czy to w Kenii czy każdym innym miejscu na świecie, nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Każda decyzja o podróży powinna być poprzedzona zapoznaniem się z aktualnymi komunikatami Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W przypadku Kenii ostatnie ostrzeżenie MSZ-u pochodzi z dnia 17 sierpnia 2018 roku i odradza wszelkie podróże na pogranicze Kenii z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym.

Na pozostałym terytorium kraju zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Jednocześnie zauważa się, że na terenie całej Kenii występuje wysoki poziom przestępczości pospolitej, a w niektórych regionach występuje wysokie prawdopodobieństwo operacji kenijskich sił zbrojnych czy porwań.

Ubezpieczenie do Kenii: ile kosztuje?

Podróż do Afryki może wiązać się w wieloma niebezpieczeństwami. Dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć. Choć nawet najlepsza polisa turystyczna nie ochroni nas przed wszystkimi zagrożeniami, pozwoli zniwelować nieco ich przykre konsekwencje. Zanim wybierzemy się w wymarzoną podróż w egzotyczne rejony, warto poświęć chwilę i wybrać dobre ubezpieczenie podróżne do Afryki. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na wysokie sumy kosztów leczenia, ponieważ te w Kenii nie należy do najniższych. Zadbajmy także o ubezpieczenie NNW, które zapewni odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu czy chociażby ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Warto zastanowić się także nad ubezpieczeniem bagażu czy pakietem assistance, który w tak dalekiej podróży może okazać się niezastąpiony. A ile kosztuje ubezpieczenie do Kenii? Najtańsze ubezpieczenie na dwutygodniowy pobyt w Kenii, z kosztami leczenia na poziomie 120 tysięcy złotych, ubezpieczeniem NNW oraz OC, a także dodatkowym ubezpieczeniem bagażu, kupimy już za około 60 złotych.

Choroby tropikalne, szczepienia – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Podsumowanie

  1. Kenia znalazła się na pierwszym miejscu wśród najchętniej wybieranych kierunków egzotycznych w sezonie zimowym 2018/2019.
  2. Choć Kenia jest kierunkiem całorocznym, w opinii specjalistów najlepszym czasem na podróż w tamte rejony to okres pomiędzy grudniem a marcem.
  3. Do Kenii nie ma żadnych szczepień obowiązkowych, ale w zależności od miejsca docelowego i charakteru wyjazdu oraz ogólnego stanu zdrowia, lekarz medycyny podróży może zalecić np. szczepienie przeciwko WZW A, WZW B czy żółtej febrze.
  4. Decyzja o podróży do Kenii powinna być poprzedzona zaznajomieniem się z ostrzeżeniami MSZ-u. Ostatnie pochodzi z dnia 17 sierpnia 2018 roku i odradza wszelkie podróże na pogranicze Kenii z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej