Urlop w czasach zagrożenia terrorystycznego - jak wypoczywać bezpiecznie?

Aktualizacja:
zagrożenie terrorystyczne

Zamachy terrorystyczne, katastrofy samolotów, ataki i konflikty zbrojne - ostatnie miesiące obfitują w doniesienia o tragicznych wydarzeniach w każdym niemal regionie świata. Jak zorganizować urlop, gdy rośnie zagrożenie terrorystyczne? Gdzie spędzić bezpieczne wakacje?

Rozsądnie wybierz miejsce urlopu

Zanim zdecydujesz, gdzie spędzisz urlop w tym roku, dobrze sprawdź, czy region, który chcesz odwiedzić jest bezpieczny. Nie sugeruj się ofertą biur podróży, które co prawda ostrzegają klientów, gdy sytuacja w danym kraju jest niebezpieczna, istnieje zagrożenie terrorystyczne, ale oferty pobytów wycofują dopiero w ostateczności. Rzetelną informację na temat ewentualnych zagrożeń panujących w poszczególnych krajach znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a przede wszystkim w serwisie “Polak za granicą”, gdzie na bieżąco publikowane i aktualizowane są ostrzeżenia na temat bezpieczeństwa w wybranych regionach. Znajdziesz tam też wiele porad, które przydadzą się podczas podróży.

Poziom bezpieczeństwa w każdym kraju opisywany jest na czterostopniowej skali:

 1. Zachowaj zwykłą ostrożność
 2. Ostrzegamy przed podróżą
 3. Nie podróżuj
 4. Opuść natychmiast

Pamiętaj, że mobilną wersję serwisu “Polak za granicą” możesz pobrać jako aplikację iPolak, która jest dostępna na urządzenia z systemami: Android, iOS oraz Windows Phone. Zainstaluj ją w swoim telefonie i na bieżąco sprawdzaj sytuację.

Niebezpieczne regiony – zagrożenie terrorystyczne

W tej chwili niestabilna sytuacja panuje w Turcji, w związku z niedawnym zamachem stanu i wprowadzonym tam stanem wyjątkowym. Niebezpiecznie jest we Francji, Belgii i Niemczech, gdzie w ostatnich tygodniach dochodziło do zamachów terrorystycznych. W związku z wojną w Syrii, omijaj kraje Bliskiego Wschodu takie, jak Irak, Iran, Liban, Arabia Saudyjska, a także Afganistan i Pakistan. Tradycyjnie, ryzykowne  jest podróżowanie do Izraela i Palestyny. Wysokie zagrożenie terrorystyczne panuje także w krajach Afryki Północnej – Maroku, Tunezji czy Algierii i na azjatyckich wyspach – Malezji i Indonezji. Na bieżąco śledź informacje ze świata i pamiętaj, że sytuacja może się zmieniać bardzo dynamicznie.

Zanim wyjedziesz – sprawdź!

Gdy wybierzesz już miejsce wypoczynku, dobrze przygotuj się do podróży, by na miejscu nie zastała Cię przykra niespodzianka. Sprawdź wymagania dotyczące dokumentów podróżnych, które obowiązują w krajach, które chcesz odwiedzić. Jaki czas ważności musi mieć Twój paszport? Czy potrzebujesz wizy?

Poinformuj swoich bliskich, gdzie dokładnie się wybierasz, podaj im dane na temat lotów, z których będziesz korzystać, a także dokładną trasę podróży i miejsca pobytu. Bądź w kontakcie z rodziną.

Jeśli często wyjeżdżasz w egzotyczne miejsca lub zdecydowałeś się odwiedzić niebezpieczny region, przed wyjazdem zarejestruj się w systemie Odyseusz, stworzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych z myślą o podróżnikach. Jeśli w regionie do którego pojedziesz, wydarzy się coś niespodziewanego, MSZ będzie mógł nawiązać z Tobą kontakt i udzielić niezbędnych wskazówek lub pomocy. Nie podróżuj samotnie.

Co musisz wiedzieć przed podróżą?

 • Nie polegaj wyłącznie na kolorowych przewodnikach i folderach biur podróży. Jeszcze przed wyjazdem, postaraj się poznać okolicę, do której się wybierasz na własną rękę. Zainteresuj się zwyczajami panującymi w danym kraju, szczególnie związanymi z obowiązującą tam religią. Nie narażaj się mieszkańcom, nie zachowuj się prowokująco. Szanuj lokalne zwyczaje.
 • Sprawdź choroby i infekcje, które najczęściej występują w danym regionie. Weź ze sobą potrzebne lekarstwa, przyjmij wcześniej zalecane szczepienia.
 • Sprawdź obowiązujące w danym rejonie przepisy, zabezpiecz się przed przypadkowym naruszeniem prawa. Jeśli wybierasz się samochodem, sprawdź, za co najłatwiej otrzymać tam mandat.
 • Podczas zwiedzania popularnych i zatłoczonych miejsc bądź spokojny, skupiony i obserwuj, co dzieje się dookoła Ciebie. Pilnuj swoich rzeczy i nie zostawiaj bagażu w przypadkowym miejscu.
 • Gdy jesteś w rejonie uznanym za niebezpieczny, unikaj zgromadzeń ludzi, bazarów, placów. Miej odłożoną gotówkę, na wszelki wypadek. Stosuj się do poleceń miejscowych władz, unikaj podróży nocą. Nie zawieraj przygodnych znajomości, nocuj w polecanych miejscach.

Jaka polisa na wyjazd?

Bez względu na kraj, do którego się wybierasz, czas trwania Twojej podróży i jej charakter (prywatny lub służbowy), przed wyjazdem obowiązkowo wykup polisę turystyczną. Ubezpieczenie pokryje koszty opieki lekarskiej lub pobytu w szpitalu, gdy okaże się on konieczny, zapewni też akcję poszukiwawczą i ratowniczą, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie zostawiaj zakupu ubezpieczenia na ostatnią chwilę, potraktuj to zadanie bardzo poważnie.

Sprawdź sumę ubezpieczenia, porównaj warianty i oferty różnych ubezpieczycieli. Zanim wykupisz polisę sprawdź, ile wynosi średni koszt wizyty lekarskiej czy pobytu w szpitalu w kraju, do którego jedziesz. Nie kupuj najtańszej polisy, bo może się okazać, że jej wysokość nie pokrywa kosztów Twojego leczenia. Weź pod uwagę, że wezwanie karetki w krajach Europy Zachodniej to koszt kilku tysięcy złotych, a każdy dzień spędzony w szpitalu kosztuje ok. 600 złotych lub więcej. Za leczenie na innych kontynentach zapłacisz jeszcze więcej, a akcje ratunkowe i transport do kraju dają prawdziwie bajońskie sumy. Nie warto oszczędzać!

W niebezpiecznych rejonach licz tylko na siebie

Ubezpieczenia turystyczne nie obejmują zagrożeń związanych z terroryzmem, zamieszkami, stanem wyjątkowym. W regiony niebezpieczne jedziesz na własną odpowiedzialność. Możesz indywidualnie negocjować ubezpieczenie, gdy jest to wyjazd służbowy i nie masz innego wyjścia. Ubezpieczyciele są coraz bardziej elastyczni, bo sytuacja na świecie jest niestety nieprzewidywalna.

Jeśli groźna sytuacja zaskoczy Cię podczas urlopu, niektórzy ubezpieczyciele pomagają w wydostaniu się z niebezpiecznego regionu. O wszystko dopytaj podczas zawierania umowy, dokładnie przeczytaj Ogólne Warunku Ubezpieczenia i zwróć uwagę na wyłączenia.

O szczegóły dopytaj też naszych doradców, pomogą Ci wybrać odpowiednią polisę. Zadzwoń na numer 22 490 90 00 lub skontaktuj się z nami mailowo: kontakt@mfind.pl.

Alternatywa na niespokojne czasy?

A jeśli każda informacja o kolejnym zamachu czy katastrofie samolotu przyprawia Cię o ból głowy, zastanów się, czy na pewno chcesz ulegać modzie na egzotyczne wakacje. Może, dla spokoju Twojej rodziny, warto w tym roku poznać bieszczadzkie połoniny, przejechać rowerem Wybrzeże lub zdobyć kilka tatrzańskich szczytów czy zwiedzić wschodnią ścianę naszego kraju? Polska także potrafi być piękna i dać wiele możliwości wspaniałego wypoczynku.

Udanego urlopu!

 

Podsumowanie

 1. W niebezpiecznych rejonach jesteś na własną odpowiedzialność- ubezpieczenie turystyczne nie obejmują sytuacji zamieszek, terroryzmu, działań wojennych.
 2. Sprawdź wszystkie informacje dt. kraju, do którego się wybierasz.
 3. Nie podróżuj sam, unikaj tłumów, pilnuj dokumentów.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
2 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Luk
Luk
6 lat temu

bardzo przydatny artykuł

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Luk

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc 🙂

Pozdrawiam