Ubezpieczenie medyczne - zbytek czy konieczność?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie medyczne

Nieraz zawiodłeś się na państwowej służbie zdrowia? A może nie chcesz narażać swojej rodziny na to, że w sytuacji, gdy będą potrzebowali specjalistycznej pomocy, to jej nie dostaną? W takich wypadkach koniecznie zastanów się nad ubezpieczeniem medycznym. Czym jest i czy warto je wykupić?

Czym jest ubezpieczenie medyczne?

Choć w Polsce istnieje obowiązek ochrony zdrowia i zapewnienia dostępu do podstawowej opieki medycznej, w rzeczywistości takie rozwiązanie rzadko spełnia nasze wymagania. Niekończące się kolejki do specjalistów, przymus posiadania skierowania do większości lekarzy oraz, w przypadku poważniejszych schorzeń, brak refundacji niektórych zabiegów czy badań. Nic zatem dziwnego, że powstało ubezpieczenie medyczne – jest to dobrowolne ubezpieczenie dodatkowe, którego celem jest zapewnienie nam jak najlepszego dostępu do opieki lekarskiej (w przychodni lub szpitalu). Jest ono odpłatne, a umowa jest z reguły zawierana na rok w takiej formie, by dostosować zakres usług do danego klienta. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że jeśli chorujemy rzadko i wystarczy nam dostęp do podstawowych specjalności, takich jak ginekolog, okulista czy internista, wówczas możemy zdecydować się na tańsze ubezpieczenie. Z kolei osoby zmagające się z poważną chorobą lub posiadające wysokie ryzyko zachorowania na daną przypadłość, mogą zapewnić sobie łatwiejszy dostęp do badań i specjalistycznego leczenia.

Czy warto wykupić ubezpieczenie medyczne?

Stare przysłowie mówi: „przezorny, zawsze ubezpieczony”, a prawda jest taka, że trudno przewidzieć kiedy dopadnie nas choroba i jak poważna będzie. Z tego względu dobrze jest poważnie rozważyć posiadanie prywatnego ubezpieczenia. Nawet jeśli chorujemy rzadko, nie jest powiedziane, że zawsze tak będzie. Dodatkowo – fakt, iż umowa z ubezpieczycielem trwa jedynie rok, pozwala na późniejszą modyfikację pakietu świadczeń czy też zmianę firmy ubezpieczeniowej. Pomijając już kwestie finansowe (choć takie ubezpieczenie nie jest drogie – podstawowe pakiety zaczynają się od około 500-600 zł na rok), dobrze jest mieć świadomość, iż niezależnie od sytuacji, nie będziemy musieli czekać długich miesięcy na specjalistyczną konsultację. A jak wiadomo – w pewnych chorobach czas ma gigantyczne znaczenie. Ubezpieczenie medyczne pozwala również na docieranie do specjalistów bez skierowań, dzięki czemu w łatwiejszy sposób dotrzemy do odpowiedniego lekarza. Dlatego nie czekaj i sprawdź już dzisiaj oferty na ubezpieczenie medyczne!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments