Stać cię na ubezpieczenie zdrowotne! Ubezpieczyciele mają najwięcej ofert dla średniozamożnych osób

Aktualizacja:
Prywatne ubezpieczenia

Prywatne pakiety medyczne wiele osób odstraszają ceną. Leczenie poza NFZ uznajemy za bardzo drogie. Ale czy słusznie? Sprawdziliśmy, które usługi są rzeczywiście najdroższe. Czy faktycznie ich potrzebujemy? Czy osoby, które zarabiają mniej, mogą również skorzystać z prywatnego leczenia? Prywatne ubezpieczenia zdrowotne nie są drogie, przekonajcie się z nami.

baner w treści – stały - 1

Usługi poza pakietami medycznymi

Istnieje cały szereg prywatnych usług zdrowotnych, które mogą zniechęcać swoją ceną. Możemy do nich zaliczyć przykładowo różne operacje, zabiegi z medycyny estetycznej czy pobyty diagnostyczne.

Za prywatny 3-dniowy pobyt diagnostyczny zapłacimy nawet około 1500 zł. Ceny operacji i zabiegów, to (w zależności od konkretnego przypadku) koszt od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy zł.

Są to jednak najczęściej usługi dostępne poza prywatnymi pakietami medycznymi i trzeba za nie płacić osobno, ale to nie są usługi, których potrzebujesz stale, w ramach ubezpieczenia medycznego. Nie zrażaj się więc wysokimi kosztami leczenia, prywatne ubezpieczenia medyczne są w zasięgu Twoich możliwości. Zwłaszcza gdy masz około 30-40 lat, pracujesz, właśnie założyłeś rodzinę. Najwięcej za prywatna opiekę zdrowotną w ramach ubezpieczenia medycznego muszą płacić seniorzy i kobiety w ciąży.

Droższe pakiety dla seniorów

Seniorzy to grupa, która często choruje. Korzystanie z publicznej służby zdrowia oznacza dla nich niekończące się kolejki oraz kłopoty z dostaniem się do specjalisty i na wiele badań diagnostycznych (które wykonane odpowiednio wcześnie mogą uratować życie lub znacznie poprawić jego standard).

Dobrym rozwiązaniem problemu są prywatne pakiety medyczne. Niestety towarzystwa ubezpieczeniowe mają ograniczoną ofertę dla seniorów. Według raportu Ranking prywatnych pakietów medycznych. Sprawdź, gdzie ubezpieczysz się najkorzystniej (z września 2016 roku) osoba w wieku 75 lat zainteresowana kompleksowymi usługami medycznymi na pięć badanych ubezpieczycieli znajdzie ofertę tylko u dwóch. Druga kwestia to dość wysoki koszt tych pakietów. Ceny dla osoby starszej zaczynają się od około 300-400 zł miesięcznie. Będą mogły z niej skorzystać więc osoby z wyższą emeryturą, albo takie, którym pomoże rodzina.

Prywatny poród to nawet 15 tys. zł 

Kolejna grupa osób, która zapłaci więcej za prywatną opiekę medyczną, to kobiety w ciąży. Jeżeli boją się rodzić w państwowym szpitalu i myślą o prywatnym porodzie, muszą się liczyć ze związanymi z tym kosztami. Cena pakietu porodowego w prywatnym szpitalu to nawet 15 tysięcy złotych. Za samą cesarkę można zapłacić około 5-8 tysięcy złotych.

Przyszłe mamy mają tutaj jednak zapewnione wszystkie wygody: lekarza, położną, znieczulenie, osobną salę, cesarkę na życzenie, kilkudniowy pobyt w szpitalu po porodzie, badania, wizyty kontrolne, a nawet pomoc doradcy laktacyjnego. I wiele kobiet, mimo ciągle wysokiej ceny, decyduje się na taką ochronę w szczególnym dla siebie czasie.

Taka obsługa to na pewno większy komfort i mniejszy stres dla kobiety

Istnieje możliwość wykupienia pakietu medycznego obejmującego poród. Bardzo mało ubezpieczycieli proponuje jednak taką ofertę. Medicover jako jeden z nielicznych dysponuje pakietem Platinum, który obejmuje poród siłami natury lub przez cesarskie cięcie. Cena pakietu to dla 30-letniej kobiety 1535 zł miesięcznie. Do tego trzeba doliczyć czas 9-miesięcznej karencji.

Nie wszystkie pakiety dla kobiet w ciąży mają okres karencji. Musisz więc wybrać najlepszą dla siebie opcję, a bez porodu w cenie znajdziesz doskonałe ubezpieczenie, które pokryje Twoje zapotrzebowanie na kontrole lekarskie w czasie ciąży. Tych bywa sporo, więc warto zadbać o swoją wygodę i bezpieczeństwo, unikając kontaktów z chorymi ludźmi w długich kolejkach w publicznej służbie zdrowia.

Droższe pakiety ubezpieczeniowe – nie takie drogie? 

Osoby starsze oraz kobiety w ciąży zapłacą najwięcej za prywatną opiekę medyczną. Co jednak z prawdziwymi vipami? Osobami, które chcą w ramach ubezpieczenia zdrowotnego ekskluzywnej wręcz opieki na najwyższym poziomie? Co ubezpieczyciele mają im do zaoferowania?

Okazuje się, że większość ubezpieczycieli wcale się na nich nie skupia. Firmy przede wszystkim kierują swoją ofertę do osób z tzw. klasy średniej, a więc tak komponują pakiety, by większość z nas było na nie stać. Nawet na pakiety z grupy premium.

Jednym z nich będzie przykładowo Plan Opieki Medycznej Platan w Lux Medzie. Roczne koszty takiej opieki to w przypadku dziecka do 18 roku życia 5760 zł, osoby od 18 do 60 lat – 4290 zł, senior od 60 do 70 lat zapłaci już 6735 zł.

Jest to więc cena, na którą wiele polskich rodzin będzie już w stanie sobie pozwolić. Zwłaszcza, jeżeli pakiet zapewni kompleksową opiekę osobie, która tego potrzebuje.

Medicover oferuje już droższy wariant – za 1535 zł miesięcznie klienci mogą skorzystać z pakietu Platinum. Ubezpieczenie wykupią jednak tylko osoby do 66 roku życia.

Co gwarantują ubezpieczonemu bardzo drogie pakiety? 

Pakiety różnią się między sobą w zależności od ceny. Standard w ich ramach to łatwy dostęp do lekarzy specjalistów, zabiegów ambulatoryjnych oraz kompleksowych badań diagnostycznych.

Szerszy zakres oferty zależy od ubezpieczyciela i zawsze powinno się go dokładnie sprawdzić przed podpisaniem umowy. Można w nim przykładowo znaleźć szczepienia ochronne, przeglądy profilaktyczne, wizyty domowe, testy alergiczne, wizyty u lekarza medycyny sportowej, dietetyka czy prowadzenie ciąży.

Kolejne dodatkowe opcje to: usługi stomatologa, fizjoterapia, błyskawiczny transport do szpitala w razie potrzeby (nawet helikopterem), poród i przede wszystkim leczenie szpitalne.

Leczenie szpitalne jest najczęściej zawężone do konkretnych usług. Jeżeli przydarzy się coś niespodziewanego i ubezpieczony będzie wymagać zabiegu nieobjętego pakietem – musi za niego dodatkowo zapłacić.

Zniżki, dodatkowe bonusy 

Osoby korzystające z droższych pakietów mają też dodatkowe bonusy. Dostają zazwyczaj około 10-20% zniżki na pozostałe usługi świadczone przez danego ubezpieczyciela, jak leczenie szpitalne nieobjęte ubezpieczeniem, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, pobyty diagnostyczne, programy dietetyczne, opieka stomatologa i wiele innych. Wszystko zależy od oferty towarzystwa, w którym się ubezpieczamy.

Niektóre placówki przydzielają ubezpieczonemu dedykowanego konsultanta, który się nim opiekuje i dba o jego komfort. Do tego dochodzi łatwe i szybkie umawianie wizyt (tacy pacjenci mają zwykle pierwszeństwo), porady online czy przypominanie o terminach.

Kiedy to się opłaca? 

Ceny i szerokość oferty są zależne od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dzięki zróżnicowaniu ofert każdy może poszukać czegoś najbardziej odpowiedniego dla siebie.

Bardzo drogie pakiety sprawdzają się, gdy potrzebujemy kompleksowej opieki medycznej, z której w dodatku często korzystamy, np. drogich badań diagnostycznych. W innym przypadku najprawdopodobniej bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wykupienie tańszego pakietu i w razie potrzeby dopłacenie za nieobjęte nim usługi.

Najłatwiej pokazać to na przykładzie ciąży. Oferta przekraczająca 1000 zł miesięcznej składki, która zapewnia kobiecie całkowitą opiekę i prywatny poród, brzmi całkiem sensownie. Do czasu jednak, gdy warunkiem skorzystania z niej jest kilkumiesięczny okres karencji.

Jeżeli pacjentka potrzebuje opieki medycznej także w innym zakresie i będzie faktycznie z tych usług korzystała, oferta jest godna rozważenia. Gdy chce wykupić ubezpieczenie tylko na czas porodu, przestaje się to zwyczajnie opłacać.

Czy prywatne ubezpieczenia medyczne są rzeczywiście drogie?

Jak widać na podstawie omówionych wcześniej przykładów za prywatne leczenie zapłacą więcej emeryci i kobiety, które chcą mieć zapewniony prywatny poród. Ubezpieczyciele oferują również droższe pakiety z bardziej kompleksowym zakresem usług. Ich ceny będą jednak już osiągalne dla wielu rodzin.

Wraz z droższymi pakietami pacjenci dostają wiele dodatkowych bonusów, np. osobistego opiekuna, powiadomienia sms, zniżki na zabiegi nieobjęte pakietem.

To jednak tylko niewielka część oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Na rynku istnieje obecnie tak duża różnorodność pakietów, że każdy zainteresowany znajdzie coś bez problemu dla siebie. Ich ceny zaczynają się już nawet od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. W pakietach rodzinnych można liczyć na dodatkowe promocje. Czteroosobowa rodzina za podstawową opiekę lekarską może zapłacić nawet mniej niż 200 zł miesięcznie.

Wystarczy porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli i wybrać opcję najlepszą dla siebie. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy.

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne nie są drogie – a dają wiele korzyści 

Już najtańsze pakiety pozwalają na uniknięcie kolejek, zaoszczędzenie czasu oraz łatwy dostęp do lekarzy specjalistów i potrzebnych badań diagnostycznych. To profity, które cały czas są wręcz nieosiągalne przy leczeniu na NFZ.

Dodatkowa korzyść to z pewnością zupełnie inny poziom obsługi pacjenta.

W prywatnym pakiecie o wiele łatwiej również o pomoc takich specjalistów, jak dietetyk, lekarz medycyny sportowej, seksuolog itp. Zwykle zabiegi z medycyny estetycznej czy bardziej skomplikowane operacje są dostępne poza pakietem. Ubezpieczeni dostają jednak na nie 10-20% zniżki.

Podsumowanie

  1. Choć ubezpieczyciele oferują drogie usługi nieobjęte pakietami medycznymi oraz pakiety, za które zapłacimy więcej, jest to tylko część ich oferty.
  2. Drogie ubezpieczenia prywatne mogą się zwrócić, gdy pacjent cały czas potrzebuje kompleksowej opieki medycznej. W przeciwnym razie lepiej kupić tańszy pakiet i każdorazowo dopłacać za zabiegi potrzebne dodatkowo.
  3. Dzięki różnorodności pakietów każda osoba, nawet ta z niewielkimi dochodami, jest w stanie skorzystać z prywatnego leczenia. Ceny pakietów zaczynają się już od poniżej 50 zł miesięcznie. Ostateczny koszt zależy od zakresu wybranej oferty.
  4. Zróżnicowanie w obrębie pakietów pozwala na dobranie oferty do indywidualnych potrzeb.

baner w treści – stały - 2

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej