Jak wybrać pakiet medyczny? 5 zasad!

Aktualizacja:
pakiet medyczny

Ogrom pakietów prywatnej opieki medycznej sprawia, że nie wiesz, na który się zdecydować? Podpowiemy Ci, jakie czynniki są kluczowe podczas wyboru i jak wybrać dobry pakiet medyczny. Oto 5 zasad, którymi powinieneś się kierować, kupując ten produkt.

Pakiet medyczny pozwoli Ci korzystać z usług lekarzy specjalistów w prywatnych placówkach medycznych. Innowacyjne rozwiązania umożliwią Ci umówienie wizyty online za pomocą smartfona czy dedykowanego portalu pacjenta. Wybranie konkretnej godziny konsultacji lekarskiej pozwoli Ci uniknąć stania w kolejkach i spędzaniu w przychodni kilku niepotrzebnych godzin. Oferta pakietów medycznych jest coraz bardziej obszerna. Jak więc wybrać dobry pakiet medyczny? Podpowiadam, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Czytaj także: Pakiety medyczne dla małych firm

  1. Liczba lekarzy specjalistów

To jedna z kluczowych kwestii, którą powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając pakiet zdrowotny. Pakiety różnią się między sobą liczbą lekarzy i ich specjalizacją. Zastanów się, z usług jakich specjalistów będziesz korzystać i sprawdź, jak wygląda dostęp do nich w wybranym pakiecie. Ważne jest, by móc skorzystać z ich porad bez specjalistycznego skierowania. Podstawowym lekarzem jest internista, lecz wiadomo, że nie tylko wizyty u niego mogą być Ci potrzebne. Sprawdź dostępność laryngologów, okulistów, jeśli masz problemy z tarczycą, to również endokrynologów, a mając małe dziecko, znajdź również pediatrów czy alergologów.

Czytaj także: Brak ubezpieczenia zdrowotnego a koronawirus

UWAGA: Im obszerniejszy dostęp do specjalistów, tym wyższa cena! Jeśli korzystasz tylko z internisty, pediatry i ginekologa, to niekoniecznie musisz decydować się na pakiet z 30 różnymi specjalistami! 

  1. Czas oczekiwania na wizytę

Na marne okaże się opłacanie abonamentu, który nie spełni Twoich oczekiwań, więc warto również porównać czas oczekiwania na wizytę w danej placówce. Z doświadczenia wiemy, że na wizytę u dobrego laryngologa w prywatnej placówce, do której uczęszczamy w ramach pakietu zdrowotnego, można czekać ok. trzech miesięcy. Czas czasami odgrywa bardzo ważną rolę, a w kwestii zdrowia, nie można zwlekać. Jeśli na wizytę u internisty będziesz musiał zapisywać się z kilkudniowym czy tygodniowym wyprzedzeniem, to tracisz swobodny dostęp do opieki medycznej i Twój pakiet nie spełni swojej roli.

UWAGA: Wiele placówek proponuje umawianie wizyt za pomocą internetowej aplikacji lub strony. Dzięki temu rozwiązaniu możesz śledzić dostępne wizyty i umawiać się na nie wtedy, gdy odwołał je inny pacjent. To pozwala często umówić się na wizytę w ciągu jednego- dwóch dni. Część przychodni np. Medicover oferuje też usługę Express –  dzięki niej możesz dostać się do internisty właściwie zawsze, np. w przypadku nagłego zachorowania na grypę czy ból gardła. 

https://youtu.be/y5shJ-b6SBI

  1. Liczba placówek

Im więcej placówek, z których możesz skorzystać w ramach swojego abonamentu, tym lepiej. Oznacza to większą liczbę lekarzy, więcej możliwości umówienia wizyt i więcej terminów, na które możesz się umówić. Zyskujesz większy komfort, bo możesz wybrać placówkę położoną jak najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Podróżowanie w złym stanie zdrowia lub z chorym dzieckiem u boku do placówki oddalonej o kilkanaście kilometrów nie będzie dla Ciebie dobre. Podczas wyboru pakietu weź więc również pod uwagę kwestie lokalizacji i liczby placówek.

UWAGA: Duże sieci np. Medicover czy LUX MED regularnie zwiększają liczbę placówek. Przed wyborem warto więc spytać o plany np. na najbliższy rok, ponieważ być może niedaleko naszego miejsca zamieszkania zostanie uruchomiona nowa placówka

  1. Liczba i rodzaj badań możliwych do wykonania w placówce

Informacje na temat tego, jak często i z jakich badań będziesz mógł korzystać, posiadając pakiet, znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Jeśli czegoś nie będziesz pewien, śmiało zapytaj o to konsultanta. Dobrze, żeby w placówkach znajdowały się punkty diagnostyczne, a badania w nich wykonywane mogły być realizowane na podstawie skierowania od lekarzy nie tylko z danej sieci placówek, ale i z innych gabinetów prywatnych czy przychodni NFZ.

UWAGA! Zapoznaj się z limitami i zwróć uwagę czy na wszystkie badanie wymagane jest skierowanie. Wiele pakietów oferuje np. możliwość wykonania morfologii, badania moczu do 3-5 razy w roku bez konieczności posiadania skierowania. Do niektórych badań trzeba także dopłacić. 

  1. Cena adekwatna do zakresu usług

Nie oszukujmy się, cena na pewno też będzie jednym z czynników, na które zwrócisz uwagę. Na zdrowiu nie można oszczędzać, ale też nie warto, żebyś przepłacił za wybrany pakiet. Weź pod uwagę to, że najtańsze pakiety umożliwią Ci umawianie wizyt tylko do internisty czy pediatry, a te droższe, które oferują szeroki zakres opieki, uwzględniają nawet zabiegi i operacje w prywatnych szpitalach. Zastanów się, z jakich usług tak naprawdę będziesz korzystał.

Cena pakietów medycznych to zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. 

Czytaj także: Ranking prywatnych pakietów medycznych

Z jakiego pakietu medycznego korzystasz? Podziel się opinią w komentarzu!

Jeśli nadal szukasz idealnego pakietu medycznego –  sprawdź oferty w naszej porównywarce, lub skontaktuj się z konsultantem!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
5 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej