Ponad 1 mld złotych na ubezpieczenia! Polacy wydają coraz więcej na prywatną opiekę medyczną

Aktualizacja:
prywatna opieka medyczna

Prywatna opieka medyczna cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, a ten trend nie słabnie. W 2021 roku Polacy wydali aż 1 mld zł na ubezpieczenie zdrowotne! Publiczna służba zdrowia dla wielu z nas przestaje być wystarczająca. Czy to początek końca NFZ?

Prywatna opieka medyczna staje się coraz popularniejsza wśród Polaków. Dodatkowy pakiet niejako jest już benefitem wręcz wymaganym przez młode osoby podczas poszukiwania pracy. Z każdym rokiem wydatki na dodatkowe świadczenia się zwiększają. Czy to oznacza, że powoli kierujemy się w stronę amerykańskiego modelu, gdzie każdy indywidualnie wybiera ubezpieczenie medyczne?

Prywatna opieka medyczna zyskuje jak nigdy

Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, na koniec 2021 roku ponad 3,8 mln korzystało z prywatnej opieki medycznej! Trend wzrostowy zauważalny jest rok do roku od wielu lat. Czy Polacy przystali ufać państwowej służbie zdrowia? A może kolejki skutecznie odstraszają potencjalnych pacjentów?

Jeszcze w 2005 roku tylko 27% polskich gospodarstw korzystało z usług prywatnych klinik lub przychodni. 10 lat później odsetek ten wzrósł do 54%, wynika z badań „Diagnoza Społeczna”.

W I kwartale 2017 roku liczba Polaków ubezpieczonych w ramach prywatnych polis zdrowotnych zwiększyła się o niemal 30%, w porównaniu z tym samym okresem w 2016 r. W 2020 r. była to już grupa 3,3 mln osób, a na koniec 2021 roku zakłady prywatnej opieki medycznej zanotowały wzrost – średnio 17% rok do roku!

W 2016 roku na polisy ubezpieczeniowe przeznaczyliśmy około 55 mln złotych. Pandemia sprawiła, że Polacy jeszcze chętniej sięgnęli po dodatkowe pakiety oferowane przez firmy. Wszystko to sprawiło, że prywatna opieka medyczna pochłonęła z naszych budżetów 1 milard zł!

Eksperci z PMR Private Healthcare oscylują, że do 2024 roku wydatki na prywatną opiekę medyczną zawiększą się aż do 79 mld zł!

Dlaczego coraz chętniej korzystamy z prywatnej służby zdrowia?

Co sprawiło, że na przestrzeni dekady zaczęliśmy chętniej sięgać po prywatną służbę zdrowia? Według badań CBOS z 2021 roku Polacy mają nadal dużo zastrzeżeń do NFZ. Wśród najpopularniejszych była lokalizacja placówek (51%) czy szybkość i sprawność obsługi pacjentów (54%). Kolejnym z aspektów jest brak możliwości umówienia się na dogodną godzinę czy dostępność szybkiego wykonania badań diagnostycznych – co wskazało ponad 60% ankietowanych!

CZYTAJ TAKŻE

Dlaczego warto skorzystać z prywatnej opieki medycznej?

Przede wszystkim szybki dostęp do lekarza pierwszego kontaktu (internista, pediatra, lekarz rodzinny) oraz lekarzy specjalistów. Ponadto, w ramach pakietów otrzymujemy także ułatwiony dostęp do badań laboratoryjnych, diagnostycznych czy obrazowych. Czyli to, z czego Polacy są najbardziej niezadowoleni względem NFZ.

Nie bez znaczenia jest także oszczędność czasu. Dostęp do specjalistów w ramach prywatnych ubezpieczeń jest znacznie łatwiejszy, ponieważ nie wymaga skierowania od lekarzy pierwszego kontaktu. W ten sposób nie musisz czekać kilku miesięcy na wizytę, lecz co najwyżej kilka, kilkanaście dni. Ponadto łatwiej jest umówić wizytę na dogodny dla siebie termin.

Prywatne pakiety medyczne nie są rozwiązaniem, które mogą całkowicie zastąpić ubezpieczenia zdrowotne w ramach NFZ. Stanowią jednak uzupełnienie niedoskonałości państwowego systemu. Jeśli do tej pory z prywatnych wizyt lekarskich korzystałeś przynajmniej kilka razy w roku, to warto zainwestować w dodatkowy pakiet medyczny. Taka inwestycja może się szybko zwrócić, zwłaszcza jeśli ma się dziecko w wieku przedszkolnym, które wymaga częstych badań i wizyt kontrolnych. W takim przypadku pakiet medyczny pozwoli na szybkie załatwienie sprawy – radzi Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl

Jesteś zainteresowany zakupem prywatnych pakietów medycznych? Skontaktuj się z nami! Z pomocą naszej porównywarki możesz łatwo sprawdzić ofertę takich firm, jak TU Zdrowie, Signal Iduna, LuxMed, Interrisk, Medicover.

Nasi konsultanci pomogą Ci znaleźć najkorzystniejszy pakiet dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Źródło:

  • Komunikat z badań: Opinie na temat funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, Październik 2021. CBOS
  • https://piu.org.pl

Podsumowanie

  1. Ponad 3,8 mln Polaków korzysta już z prywatnej opieki medycznej!
  2. Na dodatkowe świadczenia zdrowotne wydaliśmy w ubiegłym roku (2021 r.) ponad 1 mld zł! Rok do roku ta kwota się zwiększa.
  3. Polacy najbardziej niezadowoleni są z długości oczekiwania na wizytę w ramach NFZ oraz brak możliwości umówienia wizyt na konkretną godzinę. To sprzyja zakupowi prywatnych abonamentów medycznych.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
3 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments