Prywatna opieka medyczna cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, a ten trend nie słabnie. W 2021 roku Polacy wydali aż 1 mld zł na ubezpieczenie zdrowotne! Publiczna służba zdrowia dla wielu z nas przestaje być wystarczająca. Czy to początek końca NFZ?
Prywatna opieka medyczna staje się coraz popularniejsza wśród Polaków. Dodatkowy pakiet niejako jest już benefitem wręcz wymaganym przez młode osoby podczas poszukiwania pracy. Z każdym rokiem wydatki na dodatkowe świadczenia się zwiększają. Czy to oznacza, że powoli kierujemy się w stronę amerykańskiego modelu, gdzie każdy indywidualnie wybiera ubezpieczenie medyczne?
Prywatna opieka medyczna zyskuje jak nigdy
Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, na koniec 2021 roku ponad 3,8 mln korzystało z prywatnej opieki medycznej! Trend wzrostowy zauważalny jest rok do roku od wielu lat. Czy Polacy przystali ufać państwowej służbie zdrowia? A może kolejki skutecznie odstraszają potencjalnych pacjentów?
Jeszcze w 2005 roku tylko 27% polskich gospodarstw korzystało z usług prywatnych klinik lub przychodni. 10 lat później odsetek ten wzrósł do 54%, wynika z badań „Diagnoza Społeczna”.
W I kwartale 2017 roku liczba Polaków ubezpieczonych w ramach prywatnych polis zdrowotnych zwiększyła się o niemal 30%, w porównaniu z tym samym okresem w 2016 r. W 2020 r. była to już grupa 3,3 mln osób, a na koniec 2021 roku zakłady prywatnej opieki medycznej zanotowały wzrost – średnio 17% rok do roku!
W 2016 roku na polisy ubezpieczeniowe przeznaczyliśmy około 55 mln złotych. Pandemia sprawiła, że Polacy jeszcze chętniej sięgnęli po dodatkowe pakiety oferowane przez firmy. Wszystko to sprawiło, że prywatna opieka medyczna pochłonęła z naszych budżetów 1 milard zł!
Eksperci z PMR Private Healthcare oscylują, że do 2024 roku wydatki na prywatną opiekę medyczną zawiększą się aż do 79 mld zł!
Czytaj także:
Dlaczego coraz chętniej korzystamy z prywatnej służby zdrowia?
Co sprawiło, że na przestrzeni dekady zaczęliśmy chętniej sięgać po prywatną służbę zdrowia? Według badań CBOS z 2021 roku Polacy mają nadal dużo zastrzeżeń do NFZ. Wśród najpopularniejszych była lokalizacja placówek (51%) czy szybkość i sprawność obsługi pacjentów (54%). Kolejnym z aspektów jest brak możliwości umówienia się na dogodną godzinę czy dostępność szybkiego wykonania badań diagnostycznych – co wskazało ponad 60% ankietowanych!
CZYTAJ TAKŻE
- Nowotwór – nowa choroba cywilizacji. Czy warto się ubezpieczyć?
- Rezonans magnetyczny prywatnie: gdzie zrobić, ile kosztuje?
- Jak ubezpieczyć się dobrowolnie na NFZ, gdy nie masz etatu?
Dlaczego warto skorzystać z prywatnej opieki medycznej?
Przede wszystkim szybki dostęp do lekarza pierwszego kontaktu (internista, pediatra, lekarz rodzinny) oraz lekarzy specjalistów. Ponadto, w ramach pakietów otrzymujemy także ułatwiony dostęp do badań laboratoryjnych, diagnostycznych czy obrazowych. Czyli to, z czego Polacy są najbardziej niezadowoleni względem NFZ.
Nie bez znaczenia jest także oszczędność czasu. Dostęp do specjalistów w ramach prywatnych ubezpieczeń jest znacznie łatwiejszy, ponieważ nie wymaga skierowania od lekarzy pierwszego kontaktu. W ten sposób nie musisz czekać kilku miesięcy na wizytę, lecz co najwyżej kilka, kilkanaście dni. Ponadto łatwiej jest umówić wizytę na dogodny dla siebie termin.
Czytaj także:
– Prywatne pakiety medyczne nie są rozwiązaniem, które mogą całkowicie zastąpić ubezpieczenia zdrowotne w ramach NFZ. Stanowią jednak uzupełnienie niedoskonałości państwowego systemu. Jeśli do tej pory z prywatnych wizyt lekarskich korzystałeś przynajmniej kilka razy w roku, to warto zainwestować w dodatkowy pakiet medyczny. Taka inwestycja może się szybko zwrócić, zwłaszcza jeśli ma się dziecko w wieku przedszkolnym, które wymaga częstych badań i wizyt kontrolnych. W takim przypadku pakiet medyczny pozwoli na szybkie załatwienie sprawy – radzi Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl
Czytaj także: Najdroższe ubezpieczenia medyczne
Jesteś zainteresowany zakupem prywatnych pakietów medycznych? Skontaktuj się z nami! Z pomocą naszej porównywarki możesz łatwo sprawdzić ofertę takich firm, jak TU Zdrowie, Signal Iduna, LuxMed, Interrisk, Medicover.
Nasi konsultanci pomogą Ci znaleźć najkorzystniejszy pakiet dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.
Źródło:
- Komunikat z badań: Opinie na temat funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, Październik 2021. CBOS
- https://piu.org.pl
Podsumowanie
- Ponad 3,8 mln Polaków korzysta już z prywatnej opieki medycznej!
- Na dodatkowe świadczenia zdrowotne wydaliśmy w ubiegłym roku (2021 r.) ponad 1 mld zł! Rok do roku ta kwota się zwiększa.
- Polacy najbardziej niezadowoleni są z długości oczekiwania na wizytę w ramach NFZ oraz brak możliwości umówienia wizyt na konkretną godzinę. To sprzyja zakupowi prywatnych abonamentów medycznych.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Najnowsze artykuły

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Najchętniej czytane

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.