Sprawdź, czy grozi ci udar - jak rozpoznać udar?

Aktualizacja:
udar-mózgu

Bezpośrednią przyczyną udaru jest zablokowanie jednego z naczyń krwionośnych doprowadzających krew do mózgu lub pęknięcie naczynia i wylew krwi. Komu grozi udar? Jakie są objawy udaru? Co należy zrobić, a czego nie wolno? Jak zapobiegać udarom? Przeczytaj koniecznie. Ta wiedza może uratować życie tobie lub komuś z twojego otoczenia. Sprawdź, czy grozi ci udar - i jak go rozpoznać?

Podobno co 8 minut, ktoś w Polsce dostaje udaru. Daje to  ok. 70 tys. nowych przypadków rocznie, a statystyki mogą się pogarszać, bo społeczeństwo się starzeje (w starszym wieku udarów jest najwięcej), a młodzi pracują na udar niezdrowym stylem życia. Ryzyko rośnie przy nadciśnieniu, zaburzeniach rytmu serca, wysokim cholesterolu, cukrzycy, otyłości. Sprawdź czy grozi czy udar i jak go rozpoznać!

Komu grozi udar mózgu?

Udar może dopaść każdego z nas. Ryzyko udaru mózgu wzrasta, gdy pacjent:

  • ma ponad 40 lat (w wieku 45–55 lat ryzyko udaru wynosi 1 na 1000 osób rocznie, pomiędzy 65. a 75. – 1 na 100, a po 85. roku życia już 1 na 30)
  • w jego rodzinie występowały udary
  • jest już po udarze lub niedokrwieniu mózgu
  • choruje na serce, cukrzycę lub migrenę
  • ma zwiększoną krzepliwość krwi
  • ma podwyższony poziom „złego” cholesterolu i trójglicerydów we krwi
  • ma nadciśnienie tętnicze
  • nadużywa leków (np. sterydów i anabolików)
  • zażywa doustne środki antykoncepcyjne
  • pali papierosy
  • pije alkohol
  • zażywa narkotyki (amfetaminę, kokainę)
  • ma zapalenie naczyń krwionośnych lub tętniaki tętnic mózgowych
  • ma nadwagę lub otyłość
  • prowadzi siedzący tryb życia.

Objawy udaru

  • osłabienie mięśni twarzy – kącik ust opada po jednej stronie;
  • osłabienie (niedowład) ręki lub nogi, albo i ręki i nogi po tej samej stronie ciała, niekiedy towarzyszy temu uczucie drętwienia połowy ciała;
  • zaburzenia widzenia – podwójne widzenie, a nawet całkowita utratę widzenia, najczęściej w jednym oku;
  • osłabienie mięśni języka i gardła – trudności w połykaniu i mówieniu, krztuszenie się
  • zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów – chory potyka się, upuszcza przedmioty
  • nagły, bardzo silny ból głowy – zwłaszcza w przypadku krwotoku podpajęczynówkowego;
  • zaburzenia lub utrata przytomności – chory staje się senny, trudno go rozbudzić, mówi nieskładnie, nie wie, gdzie się znajduje i co się z nim dzieje lub całkowicie traci przytomność.

Co robić, gdy podejrzewam, że ktoś ma udar?

Natychmiast dzwonić po pogotowie. Liczy się każda sekunda!

Komórki mózgu, bardzo wrażliwe na niedotlenienie, zaczynają umierać już po 4 minutach od wystąpienia udaru. Skutki udaru można odwrócić lub znacznie ograniczyć pod warunkiem, że leczenie to zostanie zastosowane nie później niż 3 godziny od początku udaru. Jak najszybsze dotarcie do szpitala może uratować życie lub uchronić przed ciężką niepełnosprawnością.

Czego NIE WOLNO ROBIĆ, gdy podejrzewam u kogoś lub u siebie udar?

  • czekać, aż objawy same ustąpią
  • próbować się kontaktować z lekarzem rodzinnym
  • przyjmować jakichkolwiek leków
  • jechać do szpitala samemu lub czekać na podwiezienie przez kogoś innego.

Typy udaru

Wyróżnia się dwa główne typy udaru: niedokrwienny i krwotoczny. Dokładnie omawia je neurolog dr med. Marek Bodzioch w portalu mp.pl.

W skrócie:
1. Udar niedokrwienny (ok. 4/5 przypadków udaru mózgu) powstaje wtedy, gdy tętnica zaopatrująca jakąś część mózgu w krew staje się niedrożna, tzn. krew nie przepływa przez nią lub przepływa z ilości niewystarczającej, aby komórki mózgu otrzymały jej tyle, ile potrzebują. Najczęstszą przyczyną zwężenia lub zatkania tętnicy jest miażdżyca lub zator.

  1. Udar krwotoczny (ok. 1/5 przypadków udaru) powstaje w wyniku pęknięcia ściany tętnicy mózgowej i wylania się krwi poza naczynie (potocznie: wylew), wskutek czego krew nie dociera do tkanki mózgowej w obszarze zaopatrywanym przez pękniętą tętnicę. Udary krwotoczne są zwykle cięższe niż udary niedokrwienne, częściej kończą się śmiercią lub znaczną niepełnosprawnością, a możliwości ich leczenia są bardziej ograniczone.

Jak często występuje udar mózgu?

W krajach rozwiniętych każdego roku na udar mózgu zapadają 2 na 1000 osób, ale aż 10 na 1000 osób po 65. roku życia. Udar niedokrwienny występuje najczęściej u osób starszych, natomiast udar krwotoczny zdarza się nierzadko w młodym wieku, jeśli przyczyną są wady budowy ściany tętnic.

Jak lekarz diagnozuje udar mózgu?

Lekarz rozpoznaje udar mózgu na podstawie stwierdzonych objawów oraz obrazu tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego głowy. Wykonuje się także inne badania, takie jak ultrasonografia tętnic szyjnych, echokardiografia i arteriografia tętnic mózgowych oraz badania krwi.

Czy udar mózgu można całkowicie wyleczyć?

Jeśli chory jak najszybciej trafi do szpitala, to ma dużą szansę na odzyskanie zdrowia i sprawności. Po szybkiej diagnozie i odpowiednim leczeniu wdrożonym w ciągu pierwszych trzech godzin od wystąpienia udaru zaburzenia neurologiczne z czasem ustępują. Komórki mózgu, które obumarły, już się nie zregenerują, ale wiele z niedotlenionych jest w stanie podjąć pracę. Ludzki mózg ma taką właściwość, że niektóre komórki są w stanie częściowo przejąć funkcję tych, które zginęły. Ta właściwość, nazywana plastycznością mózgu, jest większa u osób młodszych. W odzyskaniu utraconej sprawności po udarze pomaga odpowiednia rehabilitacja.

Jednak szacuje się, że umiera około 1/3 chorych, którzy doznali udaru (1/2 chorych z udarem krwotocznym), co sprawia, że udar mózgu jest trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów, po nowotworach i chorobach serca. Wielu chorych do końca życia cierpi z powodu ciężkiej niepełnosprawności i jest zdanych na opiekę najbliższych.

Profilaktyka czyli jak zapobiegać udarom

Choroby zwiększające zagrożenie udarem to nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i miażdżyca. Przyczyn udarów lekarze dopatrują się także w niehigienicznym trybie życia, bowiem ryzyko udaru bardzo podwyższa otyłość, brak ruchu, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów. Możemy zrobić bardzo wiele, aby zapobiegać tej groźnej chorobie.

  1. Zadbaj o ciśnienie. W obniżeniu ciśnienia tętniczego pomoże codzienna gimnastyka lub spacer w umiarkowanym tempie oraz odpowiednie odżywianie się, m.in. ograniczenie spożycia soli do 5 g dziennie (płaska łyżeczka). Eksperci WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) szacują, że zmniejszenie porcji soli może zapobiec jednemu na pięć przypadków udaru mózgu. Prawidłowo leczone nadciśnienie krwi zmniejsza ryzyko udaru aż o 40 proc.
  2. Zadbaj o właściwą dietę. W profilaktyce udarów polecane jest spożycie warzyw kapustnych – kalafiora, kapusty, brokułów i brukselki, które zawierają znaczne ilości antyoksydantów i witaminy. Warto wprowadzić do jadłospisu owoce i warzywa o intensywnej barwie – czarne porzeczki, pomarańcze, zieloną i czerwoną paprykę. Jedna dodatkowa porcja warzyw i owoców dziennie może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu aż o 6 proc.
  3. Rzuć palenie
  4. Ogranicz spożycie alkoholu. Nadmiar (powyżej 3 jednostek w ciągu jednego dnia) – szkodzi i przyczynia się do wzrostu ryzyka udaru.

Podsumowanie

Podsumowanie:

  1. Ryzyko udaru wzrasta po czterdziestce, ale młode osoby także są narażone. Udary występują o 25 proc. razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.
  2. Najczęstsze przyczyny udarów to zarówno choroby (nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzyca lub migrena, podwyższony cholesterol, nadwaga), obciążenia genetyczne (udary w rodzinie) jak i niehigieniczny tryb życia (papierosy, alkohol, nadużywanie leków, siedzący tryb życia).
  3. Nie wolno lekceważyć objawów udaru! Kiedy widzisz niepokojące objawy u siebie lub kogoś w twoim otoczeniu, natychmiast dzwoń po pogotowie.
  4. Chory ma szansę na odzyskanie zdrowia i sprawności tylko po szybkiej diagnozie i odpowiednim leczeniu wdrożonym w ciągu pierwszych trzech godzin od wystąpienia udaru.
  5. Możemy zrobić bardzo wiele, aby zapobiegać udarom. Warto ograniczyć spożycie soli i alkoholu, rzucić palenie, podjąć aktywność fizyczną na miarę możliwości.
6. Po przebytym udarze bardzo często następują nawroty. W ciągu roku aż 10 proc. chorych doznaje powtórnego udaru, a w ciągu 5 lat 40 procent.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

nadciśnienie tętnicze
2018.06.26  •  Zdrowie
Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca – cierpi na nie aż 15 mln Polaków!

Nadciśnienie tętnicze, bo o nim mowa, jest jedną z przyczyn niedokrwiennej choroby serca, zawałów, udarów mózgu, czyli schorzeń prowadzących do śmierci lub inwalidztwa. Z powodu nadcisnienia umiera rocznie ok. 10 mln ludzi na świecie. W Polsce cierpi na nie 15 mln ludzi, szacuje się, że kolejne pięć milionów nie wie, że choruje. Specjaliści przewidują, że te liczby będą rosły.

Czytaj więcej
bezdech senny
2019.02.21  •  Samochód
Bezdech senny u kierowców – UWAŻAJ! To może być śmiertelnie niebezpieczne!

Bezdech senny to dolegliwość, na którą cierpi wielu ludzi. Jest bardzo niebezpieczny, ponieważ obniża poziom energii i sprawność umysłową, a także osłabia koncentrację. Cierpiący z powodu tego zaburzenia są zmęczeni i senni w ciągu dnia. A kiedy niewyspany, zdekoncentrowany człowiek siada za kierownicą, zagraża nie tylko sobie, ale także innym.

Czytaj więcej
2018.04.18  •  Zdrowie
Na co chorują Polacy? Choroby serca, alergia, depresja, cukrzyca…

Średnia długość życia obywatela kraju nad Wisłą w ostatnich latach idzie w górę, jednak Polak wciąż żyje krócej niż przeciętny Europejczyk i umiera najczęściej na zawał serca lub udar mózgu. Przyczyną jest nasz styl życia, złe nawyki żywieniowe i słaba profilaktyka. Na co jeszcze chorują Polacy? Choroby serca, alergia, depresja i cukrzyca to najczęściej występujące schorzenia.

Czytaj więcej
Aviva nowa perspektywa, źródło pixabay.com
2017.02.02
Świeże spojrzenie na ubezpieczenie na życie Aviva – złap Nową Perspektywę

Rodzina, własne mieszkanie (albo dom z ogródkiem), wyjazdy na wakacje i na narty. W sumie fajne życie, na które ciężko pracujesz. Chcesz, aby nic nie zaburzyło pomyślności Twojej rodziny. Nadszedł więc czas, żeby zatroszczyć się o spokojną przyszłość Twoją i Twoich bliskich. Aviva pomaga Ci spojrzeć na ubezpieczenie na życie z nowej, szerszej perspektywy. Sprawdzamy ofertę!

Czytaj więcej
2018.06.18  •  Zdrowie
Zawał mięśnia sercowego – profilatyka, przyczyny, objawy, jak rozpoznać?

Panuje powszechne przekonanie, że zawałem serca zagrożeni są przede wszystkim ludzie starsi. Faktycznie najbardziej narażoną grupę stanowią mężczyźni po 50. roku życia. Niestety coraz częściej zawał serca dotyka ludzi młodych, przed czterdziestką, a nawet 20,30 –latków. Niewydolność serca dotyczy ok. 600 – 700 tys. osób. Prognozuje się, że w ciągu kolejnych dziesięciu lat może wzrosnąć do aż 250 tys. rocznie!

Czytaj więcej
2018.10.12  •  Zdrowie
5 groźnych chorób, którymi łatwo możesz zarazić się w Polsce. Co musisz o nich wiedzieć?

Polska jest krajem stosunkowo bezpiecznym pod względem epidemiologicznym. Nie ma zagrożenia malarią, żółtą febrą czy innymi chorobami tropikalnymi. Ale czy nasze położenie geograficzne sprawia, że nie ma wirusów i bakterii, które są bardzo groźne? Niestety nie! Jest kilka chorób, wywoływanych przez nie, które bardzo mogą uprzykrzyć nam życie. Groźne choroby w Polsce - zobacz, przed czym się chronić!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.21  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej