Sprawdź, czy grozi ci udar - jak rozpoznać udar?

Aktualizacja:
udar-mózgu

Bezpośrednią przyczyną udaru jest zablokowanie jednego z naczyń krwionośnych doprowadzających krew do mózgu lub pęknięcie naczynia i wylew krwi. Komu grozi udar? Jakie są objawy udaru? Co należy zrobić, a czego nie wolno? Jak zapobiegać udarom? Przeczytaj koniecznie. Ta wiedza może uratować życie tobie lub komuś z twojego otoczenia. Sprawdź, czy grozi ci udar - i jak go rozpoznać?

baner w treści – stały - 1

Podobno co 8 minut, ktoś w Polsce dostaje udaru. Daje to  ok. 70 tys. nowych przypadków rocznie, a statystyki mogą się pogarszać, bo społeczeństwo się starzeje (w starszym wieku udarów jest najwięcej), a młodzi pracują na udar niezdrowym stylem życia. Ryzyko rośnie przy nadciśnieniu, zaburzeniach rytmu serca, wysokim cholesterolu, cukrzycy, otyłości. Sprawdź czy grozi czy udar i jak go rozpoznać!

Komu grozi udar mózgu?

Udar może dopaść każdego z nas. Ryzyko udaru mózgu wzrasta, gdy pacjent:

 • ma ponad 40 lat (w wieku 45–55 lat ryzyko udaru wynosi 1 na 1000 osób rocznie, pomiędzy 65. a 75. – 1 na 100, a po 85. roku życia już 1 na 30)
 • w jego rodzinie występowały udary
 • jest już po udarze lub niedokrwieniu mózgu
 • choruje na serce, cukrzycę lub migrenę
 • ma zwiększoną krzepliwość krwi
 • ma podwyższony poziom „złego” cholesterolu i trójglicerydów we krwi
 • ma nadciśnienie tętnicze
 • nadużywa leków (np. sterydów i anabolików)
 • zażywa doustne środki antykoncepcyjne
 • pali papierosy
 • pije alkohol
 • zażywa narkotyki (amfetaminę, kokainę)
 • ma zapalenie naczyń krwionośnych lub tętniaki tętnic mózgowych
 • ma nadwagę lub otyłość
 • prowadzi siedzący tryb życia.

Objawy udaru

 • osłabienie mięśni twarzy – kącik ust opada po jednej stronie;
 • osłabienie (niedowład) ręki lub nogi, albo i ręki i nogi po tej samej stronie ciała, niekiedy towarzyszy temu uczucie drętwienia połowy ciała;
 • zaburzenia widzenia – podwójne widzenie, a nawet całkowita utratę widzenia, najczęściej w jednym oku;
 • osłabienie mięśni języka i gardła – trudności w połykaniu i mówieniu, krztuszenie się
 • zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów – chory potyka się, upuszcza przedmioty
 • nagły, bardzo silny ból głowy – zwłaszcza w przypadku krwotoku podpajęczynówkowego;
 • zaburzenia lub utrata przytomności – chory staje się senny, trudno go rozbudzić, mówi nieskładnie, nie wie, gdzie się znajduje i co się z nim dzieje lub całkowicie traci przytomność.

Co robić, gdy podejrzewam, że ktoś ma udar?

Natychmiast dzwonić po pogotowie. Liczy się każda sekunda!

Komórki mózgu, bardzo wrażliwe na niedotlenienie, zaczynają umierać już po 4 minutach od wystąpienia udaru. Skutki udaru można odwrócić lub znacznie ograniczyć pod warunkiem, że leczenie to zostanie zastosowane nie później niż 3 godziny od początku udaru. Jak najszybsze dotarcie do szpitala może uratować życie lub uchronić przed ciężką niepełnosprawnością.

Czego NIE WOLNO ROBIĆ, gdy podejrzewam u kogoś lub u siebie udar?

 • czekać, aż objawy same ustąpią
 • próbować się kontaktować z lekarzem rodzinnym
 • przyjmować jakichkolwiek leków
 • jechać do szpitala samemu lub czekać na podwiezienie przez kogoś innego.

Typy udaru

Wyróżnia się dwa główne typy udaru: niedokrwienny i krwotoczny. Dokładnie omawia je neurolog dr med. Marek Bodzioch w portalu mp.pl.

W skrócie:
1. Udar niedokrwienny (ok. 4/5 przypadków udaru mózgu) powstaje wtedy, gdy tętnica zaopatrująca jakąś część mózgu w krew staje się niedrożna, tzn. krew nie przepływa przez nią lub przepływa z ilości niewystarczającej, aby komórki mózgu otrzymały jej tyle, ile potrzebują. Najczęstszą przyczyną zwężenia lub zatkania tętnicy jest miażdżyca lub zator.

 1. Udar krwotoczny (ok. 1/5 przypadków udaru) powstaje w wyniku pęknięcia ściany tętnicy mózgowej i wylania się krwi poza naczynie (potocznie: wylew), wskutek czego krew nie dociera do tkanki mózgowej w obszarze zaopatrywanym przez pękniętą tętnicę. Udary krwotoczne są zwykle cięższe niż udary niedokrwienne, częściej kończą się śmiercią lub znaczną niepełnosprawnością, a możliwości ich leczenia są bardziej ograniczone.

Jak często występuje udar mózgu?

W krajach rozwiniętych każdego roku na udar mózgu zapadają 2 na 1000 osób, ale aż 10 na 1000 osób po 65. roku życia. Udar niedokrwienny występuje najczęściej u osób starszych, natomiast udar krwotoczny zdarza się nierzadko w młodym wieku, jeśli przyczyną są wady budowy ściany tętnic.

Jak lekarz diagnozuje udar mózgu?

Lekarz rozpoznaje udar mózgu na podstawie stwierdzonych objawów oraz obrazu tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego głowy. Wykonuje się także inne badania, takie jak ultrasonografia tętnic szyjnych, echokardiografia i arteriografia tętnic mózgowych oraz badania krwi.

Czy udar mózgu można całkowicie wyleczyć?

Jeśli chory jak najszybciej trafi do szpitala, to ma dużą szansę na odzyskanie zdrowia i sprawności. Po szybkiej diagnozie i odpowiednim leczeniu wdrożonym w ciągu pierwszych trzech godzin od wystąpienia udaru zaburzenia neurologiczne z czasem ustępują. Komórki mózgu, które obumarły, już się nie zregenerują, ale wiele z niedotlenionych jest w stanie podjąć pracę. Ludzki mózg ma taką właściwość, że niektóre komórki są w stanie częściowo przejąć funkcję tych, które zginęły. Ta właściwość, nazywana plastycznością mózgu, jest większa u osób młodszych. W odzyskaniu utraconej sprawności po udarze pomaga odpowiednia rehabilitacja.

Jednak szacuje się, że umiera około 1/3 chorych, którzy doznali udaru (1/2 chorych z udarem krwotocznym), co sprawia, że udar mózgu jest trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów, po nowotworach i chorobach serca. Wielu chorych do końca życia cierpi z powodu ciężkiej niepełnosprawności i jest zdanych na opiekę najbliższych.

Profilaktyka czyli jak zapobiegać udarom

Choroby zwiększające zagrożenie udarem to nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i miażdżyca. Przyczyn udarów lekarze dopatrują się także w niehigienicznym trybie życia, bowiem ryzyko udaru bardzo podwyższa otyłość, brak ruchu, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów. Możemy zrobić bardzo wiele, aby zapobiegać tej groźnej chorobie.

 1. Zadbaj o ciśnienie. W obniżeniu ciśnienia tętniczego pomoże codzienna gimnastyka lub spacer w umiarkowanym tempie oraz odpowiednie odżywianie się, m.in. ograniczenie spożycia soli do 5 g dziennie (płaska łyżeczka). Eksperci WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) szacują, że zmniejszenie porcji soli może zapobiec jednemu na pięć przypadków udaru mózgu. Prawidłowo leczone nadciśnienie krwi zmniejsza ryzyko udaru aż o 40 proc.
 2. Zadbaj o właściwą dietę. W profilaktyce udarów polecane jest spożycie warzyw kapustnych – kalafiora, kapusty, brokułów i brukselki, które zawierają znaczne ilości antyoksydantów i witaminy. Warto wprowadzić do jadłospisu owoce i warzywa o intensywnej barwie – czarne porzeczki, pomarańcze, zieloną i czerwoną paprykę. Jedna dodatkowa porcja warzyw i owoców dziennie może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu aż o 6 proc.
 3. Rzuć palenie
 4. Ogranicz spożycie alkoholu. Nadmiar (powyżej 3 jednostek w ciągu jednego dnia) – szkodzi i przyczynia się do wzrostu ryzyka udaru.

Podsumowanie

Podsumowanie:

 1. Ryzyko udaru wzrasta po czterdziestce, ale młode osoby także są narażone. Udary występują o 25 proc. razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.
 2. Najczęstsze przyczyny udarów to zarówno choroby (nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzyca lub migrena, podwyższony cholesterol, nadwaga), obciążenia genetyczne (udary w rodzinie) jak i niehigieniczny tryb życia (papierosy, alkohol, nadużywanie leków, siedzący tryb życia).
 3. Nie wolno lekceważyć objawów udaru! Kiedy widzisz niepokojące objawy u siebie lub kogoś w twoim otoczeniu, natychmiast dzwoń po pogotowie.
 4. Chory ma szansę na odzyskanie zdrowia i sprawności tylko po szybkiej diagnozie i odpowiednim leczeniu wdrożonym w ciągu pierwszych trzech godzin od wystąpienia udaru.
 5. Możemy zrobić bardzo wiele, aby zapobiegać udarom. Warto ograniczyć spożycie soli i alkoholu, rzucić palenie, podjąć aktywność fizyczną na miarę możliwości.
6. Po przebytym udarze bardzo często następują nawroty. W ciągu roku aż 10 proc. chorych doznaje powtórnego udaru, a w ciągu 5 lat 40 procent.

baner w treści – stały - 2

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej