Zawał mięśnia sercowego - profilatyka, przyczyny, objawy, jak rozpoznać?

Aktualizacja:
zawał-serca

Panuje powszechne przekonanie, że zawałem serca zagrożeni są przede wszystkim ludzie starsi. Faktycznie najbardziej narażoną grupę stanowią mężczyźni po 50. roku życia. Niestety coraz częściej zawał serca dotyka ludzi młodych, przed czterdziestką, a nawet 20,30 –latków. Niewydolność serca dotyczy ok. 600 – 700 tys. osób. Prognozuje się, że w ciągu kolejnych dziesięciu lat może wzrosnąć do aż 250 tys. rocznie!

 

Jak rozpoznać zawał serca, jakie objawy pojawiają się  u chorego, co robić przy podejrzeniu zawału? Jak się odżywiać i co robić aby go uniknąć?  W porównaniu do średniej długości życia w Unii Europejskiej Polacy wciąż żyją krócej. Co więcej, najnowsze statystki pokazuję, że w minionym roku liczba zgodnów wzrosła o 15 tys., a przyczyną 70 proc. z nich były choroby układu krążenia i choroby nowotworowe.

Zawał serca – statystyki, koszty

Choroby krążenia odpowiadały za 45 proc. zgonów ogółem (ok. 180 tys.), z czego niewydolność serca odpowiadała za ok. 60 tys. zgonów. Tak więc na tę chorobę zmarł co trzeci pacjent kardiologiczny. Jednocześnie niewydolność serca odpowiadała za ok. 15 proc. wszystkich zgonów w Polsce.

W najnowszym badaniu Warsaw Enterprise Institute zwraca uwagę na demograficzne i ekonomiczne aspekty choroby, jako jedną z poważniejszych barier rozwoju gospodarczego państwa.

Policzono pośrednie koszty, związane z zawałem i niewydolnością serca. Szacuje się, że Polska „płaci” za przedwczesne zgony i leczenie chorób serca ok. 4 mld zł rocznie. Dla porównania –  to tyle ile roczny budżet całego miasta Łodzi

Tutaj należy obalić kolejny mit, dotyczący zawałów – to nie stresujący tryb życia, a w każdym razie, nie tylko, a ogólnie styl życia jest pierwszą przyczyną zawałów wśród młodych ludzi. Zła dieta, używki, brak aktywności ruchowej, nadwaga – to wszystko zwiększa ryzyko zawału nawet w bardzo młodym wieku. Młodzi ludzie nie dbają o badania profilaktyczne. Powinni, szczególnie, jeśli w ich rodzinach występowały przypadki chorób serca. Zawały serca u coraz młodszych osób obrazują fatalną kondycję naszego społeczeństwa.

Zawał serca – jakie są objawy, jak rozpoznać i jak zareagować?

Wśród najczęstszych objawów zawału serca wymienia się:

  • Ból w klatce piersiowej (pacjenci opisują go jako rozrywający), który nasila się podczas wysiłku i często promieniuje do szyi, żuchwy i rąk
  • Duszności, nudności, pot, ból brzucha (z tego względu bywa mylony z niestrawnością i lekceważony)
  • Utrata przytomności

Zawał serca –  jak reagować, co robić?

Jak reagować? Niezależnie od tego, czy podejrzewamy zawał u siebie, czy u kogoś w naszym towarzystwie w pierwszej kolejności należy wezwać pomoc medyczną.  W leczeniu zawału serca bardzo ważny jest czas. Im szybciej zostaną podjęte działania, tym większe są szanse na wyleczenie.Uwaga! Najbardziej szkodliwy mit, dotyczący prawidłowego reagowania na objawy zawału, to skłanianie chorego do… kaszlu. Kaszląc, możemy tylko pogorszyć sytuację, powodując niedotlenienie serca.

W czasie oczekiwania na lekarza nie wolno podawać niczego do picia ani jedzenia. Warto ułożyć się w pozycji półleżącej i zminimalizować wysiłek fizyczny. Starać się uspokoić oddech i nerwy, serce potrzebuje w tej sytuacji spokoju, im szybciej bije tym więcej krwi potrzebuje. Jeśli natomiast dojdzie do utraty przytomności, zatrzymania krążenia,  konieczna będzie resustytacja.

Zawał serca, zapobieganie, profilaktyka

Skoro już wiemy, jak istotny dla naszego zdrowia jest styl życia, zmieńmy go jak najszybciej na zdrowy. To banał – ale zdrowe jedzenie, ograniczenie stresu i jak najwięcej ruchu (sport, seks – wszystko, co dotleni nasz organizm, sprawi że serce zacznie mocniej bić) pomogą nam długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Stres może nawet u zdrowego człowieka wywołać tak silny skurcz naczyń, że dopływ krwi do serca zostanie odcięty. Ponieważ nie da się uciec od stresu, należy nauczyć się, jak sobie z nim radzić. Kontrolujmy masę ciała, trójglicerydy i cholesterol.  Zrób wszystko, żeby uregulować ciśnienie krwi.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Chociaż typowym zawałowcem jest mężczyzna ok. 50. roku życia, ten problem dotyczy również kobiet. Specjaliści obserwują tendencję wzrostową u młodych kobiet. Okazuje się, że stanowią one aż 20 proc. pacjentów z zwałem przed 55. Rokiem życia.

Jaka powinna być dieta antyzawałowa?

Wieprzowinę (aż 30 proc. tego mięsa to tłuszcz!) zastąp chudym mięsem, najlepiej z dobrego źródła, bez polepszaczy i antybiotyków. Zrezygnuj ze smalcu, podrobów, tłustych serów, majonezu, soli, cukru i alkoholu. Pożegnaj się również z papierosami. Nie musisz rezygnować z nabiału, po prostu postaw na lekkość – zamiast śmietany jedz jogurt, odchudź nieco mleko (ale nie do 0 proc.!). Jedz warzywa – to jedyny pokarm, którego nie jesteśmy w stanie zjeść za dużo.   Warzywa to również doskonałe źródło antyoksydantów. Dobrym posunięciem będzie wprowadzenie do diety wiesiołka. Niezwykle istoty w profilaktyce antyzawałowej jest błonnik. Znajdziemy go w żytnim chlebie, pełnoziarnistym pieczywie, kaszach.

Jak żyć po zawale?

Szczęśliwie dziś wiele osób przeżywa zawał, a rokowania przy zmianie stylu życia i podejścia do swojego zdrowia są całkiem dobre. Warto zastosować się do zaleceń lekarskich, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, kolejny zawał pojawi się prawdopodobnie dość szybko i może być tragiczny w konsekwencjach.  Nie jest prawdą, że w przypadku zawału „do trzech razy sztuka”, ale każdy kolejny zawał ma gorsze rokowanie, zwłaszcza że zdarzają się zawały utajone, o których nie wiemy i które stwierdza się dopiero w specjalistycznych badaniach.

Jeśli chcesz długo żyć po zawale:

  • zmień dietę
  • kategorycznie rzuć palenie
  • uprawiaj sport: zapytaj lekarza od czego zacząć
  • zażywaj leki
  • zwalcz nadwagę
  • nie lekceważ ciśnienia krwi i bacznie obserwuj swoje ciało

Zagrożenie zawałem –  dostęp do kardiologa

Sytuacji zdrowotnej Polaków z pewnością nie poprawia utrudniony dostęp do specjalistów. Z danych zebranych w naszym artykule o kolejkach na NFZ wynika, że na wizytę do kardiologa można czekać nawet kilka miesięcy. Tymczasem w przypadku zagrożenia zawałem czy po jego przejściu, bardzo ważny jest czas –  to on głównie decyduje o rokowaniu.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i uniknąć kolejek, sprawdź oferty prywatnych pakietów medycznych. Ceny pakietów zaczynają się od 41 zł miesięcznie –  w cenie znajdziesz także wiele badań, które możesz wykonać, aby sprawdzić stan swojego zdrowia.

Chcę skalkulować składkę ubezpieczenia zdrowotnego dla siebie lub dla swojej rodziny 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments