Bezdech senny u kierowców - UWAŻAJ! To może być śmiertelnie niebezpieczne!

Aktualizacja:
bezdech senny

Bezdech senny to dolegliwość, na którą cierpi wielu ludzi. Jest bardzo niebezpieczny, ponieważ obniża poziom energii i sprawność umysłową, a także osłabia koncentrację. Cierpiący z powodu tego zaburzenia są zmęczeni i senni w ciągu dnia. A kiedy niewyspany, zdekoncentrowany człowiek siada za kierownicą, zagraża nie tylko sobie, ale także innym.

Co to jest bezdech senny?

Bezdech senny polega na tym, że w czasie całego cyklu nocnego snu występują powtarzające się przerwy w oddychaniu, zwane epizodami bezdechu. Ich bezpośrednią przyczyną jest opadanie mięśniówki gardzieli, co utrudnia dopływ tlenu do płuc. Dzieje się tak m. in. w przypadku otyłości, przerostu języka czy osłabienia mięśni gardzieli. Bezdech senny zakłóca sen, a w konsekwencji może znacznie obniżać poziom energii i sprawność psychofizyczną. Może także wywoływać rozdrażnienie, przyczyniać się do depresji i stopniowo niszczyć zdrowie.

Jak bezdech senny wpływa na kierowców?

Według badań, brak snu może wpływać na ludzki organizm podobnie jak alkohol. Kiedy człowiek nie śpi przez 24 godziny, osłabienie jego funkcji poznawczych jest podobne do występującego przy poziomie alkoholu we krwi równym 1 promilowi.

Osoba z bezdechem może w czasie kierowania pojazdem zapadać w tzw. mikrodrzemki, nie mając o tym pojęcia. Wówczas nie pamięta pewnych odcinków drogi lub nieświadomie zjeżdża na drugi pas jezdni.

Bezdech senny zwiększa ryzyko wypadków nawet siedmiokrotnie. Wyniki licznych badań i analiz prowadzonych w wielu krajach potwierdziły, że bezdech senny negatywnie wpływa na zdolność psychofizyczną kierowcy, dlatego w Dyrektywie Unii Europejskiej został uznany za jeden z najważniejszych czynników ryzyka wypadków samochodowych.

Czytaj także: Pijany kierowca a kierowca zmęczony: jak zachowują się na drodze? [Eksperyment]

Czy cierpię na bezdech senny?

Jest wiele sygnałów, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do sprawdzenia, czy nie dotyczy nas problem bezdechu sennego. Oto kilka podpowiedzi:

 • w nocy budzi cię twoje chrapanie;
 • budzisz się w nocy, próbując złapać oddech;
 • śpisz niespokojnie;
 • w ciągu dnia odczuwasz senność i zmęczenie;
 • w ciągu dnia jesteś drażliwy, zdekoncentrowany;
 • rano boli cię głowa.

Jeśli zauważasz u siebie te objawy, koniecznie idź z tym do lekarza.

Czytaj także: Sprawdź, czy grozi ci udar – jak rozpoznać udar?

Konsekwencje nieleczonego bezdechu sennego

Nieleczony bezdech senny prowadzi do wielu chorób i dolegliwości. Są to m. in.

 • wysokie ciśnienie krwi
 • zawał serca
 • udar
 • cukrzyca typu 2.

Jeśli pacjent cierpiący na bezdech senny nie podejmuje leczenia, jest trzy razy bardziej narażony na udar.

Bezdech senny jest także przyczyną wypadków podczas jazdy samochodem. W 2000 roku 800 000 kierowców w Stanach Zjednoczonych brało udział w wypadkach drogowych, których przyczyną był bezdech senny.

Czytaj także: Trzeźwy kierowca, a zatrzymanie prawa jazdy: jak to możliwe?

Obowiązkowe badania kierowców pod kątem bezdechu sennego

W świetle obowiązujących w Polsce przepisów, każda osoba kierująca pojazdem powinna poddać się badaniom pod kątem bezdechu sennego i w przypadku jego wykrycia natychmiast rozpocząć leczenie.

Od maja 2018 jest już gotowy szczegółowy schemat postępowania w przypadku podejrzenia występowania bezdechu sennego u kierowcy, przygotowany przez polskich naukowców z Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy we współpracy z Polskim Towarzystwem Chorób Płuc (PTChP), Polskim Towarzystwem Badań nad Snem (PTBS) oraz Instytutem Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi.

Czytaj także: Na co chorują Polacy? Choroby serca, alergia, depresja, cukrzyca…

Podsumowanie

 1. Bezdech senny to powszechna dolegliwość, z której często nie zdajemy sobie sprawy.
 2. Możemy podejrzewać u siebie bezdech senny, jeśli w nocy budzi nas własne chrapanie, śpimy niespokojnie, budzimy się, próbując złapać oddech, a w ciągu dnia jesteśmy zmęczeni, senni, drażliwi.
 3. Niedobór snu wywołany bezdechem może znacznie obniżać poziom energii i sprawność psychofizyczną. Może także wywoływać rozdrażnienie, przyczyniać się do depresji i stopniowo niszczyć zdrowie.
 4. Według badań, kiedy człowiek nie śpi przez 24 godziny, osłabienie jego funkcji poznawczych jest podobne do występującego przy poziomie alkoholu we krwi równym 1 promilowi.
 5. Nieleczony bezdech senny prowadzi do wielu chorób i dolegliwości.
 6. Bezdech senny jest także przyczyną wypadków podczas jazdy samochodem lub wypadków w pracy. W 2000 roku 800 000 kierowców w Stanach Zjednoczonych brało udział w wypadkach drogowych, których przyczyną był bezdech senny.
 7. Każda osoba kierująca pojazdem powinna zostać przebadana pod kątem bezdechu sennego i w przypadku jego wykrycia natychmiast rozpocząć leczenie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej