Ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie? Sprawdź koszty!

Aktualizacja:
ile kosztuje prowadzenie ciąży

Comiesięczna wizyta u lekarza prowadzącego ciążę, do tego USG i długa lista badań diagnostycznych: morfologia, poziom glukozy, HBs, toksoplazmoza, cytomegalia, cytologia... Decydując się na prywatne prowadzenie ciąży, musimy liczyć się ze sporymi wydatkami. Ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie?

baner w treści – stały - 1

Wybierając ginekologa na czas ciąży kobiety kierują się różnymi kryteriami. Jeśli są zadowolone ze swojego dotychczasowego lekarza, najczęściej zostają przy nim, jeśli jednak chcą rodzić w konkretnym szpitalu, często szukają lekarza, który tam pracuje, w przekonaniu, że „swoją” pacjentką zajmie się lepiej. Zdarza się, że kobiety prowadzą ciążę u dwóch lekarzy jednocześnie: u tego, do którego mają zaufanie i u tego, u którego planują rodzić. Czują się dzięki temu bezpiecznie, ale generuje to spore koszty. Ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie? Sprawdzamy!

Ile kosztuje wizyta u ginekologa?

Duże wzięcie wśród kobiet w ciąży mają ordynatorzy szpitalnych oddziałów położniczych – nie da się ukryć, że pacjentkę ordynatora personel w polskim szpitalu traktuje z większym szacunkiem niż pozostałe położnice. Jednak kosztuje to słono: w Krakowie ordynator z tytułem profesorskim inkasuje za prywatną wizytę nawet 300 zł. U mniej utytułowanego ginekologa zapłacimy taniej: u doktora nauk medycznych ok. 200, a u lekarza medycyny 120-150 zł. Czasem w tej cenie jest USG, ale nie zawsze. Podobne ceny obowiązują w gabinetach prywatnych jak i w centrach medycznych typu Lux Med i Medicover.

W kalkulacji należy uwzględnić, że w pierwszych miesiącach ciąży odbywamy jedną wizytę na miesiąc, pod koniec odwiedzamy lekarza co dwa tygodnie. Częstotliwość wizyt zależy od stanu zdrowia pacjentki i dziecka. Często pojawia się konieczność konsultacji u kardiologa lub innego specjalisty.

Czytaj także: Ubezpieczenie w ciąży

Ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie?

  • u profesora medycyny – 300 zł/wizyta
  • u doktora nauk medycznych – 200 zł/wizyta
  • u lekarza medycyny – 120-150 zł/wizyta

Średnie ceny w Krakowie w marcu 2018.

Diagnostyka i USG – ile kosztują badania w ciąży?

Oto przegląd uśrednionych cen najpopularniejszych badań, które ginekolodzy zlecają pacjentkom w ciąży.

Badanie Cena w PLN
USG zwykłe 100
USG 3D, 4D 250
USG genetyczne 250
morfologia 10
glukoza 7
elektrolity (sód, potas) 10
kreatynina 5
ferrytyna 20
wapń 7
magnez 6
żelazo 7
TSH 18
HBs 35
toksoplazmoza IgM 30
toksoplazmoza – IgG 30
cytomegalia – IgG 40
cytomegalia IgM 40
różyczka IgG 35
różyczka IgM 35
grupa krwi z kartą identyfikacyjną 50-80
odczyn COOMBSA 40
cytologia 50
KTG 50
mocz ogólny 10

Ceny uśrednione na podstawie cenników dostępnych w Internecie w marcu 2018, mogą różnić się w poszczególnych placówkach.

Niektóre z tych badań wystarczy wykonać jeden raz, inne na początku i pod koniec ciąży, jeszcze inne (jak np. morfologię czy mocz) trzeba robić co miesiąc. Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjentki, wyników badań i podejścia lekarza – zdarzają się bardzo ostrożni, którzy wolą przebadać pacjentkę gruntownie, a są tacy, którzy nie wychodzą poza diagnostyczny kanon.

Czytaj także: Badania prenatalne w ciąży

Ile blogerki wydają na prowadzenie ciąży?

Na blogu Mutrynki.pl kilka blogerek, korzystających z prywatnej opieki medycznej w czasie ciąży, podsumowało swoje wydatki. Padały różne kwoty, od 2000 zł do 5000 zł za wizyty lekarskie, badania i witaminy. Ok. 1000 zł wydała blogerka, która sporadycznie chodziła do lekarza prywatnie, a głównie korzystała z przychodni NFZ.

Z naszych wyliczeń wynika, że ok. 2000 zł pochłoną same badania (diagnostyka + USG). Wizyty lekarskie w tańszym wariancie (po 150 zł) to minimum 1500 zł. Nasza pacjentka wyda zatem co najmniej 3500 zł przez całą ciążę na wizyty u lekarza i zlecone przez niego badania (diagnostykę i USG). Nie wliczyliśmy tutaj innych konsultacji medycznych, np. u kardiologa czy endokrynologa, które często są konieczne w ciąży, a oznaczają kolejne wydatki w granicach 150-200 zł za wizytę.

Czytaj także: Najdroższe usługi medyczne

Pakiety medyczne – to się opłaca

Wysokie koszty prowadzenia ciąży prywatnie mogą poważnie nadszarpnąć rodzinny budżet. Z kolei długi czas oczekiwania na wizytę, kolejki i przemęczeni, niecierpliwi lekarze odstraszają pacjentki od poradni NFZ. Oczywiście w publicznej placówce można trafić na życzliwego, kompetentnego lekarza, ale wiele kobiet w ciąży nie chce ryzykować.

Rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, są oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe pakiety medyczne, realizowane w prywatnych placówkach opieki zdrowotnej.

Jakie są korzyści z pakietów medycznych?

Przede wszystkim szybki dostęp do wielu specjalistów w dobrze wyposażonej placówce, zazwyczaj na miejscu jest również diagnostyka i USG.

Pakiety medyczne obejmujące prowadzenie ciąży

Na rynku ubezpieczeń jest wiele atrakcyjnych ofert, jest w czym wybierać.

  • Signal Iduna w pakietach Pełnia Zdrowia Start+ za 99 zł miesięcznie i Pełnia Zdrowia Polmed za 62 zł miesięcznie oferuje wizyty u ginekologa, badania, USG.
  • W Polisie Optima TU Zdrowie mamy do wyboru cztery warianty, które kosztują od 54 do 165 zł. Każdy wariant, oprócz dostępu do wielu specjalistów, obejmuje prowadzenie ciąży przez lekarza ginekologa-położnika oraz badania diagnostyczne zgodne z zakresem usług w posiadanym w wariancie. Za 96 zł miesięcznie pacjentka ma dostęp także do USG ciąży.
  • TU InterRisk proponuje cztery pakiety (pakiety Standard, Pełny, Prestiż, Komfort) od 52 do 129 zł miesięcznie, a każdy z nich obejmuje prowadzenie ciąży i badania w różnym zakresie.

Centra medyczne oferują własne pakiety – np. w ofercie Grupy Lux Med jest prowadzenie ciąży, konsultacje ginekologa, zalecane badania laboratoryjne i obrazowe, a także dostęp do wielu innych specjalistów i badań – a to wszystko od 105 zł miesięcznie (pakiety Twoja Opieka Podstawowa, Twoja Opieka Rozszerzona, Twoja Opieka Kompleksowa).

Medicover proponuje pacjentkom kilka pakietów (Complex, Complex+, Elite, Elite+), które obejmują prowadzenie ciąży i badania diagnostyczne. Ceny pakietów zależą od wieku pacjentki, mając 19-45 lat należy liczyć się z wydatkiem od 150 do 315 zł miesięcznie.

Czytaj także: Pakiety medyczne dla małych firm

Pakiety medyczne obejmujące prowadzenie ciąży

  Nazwa pakietu Cena pakietu miesięcznie
Signal Iduna Pełnia Zdrowia Start+ 99 zł
  Pełnia Zdrowia Polmed 62 zł
TU Zdrowie Polisa Optima – warianty I-IV 54-165 zł
TU InterRisk Pakiety Standard, Pełny, Prestiż, Komfort 52-129 zł
Grupa Lux Med Pakiety Twoja Opieka Podstawowa, Twoja Opieka Rozszerzona, Twoja Opieka Kompleksowa 105-136 zł
Medicover Pakiety Complex, Complex+, Elite, Elite+ 150-315 zł

Ceny aktualne w marcu 2018 dla klientów Punkta.pl

Czy warto wykupić pakiet medyczny będąc w ciąży?

Koszty mówią same za siebie, warto jednak dokładnie rozważyć jaki pakiet wybrać i kiedy się na niego zdecydować. Część firm wprowadza okresy karencji, jeśli chodzi o korzystanie z opieki zdrowotnej i może się okazać, że jeśli już jesteś w ciąży, nie będziesz mogła od razu korzystać z takiego wsparcia.

Chcesz policzyć koszt pakietu medycznego dla siebie? Skorzystaj z naszej porównywarki! 

Podsumowanie

Podsumowanie:

  1. Prowadzenie ciąży prywatnie to łączny koszt od 2 000 do 5 000 zł (wizyty lekarskie, badania diagnostyczne i USG) i to w wariancie optymistycznym.
  2. Decydując się na wykupienie pakietu medycznego na 12 miesięcy, kobieta w ciąży ma zagwarantowane prowadzenie ciąży pod opieką ginekologa-położnika, diagnostykę i USG (w zakresie określonym dla danego pakietu). Oprócz tego ma szybki dostęp do wielu specjalistów.
  3. Ceny pakietów wynoszą od 52 zł miesięcznie (pakiet Standard w InterRisk) do 315 zł (Elite+ w Medicover), różnią się zakresem dostępnych usług. Należy także zwrócić uwagę na zapis w OWU o karencji na urodzenie dziecka.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej