MENU
KONTAKT
6 lat temu

Czy obcokrajowcy jeżdżą bezpiecznie po polskich drogach? Raport mfind

Czy obcokrajowcy jeżdżą bezpiecznie po polskich drogach? Raport mfind

Niemcy, Litwa i Czechy – to kraje rejestracji, z których pojazdy najczęściej powodowały szkody komunikacyjne w Polsce. Choć liczba zdarzeń z samochodami z zagranicznymi rejestracjami systematycznie maleje i stanowi mniej niż 1% wszystkich zgłoszonych szkód – większość z nich to tylko kolizje – to i tak w latach 2008-2014 zanotowano aż 80 000 takich zajść. Nawet 30% szkód spowodowanych w Polsce przez pojazdy na obcych rejestracjach to przypadki, kiedy za kierownicą siedzieli Polacy. Niestety nasi rodacy odpowiadają aż za 70% przypadków kolizji z udziałem samochodów bez ubezpieczenia OC. W 2014 roku średni koszt szkody wyrządzonej przez kierowcę prowadzącego zagraniczne auto w Polsce, który posiadał polisę OC wynosił 5 900 zł, a w przypadku jej braku kwota ta wynosiła już 7 400 zł.

Najważniejsze dane z raportu mfind.pl i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK):

  • Liczba szkód komunikacyjnych z winy pojazdów zarejestrowanych za granicą stanowiła mniej niż 1% wszystkich zdarzeń zgłoszonych w Polsce z ubezpieczeń komunikacyjnych.
  • Do szkód komunikacyjnych najczęściej przyczyniały się auta pochodzące z Niemiec, Litwy i Czech.
  • Szacuje się, że w około 30% szkód z udziałem zagranicznych pojazdów kierowcami byli Polacy – dotyczy to przede wszystkim samochodów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji czy Holandii.
  • Łączna kwota wypłaconych świadczeń z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych w wyniku zdarzeń drogowych z udziałem samochodów na zagranicznych rejestracjach w latach 2008-2014 wyniosła ponad 508 milionów złotych, w tym około 18,5 miliona to odszkodowania za szkody spowodowane przez nieubezpieczonych kierowców.
  • Aż 70% sprawców szkód bez polisy OC – z przyczyny aut na zagranicznych rejestracjach – stanowili Polacy.
  • Ogółem w latach 2008-2014 tylko 2 147 wypadków spowodowali cudzoziemcy, a liczba kolizji z ich udziałem wynosiła średnio 5 500 rocznie.
  • Głównymi przyczynami zdarzeń drogowych było niedostosowanie prędkości, nieudzielenie pierwszeństwaoraz niezachowanie bezpiecznej odległości.

 „W 2014 roku średni koszt szkody wyrządzonej przez kierowcę prowadzącego zagraniczny pojazd w Polsce, który posiadał polisę OC wynosił 5 900zł. Natomiast w przypadku braku wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego przez właściciela samochodu kwota ta wynosiła już 7 400zł. Widać wyraźnie, że odszkodowania za szkody wyrządzone przez nieubezpieczone pojazdy są o wiele wyższe niż za te, które są spowodowane przez kierowców posiadających polisę OC. Wykupienie ubezpieczenia OC powinno być priorytetem dla każdego kierowcy, zwłaszcza tego, który ma zamiar poruszać się poza granicami kraju rejestracji. Brak ubezpieczenia OC może kosztować wiele nerwów w przypadku wystąpienia kolizji drogowej oraz odbić się na domowym budżecie, ponieważ kierowca, który spowoduje stłuczkę czy wypadek bez ważnego OC, musi samodzielnie ponieść koszty odszkodowania dla poszkodowanego. W przypadku, gdy w wypadku ktoś zostanie ranny, mogą to być naprawdę duże sumy” podsumowuje Bartosz Salwiński, członek zarządu mfind.pl, jednej z największych porównywarek OC/AC w Polsce.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.