MENU
KONTAKT
5 lat temu

Koniec z prowizjami dla pośredników ubezpieczeniowych? Ich wynagrodzenie mieliby opłacać… klienci

Koniec z prowizjami dla pośredników ubezpieczeniowych? Ich wynagrodzenie mieliby opłacać… klienci

Pod koniec zeszłego roku UOKiK zaproponował wprowadzenie do ustawy zakazu wypłaty prowizji pośrednikom ubezpieczeniowym. Eksperci porównywarki mfind.pl wyjaśniają, jaki wpływ na rynek ubezpieczeniowy miałaby tak radykalna zmiana i czy byłaby korzystna dla klientów.

W najnowszym raporcie eksperci porównywarki ubezpieczeń mfind.pl zapowiadają, jakie zmiany na rynku ubezpieczeń może przynieść 2017 rok. Jedną z najważniejszych kwestii są rządowe plany związane z dostosowywaniem się Polski do unijnych przepisów, zgodnie z którymi klient musi być poinformowany o sposobie, w jaki wynagradzany jest pośrednik ubezpieczeniowy. Docelowo agent może mieć obowiązek podania konsumentowi wysokości prowizji, którą otrzymuje od towarzystwa. Jeszcze dalej poszedł w swych propozycjach UOKiK – urząd chciałby wprowadzić do ustawy o dystrybucji ubezpieczeń zakaz wypłaty prowizji pośrednikom ubezpieczeniowym. Miałoby to wyeliminować sytuacje, w których agenci przedstawiają jako najkorzystniejszą ofertę ubezpieczyciela, od którego otrzymują najwyższą prowizję.

O ile wskazanie klientowi wysokości prowizji uzyskiwanej u poszczególnych ubezpieczycieli mogłoby mieć pozytywne skutki, o tyle całkowite zlikwidowanie wypłat już nie – wyjaśniają eksperci mfind. Po pierwsze, zagrożone byłoby ok. 350 tys. miejsc pracy – aż tylu jest w Polsce zarejestrowanych pośredników ubezpieczeniowych. Zmiany oznaczałyby również przerzucenie kosztów pośredników z towarzystw na klientów. W konsekwencji konsumenci częściej wybieraliby zakup bezpośrednio u ubezpieczyciela, bez możliwości porównania ofert. A jak wynika z raportu mfind, klient, który nie porównuje stawek polis OC w kilku towarzystwach, może przepłacić nawet do 1115 zł!

– Póki co, w przedłożonym projekcie, jest mowa o tym, że działalność polegająca na pośrednictwie ubezpieczeniowym odbywa się za wynagrodzeniem – uspokaja Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl. – W ramach stanowisk zgłoszonych w konsultacjach publicznych odnośnie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, jedynie UOKiK zaproponował rezygnację z prowizji pośrednika. W mojej ocenie nie mamy się czego obawiać, bo wprowadzenie takiego zapisu nie byłoby w interesie żadnej ze stron. Produkt potrzebuje dystrybucji, a klient potrzebuje wyboru. Aby sieć dystrybucji sukcesywnie się zwiększała, niezbędne są podmioty, które będą ją rozwijać. Pozbawienie wynagrodzeń pośredników, przyczyni się do znacznego ograniczenia możliwości dystrybucji ubezpieczeń, co nie leży w interesie zarówno ubezpieczycieli jak i ich klientów. Oznaczałoby to bowiem mniejszą sieć dystrybucji i bardziej zmonopolizowany rynek, a co za tym idzie – wyższe ceny – dodaje Borowiecka.

Więcej o planowanych zmianach na rynku ubezpieczeń w 2017 roku można przeczytać w raporcie w serwisie Akademia mfind.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.