MENU
KONTAKT
5 lat temu

Polacy spędzili ponad 8 mln dni na zwolnieniu, by opiekować się dziećmi

Polacy spędzili ponad 8 mln dni na zwolnieniu, by opiekować się dziećmi

Polacy byli nieobecni w pracy przez 8 291 000 dni z powodu konieczności opieki nad dzieckiem. Jak wynika z raportu porównywarki ubezpieczeń mfind.pl, średnio na zwolnieniu przebywaliśmy w 2015 roku aż 5 dni.

Polacy wydają rocznie na farmaceutyki średnio 139 euro na osobę, a więc ponad 600 zł – wynika z raportu DNB Bank Polska i firmy Deloitte. Statystyczna czteroosobowa rodzina przeznacza zatem rocznie na swoje zdrowie niemal 2,5 tys. zł. Najczęściej chorują dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Jak wynika z raportu porównywarki ubezpieczeń zdrowotnych mfind, zazwyczaj są to infekcje układu oddechowego oraz pokarmowego, które maluchy łapią w żłobku lub przedszkolu, a w późniejszym wieku także w szkole.

Łączne roczne koszty tylko przy jednym dziecku mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych i przeważnie nie obejmują prywatnej opieki medycznej, leczenia dentystycznego czy profilaktycznej suplementacji, którą należałoby tutaj doliczyć.

W wieku przedszkolnym standardem jest 8-10 infekcji w roku, w szkole liczba zakażeń zmniejsza się do 3-4 rocznie, a w 12. roku życia – do 1-2. Z danych GUS wynika, że w skali roku w przypadku aż 96 proc. dzieci w wieku 0-4 lat konieczna jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu lub pediatrą. W wieku 5-9 lat jest to ponad 88 proc., a w przedziale 10-14 lat – około 80 proc.

W 2015 r. najczęściej zajmowaliśmy się maluchami w wieku 3-4 lat (2,3 mln dni), poniżej 2 lat (1,9 mln) oraz dziećmi w przedziale wiekowym 5-6 lat (1,7 mln). W sumie wydano prawie 1,7 mln zwolnień. Średnio podczas jednego zwolnienia rodzica nie było w pracy przez 5 dni.

Nieobecność w pracy z powodu opieki nad dzieckiem - mfind

– W przypadku choroby dziecka domowa wizyta lekarza i zakup niezbędnych leków może kosztować około 300 zł. Należy również pamiętać, że podczas zwolnienia lekarskiego na dziecko rodzic otrzymuje tylko 80 proc. wynagrodzenia – zauważa Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki ubezpieczeń mfind.pl. – Statystycznie czteroosobowa rodzina z małymi dziećmi wydaje rocznie co najmniej 2,5 tys. zł na opiekę zdrowotną. Warto zatem zapobiegać zachorowaniom poprzez zdrową dietę i aktywność fizyczną, nie sugerować się reklamami i szukać tańszych odpowiedników leków, a także pomyśleć o prywatnym pakiecie medycznym, którego miesięczny koszt zaczyna się od zaledwie kilkudziesięciu złotych – dodaje Salwiński.

Pełny raport można przeczytać w serwisie Akademia ubezpieczeń mfind.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.