Logo punkta

Porady ekspertów i informacje o ubezpieczeniach

17 marca 2020
List otwarty Prezesa Zarządu Punkta ws. koronawirusa

Drodzy Klienci,
od kilku dni jesteśmy w nadzwyczajnej sytuacji. Wymaga ona od nas odpowiedzialności i wspólnego działania, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa (COVID-19).

4 marca 2020
Utrata zniżek OC: jak odzyskać zniżki u ubezpieczyciela?

Utrata zniżek OC po kolizji to jedna z bardziej nieprzyjemnych sytuacji dla właściciela samochodu. Jak odzyskać utracone zniżki? Sprawdzamy!

4 marca 2020
Tanie linie lotnicze - wymiary walizki do samolotu

Wyjazd za granicę, a właściwie wylot, to często ciekawy pomysł na spędzenie urlopu czy wakacji. Polscy turyści nauczyli się już, że nie warto przepłacać za bilety. Kilka godzin w niewygodnym w samolocie, o niższym standardzie, u taniego przewoźnika to kompromis, na który godzi się wielu z nas. By nie dopłacać do bilety, warto wiedzieć, jakie limity bagażu obowiązują w danych liniach lotniczych? Jakie są wymiary walizki do samolotu?

4 marca 2020
Ubezpieczenie domu w budowie: koszt ubezpieczenia nieruchomości

Ubezpieczenie domu w budowie to podstawa, o której powinien pamiętać każdy przyszły jego mieszkaniec. Koszty takiego ubezpieczenia nie są bardzo wysokie, a pozwalają spać spokojnie.

4 marca 2020
Jak wyrejestrować samochód? Praktyczne porady

Polskie prawo przewiduje kilka sytuacji, gdy właściciel samochodu zobowiązany jest do wyrejestrowania swojego auta. Niedopełnienie tego rodzaju formalności może skutkować grzywną nawet do kilku tysięcy złotych. Zatem jak wyrejestrować samochód?

4 marca 2020
Siedem wspaniałych: ranking ubezpieczeń turystycznych

Przed wakacjami za granicą należy się dobrze ubezpieczyć, aby był to czas prawdziwego relaksu a nie źródło dodatkowego stresu. Bardzo ważne jest ubezpieczenie zdrowotne, bo leczenie za granicą jest na ogół drogie i lepiej, by po wakacjach zostały nam tylko zdjęcia i wspomnienia, a nie rachunki za pobyt w szpitalu. W wyborze odpowiedniego pomoże Ci nasz ranking ubezpieczeń turystycznych.

4 marca 2020
Zwrot z ubezpieczenia OC – kiedy możesz na niego liczyć?

Ubezpieczenie OC, choć obowiązkowe i obciążone odpowiedzialnością karną za brak, ma tę cechę, że można otrzymać jego zwrot. W jakich sytuacjach? Co trzeba zrobić, aby dostać zwrot z ubezpieczenia OC?

18 lutego 2020
Turcja - co warto wiedzieć? Jakie ubezpieczenie do Turcji wybrać?

Chcesz się wybrać na wczasy do Turcji? Świetnie się składa! Mamy dla Ciebie całą gamę przydatnych informacji. Sprawdź, kiedy najlepiej się tam wybrać, o czym pamiętać i jakie ubezpieczenie wybrać. Przygotowaliśmy dla Ciebie mały przewodnik: “Turcja - co warto wiedzieć?”.

18 lutego 2020
Szczepienia przed wyjazdem: co warto wiedzieć przed podróżą w tropiki?

Planujesz egzotyczną podróż? Wakacje w tropikach? Ważność paszportu i przepisy wizowe już dawno sprawdzone? To czas najwyższy żeby pomyśleć też o zdrowiu i bezpieczeństwie i zapoznać się z wykazem zalecanych oraz obligatoryjnych szczepień, obowiązujących przy wyjazdach na inne kontynenty.

18 lutego 2020
Ubezpieczenie dziecka w szkole lub w przedszkolu – NNW szkole

Zazwyczaj na początku roku szkolnego rodzice muszą sięgnąć głębiej do kieszeni. Łączna suma składek może przyprawić o zawrót głowy. Jedną z nich jest ubezpieczenie dziecka w ramach grupowej polisy szkolnej. Pamiętajmy, że nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Każdy rodzic ma prawo wykupić lub dokupić indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka. Kiedy warto zastanowić się nad doubezpieczeniem naszej pociechy i na jaką ochronę możemy liczyć?

18 lutego 2020
Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Ubezpieczenia wymyślono po to, by w razie konkretnej szkody otrzymać odpowiednie odszkodowanie, które zniweluje straty, powstałe w wyniku konkretnego zdarzenia. W przypadku polis komunikacyjnych sprawa wydaje się prosta – jeżeli doszło do wypadku lub kolizji, powinniśmy oczekiwać sumy, za którą np. naprawimy auto, doprowadzając je do stanu sprzed kraksy. Co jednak w sytuacji, gdy ubezpieczyciel odmówi odszkodowania lub zaproponuje sumę, która wydaje nam się zbyt niska? - Podpowiadamy jak napisać odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego.

18 lutego 2020
Złamana noga na urlopie – na jaką pomoc możesz liczyć?

Jadąc na wakacje, rzecz jasna nie zakładamy czarnych scenariuszy. Złamanie nogi w kostce podczas gry w piłkę plażową lub uraz kości udowej podczas jazdy konnej czy na nartach, nie należą niestety do rzadkości. Warto więc ubezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń by móc uzyskać odszkodowanie, które pokryje koszty leczenia, transportu lub rehabilitacji. Wówczas np. za złamanie nogi w kostce otrzymamy dodatkowe odszkodowanie.

17 lutego 2020
Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą

Każdego roku do Polski trafia wiele, wiele używanych aut. Tysiące kierowców, którzy decydują się na ich zakup, kupując je od zawodowo zajmujących się tym sprzedawców albo bezpośrednio u źródła mają swoje powody. Rynek aut używanych w Niemczech, Francji, Włoszech czy Holandii jest dużo większy niż u nas, a to znaczy, że za tę samą kwotę można otrzymać auto nowsze, lepiej wyposażone i w lepszym stanie technicznym niż kupując je w Polsce. Kwestią, która wzbudza nieco wątpliwości jest natomiast ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą.

14 lutego 2020
Ubezpieczenie samochodu: co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

Musisz ubezpieczyć swój samochód? Przedłużasz NNW komunikacyjne, a może szukasz towarzystwa ubezpieczeniowego, aby wykupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne? Jakie dokumenty musisz przygotować? Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

14 lutego 2020
Polisa zdrowotna - jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać i na co zwrócić uwagę?

Polacy coraz chętniej decydują się na dodatkowe ubezpieczenia medyczne. Polisa zdrowotna nie jest już ekskluzywnym dobrym dla wybranych. Ceny takich świadczeń są coraz bardziej konkurencyjne i coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Na co warto zwrócić uwagę? Przeczytaj koniecznie!

11 lutego 2020
Wypadek z obcokrajowcem: szkoda z OC sprawcy zagranicznego

Wypadek z obcokrajowcem? Wcale nie musisz wyjeżdżać za granicę! Taki wypadek może się zdarzyć nawet pod Twoim domem. Czy wiesz, jak powinieneś postąpić w takiej sytuacji? Przeczytaj zawczasu!

11 lutego 2020
Zakup OC z datą wsteczną - czy to jest możliwe?

Maksymalna kara za brak OC to 5200 zł. Może otrzymać ją właściciel pojazdu, który nie ma ważnego ubezpieczenia OC powyżej 14 dni w danym roku polisowym. Często ten brak nie wynika w cwaniactwa i kombinowania kierowcy, ale ze zwyczajnego przeoczenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy zakup OC z datą wsteczną jest możliwy?

10 lutego 2020
Dokumenty ubezpieczeniowe: co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

Rozglądasz się za nowym autem? Masz na oku klika ofert? To dobrze, że oglądasz, wybierasz porównujesz. Przecież nikt rozsądny nie ograniczy się do jednej oferty, a już absolutnie nikt nie zdecyduje się przy pierwszej ofercie. Trzeba przeglądać, sprawdzać u różnych sprzedawców, szukać aby jak najtaniej kupić jak najlepsze auto. Nieważne nowe czy używane - ta zasada działa w obu przypadkach. Uwierz, podobnie powinieneś zachowywać się wybierając obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej OC.

5 lutego 2020
PBUK - w czym pomoże Ci polskie biuro ubezpieczycieli komunikacyjnych?

PBUK, czyli Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych, czyli organizacja w której zrzeszeni są ubezpieczyciele komunikacyjni działający na terenie Polski, oferując ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdów za szkody, które powstały w związku z ruchem tych pojazdów.

4 lutego 2020
Ubezpieczenie taksówki: ile kosztuje OC taxi?

Przewożąc osoby zarobkowo, musimy pamiętać, że bierzemy za nie odpowiedzialność. Nie ważne czy jest to kurs na sąsiednią ulicę czy do zupełnie innego miasta, należy się liczyć z tym, że w trakcie takiego przejazdu, może dojść do nieszczęśliwego wypadku. To wiele tłumaczy, dlaczego w dokumentach ubezpieczeniowych musimy określić, czy pojazd wykorzystywany jest na tak zwany użytek własny czy w ramach działalności gospodarczej. Jeśli wykonujemy przewozy osób, musimy liczyć się z tym, że za ubezpieczenie zapłacimy więcej. Ile kosztuje OC taxi?

4 lutego 2020
Kierunek Chorwacja - jakie ubezpieczenie do Chorwacji wybrać?

Chorwacja jest uczestnikiem programu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Oznacza to, że po złożeniu wniosku o wydanie karty EKUZ jej posiadacz uprawniony jest do skorzystania z zabiegów i pomocy lekarskiej w lokalnej służbie zdrowia w podstawowym zakresie przysługującym mieszkańcom. Jest to niestety nieduży zakres, dlatego przed wyjazdem warto dowiedzieć się co nie wchodzi w jego skład.  […]

4 lutego 2020
Ubezpieczenie zdrowotne w UE: co oferuje karta EKUZ?

Wybierając się w podróż zagraniczną do jednego z krajów Unii Europejskiej warto jest zabezpieczyć swój pobyt również pod względem opieki zdrowotnej. Czynność tę zrealizować można poprzez wystąpienie do NFZ o kartę EKUZ. Jakie przywileje daje karta EKUZ i czy warto o nią wystąpić?

4 lutego 2020
Ubezpieczenie w liniach lotniczych – które warto rozważyć?

Kupując bilet na podróż samolotem spotykamy się też z informacją o możliwości wykupu dodatkowego ubezpieczenia w liniach lotniczych. Jakie elementy zawiera ono w popularnych wśród Polaków liniach lotniczych? Czy warto rozważyć kupno takiego ubezpieczenia na podróż?

10 stycznia 2020
Wyjazd za granicę z ochroną NFZ: czy karta EKUZ jest ona wystarczająca?

Praca, nauka czy tylko wakacje za granicą z całą pewnością będą spokojniejsze, jeśli wyjedziemy ze świadomością posiadania dostępu do lokalnego systemu opieki zdrowotnej. Dostęp ten gwarantowany jest w 32 krajach należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a uzyskuje się go poprzez wyrobienie EKUZ. Jak działa karta EKUZ i czy wystarczy na nasze potrzeby?

10 stycznia 2020
Ubezpieczenie do Holandii: bezpieczeństwo w kraju tulipanów

Holandia, znana jako kraj tulipanów i wiatraków, zachęca do bliższego poznania. Coraz więcej naszych rodaków decyduje się obrać właśnie ten kierunek podróży. Jakie ubezpieczenie do Holandii wybrać i co warto wiedzieć przed podróżą do tego kraju?

10 stycznia 2020
Ubezpieczenia narciarskie online: jak wybrać dobrą polisę?

Według badań co najmniej co czwarty Polak deklaruje, że potrafi jeździć na nartach. Prawie co dziesiąty to samo mówi o snowboardzie. Popularność sportów zimowych w naszym kraju z roku na rok rośnie. Powiększa się oferta infrastruktury narciarskiej, a wraz z nią rozbudowywane są propozycje ubezpieczycieli kierowane do miłośników białego szaleństwa. Dziś można kupić dobrane do swoich potrzeb ubezpieczenie narciarskie online.

10 stycznia 2020
Ubezpieczenie NNW: czy warto wykupić polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Nigdy nie wiesz, co cię czeka. Za każdym razem, gdy siadasz za kierownicą powstaje ryzyko. Nawet zachowując ostrożność, możesz ulec wypadkowi. Właśnie na takie przypadki, towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały w swoich ofertach ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. Czy warto je mieć?

2 grudnia 2019
Wyjazd na Ukrainę: jakie ubezpieczenie kupić przed wyjazdem?

Ukraina to stosunkowo nowy kierunek, w którym udają się polscy kierowcy. Jest to sposób na niedrogi wyjazd za granicę. Polacy chętnie zwiedzają Lwów oraz jego okolice, a także często wyruszają do naszego wschodniego sąsiada tropem historii i własnych korzeni. Jednak i do tej podróży trzeba się solidnie przygotować. Sprawdź, o czym warto pomyśleć, jeśli planujesz wyjazd na Ukrainę!

2 grudnia 2019
Sposoby na tanie OC. Co musi wiedzieć młody kierowca?

Jesteś młodym, początkującym kierowcą i musisz ubezpieczyć swój pojazd. Niestety, Twoje obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne nie będzie niskie. OC bez zniżek jest najdroższe dla najmłodszych właścicieli pojazdów. Według statystyk towarzystw ubezpieczeniowych to właśnie ta grupa płaci najwięcej za OC. To w takim razie tanie OC bez zniżek dla tej grupy klientów jest w ogóle możliwe?

2 grudnia 2019
Kontrolki w samochodzie: zaświeciły się na czerwono? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji!

Często, gdy zapali się choć jedna kontrolka w aucie popadamy w niepotrzebną panikę. Z czasem znaczenie jednej czy drugiej kontrolki w samochodzie zupełnie zatarło się w naszej pamięci? Warto zatem przypomnieć sobie, co oznaczają poszczególne symbole.

2 grudnia 2019
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą? Czy EKUZ wystarczy? Kiedy będziesz musiał zapłacić za leczenie?

Często podróże za granicę kończą się drobnymi urazami na plaży czy podczas jazdy na nartach. Sytuacja nie jest na tyle poważna, aby wracać do kraju, niemniej potrafi znacząco utrudnić korzystanie z wypoczynku. Większość urlopowiczów uważa, że w takiej sytuacji wystarczająca okaże się karta EKUZ. Kiedy niezbędne będzie prywatne ubezpieczenie za granicą?

29 listopada 2019
Kierunek - Indonezja. Jakie ubezpieczenie do Indonezji wybrać?

Indonezja to piękny kraj. Wielu turystów z Polski marzy o wypoczynku w tym miejscu na świecie. Luksusowe wakacje, przepiękna przyroda i egzotyka sprawiają, że spragnieni urlopu Polacy chętnie decydują się na wyjazd w tym kierunku. Jakie zagrożenia czekają na turystów w Indonezji? Jak się przygotować do wyprawy? Jakie ubezpieczenie do Indonezji wybrać?

28 listopada 2019
Czy rekalkulacja OC jest obowiązkowa? Co musisz wiedzieć, gdy kupujesz używane auto?

Właściciel pojazdu przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego może otrzymać zniżki. W efekcie zapłaci mniej za cały rok obowiązywania polisy. W szczególnych warunkach towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo dokonać rekalkulacji składki. Czym jest rekalkulacja OC i na czym dokładnie polega?

27 listopada 2019
Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Wykupiłeś obowiązkowe OC, a kilka tygodni później zdecydowałeś się sprzedać samochód. Miło byłoby odzyskać pieniądze, które wydałeś na ubezpieczenie. Sprawdź, jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu!

27 listopada 2019
Rzecznik Ubezpieczonych: kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Rzecznik Ubezpieczonych pomaga ubezpieczonym w razie problemów między nimi a nieuczciwymi ubezpieczycielami. Czym dokładnie zajmuje się Rzecznik Praw Ubezpieczonych? Jak się z nim skontaktować?

27 listopada 2019
Karencja: co to jest i dlaczego jest stosowana?

Karencja - z tym terminem spotkał się raczej każdy, kto kiedykolwiek w życiu zawierał umowę ubezpieczenia. Jak należy rozumieć karencję w branży ubezpieczeniowej? Jest to czas po zawarciu umowy, w którym ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody określone w umowie. Wyjaśniamy, dlaczego TU stosują karencję.

1 2 3 6
ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram