Logo punkta

20 listopada 2019

Europejskie ubezpieczenie NFZ: gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne?

Wybierasz się w europejską podróż? Przed wyjazdem zadbałeś o kartę EKUZ? O ile w podróży ta może okazać się bardzo przydatna, warto wiedzieć, że nie w każdej sytuacji przyjdzie nam ona z pomocą. Sprawdź, co obejmuje europejskie ubezpieczenie NFZ i kiedy możesz na nie liczyć?

Co to jest EKUZ?

EKUZ to skrót od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pod tą nazwą kryje się dokument, który potwierdza, że jej właściciel podlega ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jest to równoznaczne z prawem do skorzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie innego państwa. Karta jest honorowana w krajach należących do Unii Europejskiej a także: Islandii, Norwegii i Szwajcarii. 

Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne. Wystarczy przekazać wypełniony wniosek do właściwego miejscowo, wojewódzkiego oddziału NFZ. Nie trzeba dostarczać wniosku osobiście, można zrobić to za pośrednictwem internetu. Jeśli weryfikacja ubezpieczenia przebiegnie pomyślnie, karta zostanie wykonana i przekazana wnioskodawcy. 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd - jakie wybrać? 

Europejskie ubezpieczenie NFZ: co obejmuje? 

Karta EKUZ uprawnia do otrzymania za granicą pomocy w ramach publicznej służby zdrowia. Jeśli więc pójdziesz na prywatną wizytę, nie oczekuj że będzie ona bezpłatna. 

Jako posiadacz karty masz gwarancję, że zostaniesz potraktowany tak samo jak obywatel państwa, w którym przebywasz. Co nie znaczy, że będzie to opieka kompleksowa i w pełni darmowa. Kraje różnie regulują kwestię odpłatności wizyt w ramach publicznego systemu. 

Ponadto, nie powinieneś liczyć na to, że w ramach tego ubezpieczenia zostaną pokryte wszystkie koszty leczenia. Otrzymanie pomocy w nagłych wypadkach czy sytuacji zagrożenia życia nie będą stanowiły problemu, ale inne porady mogą być niedostępne. 

Ubezpieczenie zdrowotne NFZ: czy to wystarczy?

Wyjazd za granicę nie powinien wzbudzać u ciebie obaw o bezpieczeństwo. Posiadanie karty EKUZ to podstawa, ale masz wiele możliwości rozbudowania ochrony. Jeśli wyjazd ma charakter turystyczny, zainwestuj w dodatkową asekurację, jaką jest ubezpieczenie turystyczne europejskie. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają bogate oferty tego rodzaju produktów. Na przykład Warta w ramach polisy turystycznej oferuje: zwrot kosztów leczenia nagłych zachorowań oraz następstw chorób przewlekłych i nieszczęśliwych wypadków wraz z usługami assistance. Objęte ochroną są także: następstwa nieszczęśliwych wypadków i bagaż podróżny. Ponadto ubezpieczyciel gwarantuje kontynuację leczenia powypadkowego w Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to bardzo dobra oferta, ale nie spełnia wymagań osób, które zamierzają za granicą żyć i pracować. Codzienność to nie tylko nagłe wypadki. Obcokrajowcy potrzebują stałego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Dla tej grupy stworzono prywatne międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych - kiedy warto je mieć?

Prywatne międzynarodowe ubezpieczenie europejskie 

To idealne rozwiązanie dla osób, planujących dłuższy pobyt poza granicami kraju. Warunki polisy należy dopasować do indywidualnych potrzeb klienta. Przed podjęciem decyzji weź pod uwagę w szczególności: państwo docelowe oraz kraje, w których znajdziesz się „po drodze” oraz stan zdrowia ubezpieczonych. Wszystkie szczegóły znajdziesz w dokumencie zatytułowanym Ogólne Warunki Ubezpieczenia. 

Polisa, dotycząca prywatnego ubezpieczenia międzynarodowego może obejmować: leczenie nowotworów, opiekę dentystyczną, prowadzenie ciąży, transport medyczny, wizyty domowe, hospitalizację czy zakup leków. Może, ale nie musi dlatego tak ważna jest wnikliwe przestudiowanie ofert. Jeśli chorujesz przewlekle zadbaj o to, by schorzenie to i jego leczenie były objęte polisą. Co ważne, informacja czy podlegasz ubezpieczeniu w NFZ jest bez znaczenia. Wszystkie porady odbywają się w ramach składki. 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram