Właściciel samochodu a OC – ile kosztuje OC i o czym pamiętać?

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc na inna osobę niż właściciel

W Polsce każdy posiadacz pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej komunikacyjnej (OC). Jednakże sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana, gdy inni kierowcy również korzystają z tego samochodu. Czy w takich przypadkach można ubezpieczyć samochód na kogoś innego niż właściciel pojazdu wpisany w dowodzie rejestracyjnym?

Na współwłasność pojazdu najczęściej decydują się najmłodsi kierowcy, czyli w wieku od 18 do 24 lat. To nie przypadek, ale działanie, którego celem jest obniżenie wysokości składki OC. Dzięki umieszczeniu w dowodzie rejestracyjnym drugiego właściciela – doświadczonego kierowcy, można sporo zaoszczędzić.

Kto musi zakupić ubezpieczenie OC pojazdu?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy posiadacz pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego (art. 23 ust. 1). Warto zauważyć, że termin „posiadacz” jest używany zamiast „właściciel”, ponieważ ten obowiązek dotyczy nie tylko właścicieli samochodów wpisanych do dowodu rejestracyjnego, lecz także osób, które korzystają z pojazdu, najmują go lub mają inne prawa związane z jego użytkowaniem.

Definicję „posiadacza” precyzuje Kodeks cywilny (art. 336). Wynika z tego, że polisę OC dla pojazdu muszą wykupić nie tylko właściciele, ale również spadkobiercy oraz leasingobiorcy pojazdu.

Ubezpieczenie OC jest przypisane do samochodu, a nie do właściciela. Oznacza to, że jeśli kierowca posiada więcej niż jeden pojazd, musi wykupić oddzielną polisę dla każdego z nich. Warunki OC obejmują wszystkich kierowców korzystających z ubezpieczonego pojazdu. W przypadku, gdy kierowca spowoduje wypadek, nie musi się martwić, że nie jest właścicielem pojazdu. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie z polisy przypisanej do konkretnego pojazdu.

Czy tylko właściciel pojazdu może kupić ubezpieczenie OC?

Często zastanawiamy się, czy samochód może być ubezpieczony na kogoś innego niż właściciel. W wielu gospodarstwach domowych samochód jest współdzielony przez wszystkich domowników, pomimo że ma tylko jednego właściciela. Jest to legalne, ale często może prowadzić do wyższych składek OC. Dlaczego? Cena ubezpieczenia samochodu zależy między innymi od ryzyka spowodowania wypadku. Statystyki policyjne pokazują, że najczęściej to młodzi kierowcy (w wieku od 18 do 24 lat) są sprawcami wypadków, dlatego ich składki są najwyższe. Jeśli w dokumentach polisy widnieje tylko doświadczony kierowca, a podczas wypadku za kierownicą znajduje się młodszy członek rodziny, towarzystwo ubezpieczeniowe może zmienić składkę i zażądać dodatkowej opłaty. Można temu jednak zapobiec, wprowadzając młodszą osobę jako dodatkowego kierowcę w umowie. Niestety, w przyszłości może to być niekorzystne dla tej osoby, która w pewnym momencie kupi własny samochód i będzie musiała wykupić własne ubezpieczenie. Nie będzie mogła skorzystać ze zniżek za bezszkodową jazdę, które są naliczane tylko dla oficjalnych współwłaścicieli. Jeśli młody kierowca nie jest oficjalnym współwłaścicielem, nawet jeśli prowadzi bezpiecznie, nigdy nie będzie mógł skorzystać ze zniżek, które obniżą koszt ubezpieczenia OC.

Podsumowując, jeśli rzeczywistych użytkowników pojazdu jest kilku, warto wpisać ich jako współwłaścicieli pojazdu. Jest to szczególnie korzystne w przypadku, gdy jednym z nich jest młody kierowca.

Przeczytaj także: Sprzedaż samochodu ze współwłaścicielem – o czym warto pamiętać?

Współwłaściciel samochodu a OC – ile zapłacić za OC?

Wysokość składki OC zależy od wielu czynników, w tym od wieku i doświadczenia kierowcy. Statystyki pokazują, że najmłodsi kierowcy są najbardziej narażeni na wypadki drogowe, dlatego muszą płacić najwyższe składki OC. Jednym z najprostszych sposobów obniżenia składki jest dodanie współwłaściciela pojazdu. Najlepiej, aby współwłaścicielem został doświadczony kierowca, który ma maksymalne zniżki.

Przykładem może być 19-letni Paweł, który został wpisany jako współwłaściciel pojazdu Audi A1 2018 roku. Właścicielem samochodu jest jego ojciec, który jest emerytowanym żołnierzem i ma maksymalne zniżki. Jeśli Paweł byłby jedynym właścicielem, według kalkulatora OC/AC najtańsza polisa OC wyniosłaby 2725 zł. Jednak kiedy Paweł zostaje dodany jako współwłaściciel, najtańsza polisa OC kosztuje tylko 613 zł. Różnica między tymi dwoma wariantami wynosi 2112 zł. Paweł może więc zaoszczędzić tę kwotę na obowiązkowym ubezpieczeniu OC!

Przeczytaj także: Przerejestrowanie samochodu krok po kroku.

Czy współwłaściciel otrzymuje zniżki na OC?

W przypadku dodatkowego współwłaściciela samochodu, obu kierowcom będą naliczane zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. Warto jednak zauważyć, że jeśli którekolwiek z nich spowoduje kolizję lub wypadek, zniżki zostaną utracone dla obu stron.

Pytania i odpowiedzi

Czy mogę ubezpieczyć samochód, który nie jest zarejestrowany na mnie?
Czy mogę ubezpieczyć samochód na kogoś innego niż właściciel pojazdu wpisany w dowodzie rejestracyjnym?
Jak można obniżyć koszt ubezpieczenia OC?
Jak dodać współwłaściciela do samochodu?
Czy współwłaściciel otrzymuje zniżki na OC?

Podsumowanie

  • Przepisy prawne określają, że ubezpieczenie jest przypisane do auta, a nie właściciela pojazdu.
  • Nie ma więc możliwości zakupu ubezpieczenia OC na inną osobę niż właściciel.
  • Rozwiązaniem jest współwłaścicielstwo pojazdu.
  • Współwłaściciel samochodu może w ten sposób zaoszczędzić na OC, ale jednocześnie - w przypadku spowodowania kolizji - przyczynić się do częściowej straty ewentualnych zniżek za bezszkodową jazdę właściciela pojazdu.

Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
61 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej