Czy można stracić prawo jazdy za parkowanie?

Aktualizacja:
nieprawidlowe-parkowanie

Parkowanie to największa zmora kierowców poruszających się w miastach. Zostawiając samochód – szczególnie w pośpiechu – łatwo złamać jeden lub nawet kilka przepisów o ruchu drogowym. Czy jednak za złe parkowanie grozi tylko mandat? Czy można również stracić prawo jazdy?

Duża część przewinień kierowców związanych ze złym parkowaniem wynika z faktu, że w miastach ciągle brakuje miejsc, w których można pozostawić bezpiecznie i zgodnie z przepisami samochód. Parkingów i wyznaczonych stref do parkowania jest po prostu za mało. Wynika to z faktu, że w miastach jest coraz więcej aut. W Warszawie 833 samochody przypadają na 1000 mieszkańców, w Katowicach – 854, a we Wrocławiu – 690. W tej sytuacji sfrustrowani kierowcy pozostawiają auta tam, gdzie znajdą trochę wolnej przestrzeni. Brak miejsc do parkowania to jednak niejedyny powód łamania przepisów.

Problemy Polaków z parkowaniem

Niestety, parkowanie nie jest najmocniejszą stroną polskich kierowców. Potwierdzają to zarówno policjanci oraz strażnicy miejscy, jak i statystyki. Z jednej strony to brak umiejętności, z drugiej – zwykłe lenistwo i brak poszanowania przepisów. Przedstawiciele Komendy Stołecznej Policji zauważają, że Polacy często parkują, gdzie chcą i jak chcą.

Kierowcy powszechnie zostawiają swoje samochody zbyt blisko przejść dla pieszych i skrzyżowań. Część kierowców próbuje stawać na miejscach dla niepełnosprawnych, tłumacząc się, że „to tylko na chwilę”. Do tego nagminnie zastawiane są chodniki, zajmowane pobocza w miejscach nieprzeznaczonych do parkowania itd. Ze statystyki wynika, że najczęściej łamią przepisy o parkowaniu właściciele Volkswagenów (15%), Opli i Toyot (11%) oraz samochodów marki Renault (10,8%). Najrzadziej źle parkują właściciele Fiatów i pojazdów marki Audi (7%).

Mandaty za złe parkowanie

Każdy, kto źle zaparkował samochód, musi się liczyć z mandatem, który nakłada nie tylko policja, ale i straż miejska. Ta ostatnia tylko w samej Warszawie nakłada rocznie ok. 136 tys. kar za złe parkowanie (dane z 2018 roku według NaszeMiasto.pl), zleca odholowanie ponad 16 tys. aut i zakłada prawie 24 tys. blokad na koła. Nie ma nawet znaczenia, że nie ma w pobliżu źle zaparkowanego samochodu strażnika, ponieważ mieszkańcy sami donoszą o łamaniu przepisów. Rocznie do warszawskiej straży miejskiej wpływa nawet 402 tys. takich zgłoszeń. Stolica jest pod tym względem liderem. Na dalszych miejscach uplasowały się Wrocław, Poznań i Gdańsk.

Łamiący przepisy w zakresie parkowania kierowcy muszą mieć świadomość, że w 2022 roku zmienił się taryfikator. W rezultacie wzrosły nie tylko kwoty mandatów, ale i będzie można otrzymać więcej punktów karnych za złe parkowanie. Za pozostawienie auta na miejscu dla niepełnosprawnych można obecnie nałożyć karę 800 zł i 5 punktów karnych, podczas gdy w ubiegłym roku było to 500 zł. Do tego posługiwanie się sfałszowaną kartą parkingową uprawniającą do parkowania w takich miejscach to już kara w wysokości 1200 zł i 7 punktów karnych. Pozostałe mandaty za złe parkowanie nie zmieniły się, a nowe wejdą w życie we wrześniu wraz z nowym taryfikatorem punktów karnych (zamiast 1 punktu karnego będzie można otrzymać 2 punkty). Na jakie mandaty jesteśmy narażeni?

Oto kilka przykładów z Dz.U.2021.450 t.j. Prawa o ruchu drogowym Art.  49.  [Zakazy zatrzymania i postoju]:

  • 100 zł za parkowanie przy linii ciągłej, zastawienie chodnika, utrudnienie wjazdu lub wyjazdu, parkowanie na pasie dla rowerów oraz na pasie między jezdniami,
  • od 100 do 300 zł za parkowanie powodujące utrudnienie ruchu oraz na pasach dla pieszych,
  • 200 zł za parkowanie w tunelu,
  • 100 zł za pozostawienie auta daleko od krawędzi jezdni.

Złe parkowanie a utrata prawa jazdy

Czy za złe parkowanie można stracić prawo jazdy? Nie są to przecież z reguły przewinienia, które zagrażają bezpieczeństwu innych uczestników ruchu, chociaż mogą im utrudnić funkcjonowanie. Bezpośrednio za złe parkowanie nie jest zabierane prawo jazdy. Nie oznacza to jednak, że z tego tytułu nie straci się uprawnień do kierowania pojazdem. Jak to możliwe?

Trzeba pamiętać, że razem z mandatem za złe parkowanie naliczane są również punkty karne. Nie są to duże wartości, bo zwykle 1 punkt, a od września – 2 punkty. Wyobraźmy sobie jednak taką sytuację: ktoś źle zaparkował samochód i wyjechał na dłużej z miejsca zamieszkania (np. za granicę). Wystarczą codzienne donosy i regularne nakładanie po jednym mandacie, żeby uzbierać ponad 24 punkty karne (w przypadku młodych kierowców do odebrania uprawnień wystarczy 20 punktów). Czasami nawet krótki, kilkudniowy postój w miejscu niedozwolonym może skończyć się odebraniem prawa jazdy, gdy uzbieraliśmy wcześniej dużą liczbę punktów karnych za inne przewinienia.

Trzeba także pamiętać, że od 2022 roku łatwiej utracić prawo jazdy (od września rosną limity przyznawania punktów karnych) i trudniej je odzyskać. Punkty karne będą kasowane dopiero po 2 latach od zapłacenia mandatu (dziś po roku od nałożenia mandatu). Do tego nie będzie już kursów doszkalających kierowców, dzięki którym można było usunąć część punktów karnych w ubiegłych latach.

Jak parkować, żeby uniknąć mandatu?

W świetle powyższych informacji lepiej nie ryzykować utraty prawa jazdy z powodu złego parkowania. Jak zatem parkować, żeby uniknąć mandatów? Wystarczy przestrzegać przepisów o ruchu drogowym. Warto uważać na przykład przy parkowaniu na chodniku. Można to robić, ale tylko, gdy masa pojazdu nie przekracza 2,5 tony (wiele SUV-ów jest cięższych) i pozostawi się co najmniej 1,5 m dla pieszych.

Nie wolno zostawiać auta w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania lub przejścia dla pieszych. Nie można również parkować na trawie czy w miejscu dla niepełnosprawnych, gdy nie mamy takiego statusu. To oczywiście tylko kilka przykładów z wielu zakazów dotyczących parkowania. Warto je sobie przypomnieć, żeby nie popełniać wykroczeń nieświadomie.

Złe parkowanie może być nie tylko kosztowne. Częste łamanie przepisów może zakończyć się nawet utratą prawa jazdy, gdy uzbiera się punkty karne ponad dopuszczalny limit. Warto zatem za każdym razem zastanowić się, czy zostawiamy auto w dozwolonym miejscu.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments