Ruszyła usługa mPojazd: dowód rejestracyjny i OC w Twoim smartfonie

Aktualizacja: 08.05.2019
mpojazd

Rządowa aplikacja mObywatel rozbudowywana jest o kolejne cyfrowe dokumenty. Po ostatniej aktualizacji, aplikacja umożliwia przechowywanie w swoim smartfonie kopii dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Oprócz tego mPojazd przypomni nam o końcu ubezpieczenia samochodu czy zbliżającej się dacie przeglądu technicznego. Czy mPojazd sam w sobie jest rewolucją? Co zmienia dla kierowców?

Zacznijmy jednak od początku – mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna. Do tej pory obejmowała trzy usługi: mTożsamość, mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka. 7 maja 2019 roku dołączyła do nich kolejna, przygotowana z myślą o właścicielach i współwłaścicielach samochodów – mianowicie mPojazd. Jakie dane skupia i z jakimi korzyściami dla kierowców się wiąże? Sprawdźmy!

mPojazd: jakie informacje zawiera?

Najnowsza aktualizacja aplikacji mObywatel pozwala na dostęp do danych z dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Warunkiem jest posiadanie Profilu Zaufanego, który możemy jednak łatwo założyć m.in. online za pośrednictwem banków.

    Po aktualizacji aplikacji nastąpi ściągnięcie z państwowych baz danych informacji zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC oraz karcie pojazdu.

Za pomocą aplikacji uzyskamy dostęp do:

  • szczegółowych informacji na temat naszego pojazdu, m.in. rok produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny,
  • termin ważności badania technicznego,
  • szczegółowe informacje na temat polisy OC – nazwę ubezpieczenia, numer i serię polisy,
  • termin ważności ubezpieczenia OC,
  • dane z karty pojazdu
  • dane z dowodu rejestracyjnego, m.in. datę wydania, serię oraz numer.

To jednak nie wszystko! Aplikacja może okazać się przydatna w przypadku zapominalskich – 30 dni przed końcem ważności polisy komunikacyjnej pokaże komunikat z przypomnieniem.

mPojazd - nowa usługa aplikacji mObywatel

Dowód rejestracyjny i OC w smartfonie: korzyści dla kierowcy?

W obliczu zmian w Prawie o ruchu drogowym, jakie miały miejsce w październiku 2018 roku, można wnioskować, że usługa mPojazd rewolucją wcale nie jest. Nowelizacja ustawy wprowadziła nowe porządki, według których kierowcy mogą jeździć bez dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. W przypadku kontroli drogowej, za jego brak nie dostaną mandatu. Nadal jednak muszą mieć przy sobie prawo jazdy. I o ile informacje, które aktualnie znajdziemy w usłudze mPojazd pozornie wydają się trochę bezużyteczne, o tyle mogą przydać się na przykład w przypadku stłuczki, kiedy dane z dokumentów mogą znacznie ułatwić sprawę. Problem pojawi się w momencie, gdy z usługi korzystać będzie tylko jedna ze stron zdarzenia…

    Z usługi mogą korzystać jedynie osoby zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako właściciele lub współwłaściciele pojazdu. W mPojazd nie zobaczymy więc aut wypożyczonych, firmowych czy leasingowanych.

Co jeszcze warto wiedzieć o usłudze mPojazd? Czy dane w niej dostępne będą honorowane także w innych krajach Unii Europejskiej? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Wydziału Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. Odpowiedź jaką otrzymaliśmy rozwiewa wszelkie wątpliwości: „Usługa mPojazd w aplikacji mObywatel nie jest honorowana poza granicami Polski. Kierowcy wyjeżdżający poza kraj nadal powinni mieć przy sobie tradycyjny dowód rejestracyjny pojazdu i odpowiednie potwierdzenie aktualnej polisy OC”. 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments