Ruszyła usługa mPojazd: dowód rejestracyjny i OC w Twoim smartfonie

Aktualizacja:
mpojazd

Rządowa aplikacja mObywatel rozbudowywana jest o kolejne cyfrowe dokumenty. Po ostatniej aktualizacji, aplikacja umożliwia przechowywanie w swoim smartfonie kopii dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Oprócz tego mPojazd przypomni nam o końcu ubezpieczenia samochodu czy zbliżającej się dacie przeglądu technicznego. Czy mPojazd sam w sobie jest rewolucją? Co zmienia dla kierowców?

Zacznijmy jednak od początku – mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna. Do tej pory obejmowała trzy usługi: mTożsamość, mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka. 7 maja 2019 roku dołączyła do nich kolejna, przygotowana z myślą o właścicielach i współwłaścicielach samochodów – mianowicie mPojazd. Jakie dane skupia i z jakimi korzyściami dla kierowców się wiąże? Sprawdźmy!

mPojazd: jakie informacje zawiera?

Najnowsza aktualizacja aplikacji mObywatel pozwala na dostęp do danych z dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Warunkiem jest posiadanie Profilu Zaufanego, który możemy jednak łatwo założyć m.in. online za pośrednictwem banków.

  Po aktualizacji aplikacji nastąpi ściągnięcie z państwowych baz danych informacji zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC oraz karcie pojazdu.

Za pomocą aplikacji uzyskamy dostęp do:

 • szczegółowych informacji na temat naszego pojazdu, m.in. rok produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny,
 • termin ważności badania technicznego,
 • szczegółowe informacje na temat polisy OC – nazwę ubezpieczenia, numer i serię polisy,
 • termin ważności ubezpieczenia OC,
 • dane z karty pojazdu
 • dane z dowodu rejestracyjnego, m.in. datę wydania, serię oraz numer.

To jednak nie wszystko! Aplikacja może okazać się przydatna w przypadku zapominalskich – 30 dni przed końcem ważności polisy komunikacyjnej pokaże komunikat z przypomnieniem.

Sprawdź także: Dowód rejestracyjny – oznaczenia i kody

mPojazd - nowa usługa aplikacji mObywatel

Dowód rejestracyjny i OC w smartfonie: korzyści dla kierowcy?

W obliczu zmian w Prawie o ruchu drogowym, jakie miały miejsce w październiku 2018 roku, można wnioskować, że usługa mPojazd rewolucją wcale nie jest. Nowelizacja ustawy wprowadziła nowe porządki, według których kierowcy mogą jeździć bez dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. W przypadku kontroli drogowej, za jego brak nie dostaną mandatu. Nadal jednak muszą mieć przy sobie prawo jazdy. I o ile informacje, które aktualnie znajdziemy w usłudze mPojazd pozornie wydają się trochę bezużyteczne, o tyle mogą przydać się na przykład w przypadku stłuczki, kiedy dane z dokumentów mogą znacznie ułatwić sprawę. Problem pojawi się w momencie, gdy z usługi korzystać będzie tylko jedna ze stron zdarzenia…

  Z usługi mogą korzystać jedynie osoby zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako właściciele lub współwłaściciele pojazdu. W mPojazd nie zobaczymy więc aut wypożyczonych, firmowych czy leasingowanych.

Co jeszcze warto wiedzieć o usłudze mPojazd? Czy dane w niej dostępne będą honorowane także w innych krajach Unii Europejskiej? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Wydziału Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. Odpowiedź jaką otrzymaliśmy rozwiewa wszelkie wątpliwości: „Usługa mPojazd w aplikacji mObywatel nie jest honorowana poza granicami Polski. Kierowcy wyjeżdżający poza kraj nadal powinni mieć przy sobie tradycyjny dowód rejestracyjny pojazdu i odpowiednie potwierdzenie aktualnej polisy OC”.

Sprawdź także: Jak sprawdzić czy dowód rejestracyjny jest do odbioru ?

Podsumowanie

 1. Z usługi mPojazd mogą korzystać osoby zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów, jako właściciele lub współwłaściciele pojazdów.
 2. Najnowsza aktualizacja aplikacji mObywatel pozwala na dostęp do danych z dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC.
 3. Usługa mPojazd przypomina także o zbliżającym się końcu ubezpieczenia OC oraz o dacie przeglądu technicznego.
 4. Usługa mPojazd nie jest honorowana poza granicami Polski. Kierowcy wyjeżdżający do innych krajów nadal są zobowiązani posiadać przy sobie tradycyjny dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie ważnej polisy OC.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej