Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego - jak zapewnić sobie ochronę nie mając pracy?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego/Fot. Tomasz Kobosz/Freeimages.com

Utrata pracy w dzisiejszych czasach jest bardzo realną perspektywą. Można nawet rzec, że nie ma obecnie osoby, która nie spędziłaby na bezrobociu chociaż miesiąca. W takich realiach warto dowiedzieć się co nieco na temat ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnego - wszak nigdy nie wiadomo, kiedy nam się ta wiedza przyda.

Do kiedy trwa ubezpieczenie zdrowotne od pracodawcy?

Jeśli straciliśmy pracę lub umowa zlecenia została rozwiązana, wówczas ochrona ubezpieczeniowa obejmuje nas jeszcze przez 30 dni od daty utraty pracy. Podobnie sytuacja ma się również w przypadku ukończeniu studiów. Ubezpieczenie obowiązuje przez 30 dni od momentu utracenia statusu studenta. Po tym czasie, jeśli nie znajdziemy pracy, pozostaje nam ubezpieczyć się na własną rękę lub zarejestrować się jako bezrobotny w Urzędzie Pracy.

Utrata statusu bezrobotnego a ubezpieczenie zdrowotne

Należy pamiętać, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej (tj. ubezpieczenia zdrowotnego) dla osób bezrobotnych rozpoczyna się w momencie uzyskania przez nie statusu bezrobotnego. Ustaje po 30 dniach od jego utraty.

Kiedy bezrobotny jest ubezpieczany przez Urząd Pracy?

Muszą tutaj zajść dwie przesłanki. Przede wszystkim dana osoba musi uzyskać status bezrobotnego. Nie ma znaczenia czy zostanie nam przyznany zasiłek czy nie – w obu przypadkach Urząd Pracy musi nas ubezpieczyć, o ile zajdzie druga przesłanka. Jaka? Nie możemy mieć innego tytułu do ubezpieczeń, w tym przede wszystkim nie możemy przebywać na rencie lub emeryturze.

W przypadku, gdy będziemy posiadać inny status do ubezpieczenia zdrowotnego, Urząd Pracy nie zgłosi nas do ZUSu. Jednak bez obaw. W takiej sytuacji będziemy objęci ochroną z racji tego innego tytułu do ubezpieczeń. Warto pamiętać o tym, iż ubezpieczeniem zdrowotnym bezrobotnego można objąć nie tylko jego. Lecz również wybranych członków jego rodziny (pod warunkiem, że spełniają wymóg nieposiadania innej opcji ubezpieczenia).

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne małżonka – co warto wiedzieć?

Prywatne ubezpieczenie bezrobotnego

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz się rejestrować jako bezrobotny lub zwyczajnie utraciłeś ten status i nadal nie posiadasz zatrudnienia, możesz pomyśleć o indywidualnym ubezpieczeniu. Możesz je wykupić w ZUSie (wówczas będziesz mieć dostęp do podstawowej opieki medycznej na tych samych zasadach co osoba pracująca) lub w agencji ubezpieczeniowej.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne po 26 roku życia – co musisz wiedzieć?

Prywatne ubezpieczenie posiada ten plus, że po zapłaceniu podobnej kwoty co w ZUSie, posiadamy dostęp do znacznie szerszego zakresu usług (brak kolejek, wizyty domowe, badania diagnostyczne) niż w przypadku standardowego ubezpieczenia. Biorąc pod uwagę stawki (około 400 zł na miesiąc w ZUS i ok. 500 zł za prywatny pakiet medyczny za rok) naprawdę dobrze jest się zastanowić, czy opłaca się sięgać po ofertę ZUS. A zanim kupisz ubezpieczenie – porównaj oferty różnych firm, np. w naszej porównywarce ubezpieczeń zdrowotnych Punkta!

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
110 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

Składka zdrowotna
2018.09.21  •  Zdrowie
Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnego korzystania z publicznej służby zdrowia. Co najważniejsze, aby obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego został spełniony, nie wystarczy zgłosić osoby do NFZ, ale należy opłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne w terminie. Ile wynosi składka zdrowotna? Jaka jest podstawa jej naliczania? I w końcu - kto jest płatnikiem składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Czytaj więcej
2024.09.17  •  Zdrowie
Jak sprawdzić, czy posiadasz ubezpieczenie? Praktyczne wskazówki

Zastanawiałeś się, czy jesteś ubezpieczony? To pytanie często pojawia się w sytuacjach, gdy potrzebujemy pomocy medycznej lub musimy załatwić jakąś sprawę urzędową. Ważne jest, aby upewnić się, czy posiadasz aktualne ubezpieczenie, np. zdrowotne, które pozwoli Ci skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak i gdzie sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony.

Czytaj więcej
Jak ubezpieczyć się prywatnie na NFZ
2024.08.26  •  Zdrowie
Jak ubezpieczyć się dobrowolnie na NFZ, gdy nie masz etatu? Poradnik dla przedsiębiorców i freelancerów

Brak umowy o pracę nie musi oznaczać braku ubezpieczenia w NFZ. Możesz postarać się o umowę zlecenia, założyć działalność gospodarczą lub pozostać freelancerem i dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ. Jak to załatwić? Ile kosztuje takie świadczenie. Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.

Czytaj więcej
2016.09.23  •  Zdrowie
Ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny – co warto o nim wiedzieć?

Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, możesz objąć ubezpieczeniem zdrowotnym członków rodziny, którzy takich praw nie mają. I to nie tylko najbliższej rodziny! Jak to zrobić? Jakich formalności dopełnić? Kiedy ubezpieczenie zdrowotne warto wesprzeć prywatną opieką medyczną? W jednym miejscu zebraliśmy wszystkie ważne informacje na ten temat.

Czytaj więcej
2024.08.28  •  Zdrowie
Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista – wszystko zależy od Twojej sytuacji.

Czytaj więcej
zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia
2024.11.22  •  Zdrowie
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia – poradnik krok po kroku

Zastanawiasz się, jak zgłosić swoje dziecko do ubezpieczenia? Ten poradnik krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces, od przygotowania niezbędnych dokumentów po złożenie wniosku. Dowiesz się, jakie są Twoje obowiązki i jakie korzyści daje ubezpieczenie dla najmłodszych.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej