Ubezpieczenie zdrowotne po 26 roku życia – co musisz wiedzieć?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie zdrowotne po 26 roku życia

Dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, jest objęte ubezpieczeniem zdrowotnym rodziców. Uczniowie i studenci także korzystają z przywileju bezpłatnej opieki zdrowotnej, jako członkowie rodziny osób ubezpieczonych.

Sytuacja ta trwa tak długo, jak długo dziecko, nawet po osiągnięciu pełnoletności, kontynuuje naukę. Zmienia się jednak po ukończeniu przez studenta 26 lat – nie może on w tym przypadku nadal korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego rodziców. Co to dokładnie oznacza?

Od dnia ukończenia 26 roku życia student zostaje wyrejestrowany z ubezpieczenia rodzica

Student, który ukończył 26 rok życia i nie podlega ubezpieczeniu z innego tytułu (np. z powodu niepodjęcia jeszcze pracy), zostaje zgłoszony do ubezpieczenia przez uczelnię, na której studiuje. Dotyczy to wszystkich typów uczelni i trybów studiowania, czyli także uczelni prywatnych, czy studiów zaocznych. Pamiętaj jednak, że to Ty musisz wystąpić do uczelni z wnioskiem o ubezpieczenie. Procedura ta nie odbywa się automatycznie, „z urzędu”.

Co będzie tutaj ważne? Przede wszystkim po przyjęciu na studia należy złożyć oświadczenie, że nie jest się objętym ubezpieczeniem zdrowotnym z innego tytułu, np. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia lub jako współmałżonek osoby ubezpieczonej. Jeśli podczas studiów ubezpieczysz się dodatkowo, wykupując prywatną polisę np. od nieszczęśliwych wypadków, pamiętaj, że tego typu ubezpieczenie nie wyklucza korzystania w tym samym czasie z ubezpieczenia zdrowotnego realizowanego przez NFZ.

Jak długo obowiązywać będzie ubezpieczenie zdrowotne, do jakiego zgłosi Cię uczelnia? Otóż tak długo, jak będziesz się uczył, ubezpieczenie pozostanie w mocy. Sytuacja zmieni się, jeśli podczas studiów podejmiesz pracę na podstawie umowy o pracę lub założysz własną działalność gospodarczą. W takim przypadku do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosi Cię odpowiednio – pracodawca lub Ty sam (w ramach wykonywanej działalności). I tutaj kolejna istotna rzecz – jeśli podejmiesz pracę na podstawie umowy zlecenia, pamiętaj, że tego rodzaju umowa nie podlega obowiązkom ubezpieczeniowym w ZUS, zatem może, ale nie musi objąć Cię ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zobacz także: Ubezpieczenie zdrowotne studenta

Co z ubezpieczeniem zdrowotnym po ukończonych studiach?

Wraz z ukończeniem nauki przez osoby pełnoletnie oraz studiów przez osoby, które ukończyły 26 lat (dotyczy to także osób skreślonych z listy uczniów, czy studentów), obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego wygasa. Zatem już w dzień po obronie Twojej pracy dyplomowej uczelnia nie będzie miała obowiązku ubezpieczania Cię. Inaczej jednak wygląda kwestia samego ubezpieczenia. Nie wygasa ono z dnia na dzień, a obowiązuje przez kolejne 4 miesiące od zakończenia nauki.

Istotne, że na okres wspomnianych 4 miesięcy NFZ może wystawić dodatkowo Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do opieki medycznej w krajach unijnych (w określonym przepisami zakresie). To istotne z pewnością dla wszystkich, którzy po ukończeniu studiów wybierają się za granicę.

Czytaj także: EKUZ – bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju

Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego może wygasnąć wcześniej niż po 4 miesiącach w sytuacji, gdy osoba objęta ubezpieczeniem tego rodzaju podejmie pracę – w kraju lub zagranicą.

Zobacz także: Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?

Po upływie 4 miesięcy o ubezpieczenie musisz postarać się sam

Aby zostać objętym obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej, możesz:

  • kontynuować naukę, np. na studiach doktoranckich,
  • podjąć pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia – składkę ubezpieczeniową opłacał będzie odpowiednio pracodawca lub zleceniodawca,
  • założyć własną działalność gospodarczą i samodzielnie opłacać składki na obowiązkowe ubezpieczenia,
  • zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny – składki opłacać będzie Urząd Pracy,
  • ubezpieczyć się dobrowolnie – po złożeniu wniosku do NFZ i podpisaniu stosownej umowy. Tutaj konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty związanej z przerwą w ubezpieczeniu zdrowotnym. Jej wysokość zależeć będzie od tego, jak długo trwała przerwa w opłacaniu składek.

Alternatywą dla bezpłatnej opieki zdrowotnej są zawsze prywatne pakiety medyczne, których koszt rekompensują krótsze kolejki, wygodna rejestracja i wysokiej jakości obsługa klienta.

Czytaj także: Czy warto wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Podsumowanie

  1. Student tak długo podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jak długo się uczy.
  2. Do 26. roku życia student może być objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym rodziców (realizowane przez NFZ). Powyżej 26 lat i w sytuacji kontynuowania nauki o takie ubezpieczenie zdrowotne należy wystąpić do uczelni.
  3. Prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (realizowane przez NFZ) wygasa po 4 miesiącach od dnia ukończenia nauki.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
8 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej