Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia

Aktualizacja:
zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia

Wiadomo, że o dzieci trzeba dbać. Ubierać, karmić, kształcić, otaczać miłością, troską i czułością. Podstawą jest zadbanie o to, by nasze dziecko od samego początku było ubezpieczone i tym samym objęte świadczeniami zdrowotnymi. W polskim systemie ubezpieczeń każde dziecko podlega obowiązkowi ubezpieczenia, co oznacza, że każde dziecko musi zostać do niego zgłoszone. Oto garść najważniejszych informacji na ten temat.

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia ZUS

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne według Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych obejmuje kilka kategorii osób, w tym właśnie dzieci. Ustawa ta reguluje także sposób zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia. Prawo mówi, że obowiązkiem pracującego rodzica objętego ubezpieczeniem zdrowotnym jest wpisanie dziecka do ubezpieczenia. Jeśli zarówno matka jak i ojciec pracują, ustalają między sobą, które z nich weźmie na siebie ten obowiązek i poinformuje swój zakład pracy o takiej potrzebie. Wówczas dalszy ciąg formalności bierze na siebie zakład pracy, w którym zostaje sporządzony specjalny formularz, a następnie przekazany do ZUS-u.

Jak w takim razie wygląda ubezpieczenie zdrowotne dziecka, gdy rodzice nie pracują?

W sytuacji, gdy żadne z rodziców nie jest objęte ubezpieczeniem, dziecko mogą zgłosić do ubezpieczenia posiadający te prawa dziadkowie. Z kolei w przypadku przysposobienia dziecka, rodzin zastępczych, lub instytucji opiekuńczych, ubezpieczenie dzieci jest obowiązkiem prawnych opiekunów.

Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Polski system ubezpieczeń zakłada możliwość ubezpieczania najbliższych nam osób. Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się za pośrednictwem pracodawcy lub zleceniodawcy. Jeśli ktoś jest zarejestrowany w urzędzie pracy, w nim zgłasza do ubezpieczenia danego członka swojej rodziny. Natomiast osoba prowadząca działalność gospodarczą musi tego dokonać samodzielnie. Potrzebny jest w tym celu wniosek o zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Kogo można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego? Otóż pracownik lub przedsiębiorca może zgodnie z prawem zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego przede wszystkim swoje dzieci. Ubezpieczenie obejmuje je do ukończenia 18 roku życia lub do 26 lat w przypadku, gdy są uczniami lub studentami, czyli nadal się kształcą. Ponadto można ubezpieczyć w ten sposób dziecko męża lub żony, dziecko w rodzinie zastępczej, a także obce dziecko, którego jesteśmy prawnym opiekunem. Dziecko posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności nie podlega żadnym ograniczeniom wiekowym w tej kwestii. Oczywiście częstą sytuacją jest objęcie ubezpieczeniem niepracującego współmałżonka. Zdarza się także w niektórych przypadkach zgłaszanie wnuków przez dziadków. Natomiast partnerzy czyli konkubenci mimo prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego nie są przez prawo uznawani za rodzinę, więc wniosek o objęcie ubezpieczeniem członka rodziny ich nie obejmuje.

Ubezpieczenie rodzinne

Zgłoszenie członka rodziny do ZUS-u odbywa się po wypełnieniu specjalnego formularza ZUS ZCNA. Na jego podstawie po wpisaniu odpowiednich danych odbywa się zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Druk ten dostępny jest do pobrania na stronach ZUS-u. Jeśli zachodzi taka potrzeba, czyli na przykład mąż lub żona z jakiegoś powodu przestaną pracować, warto zadbać wtedy o ubezpieczenie zdrowotne małżonka.
Wniosek o ubezpieczenie członka rodziny należy złożyć w ciągu 7 dni od zaistnienia okoliczności, czyli potrzeby objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Ważną informacją jest na pewno, że ubezpieczenie dziecka w pracy jak i dopisanie do ubezpieczenia innego członka rodziny to operacja całkowicie darmowa. Poza tym nie pociąga to za sobą zwiększenia składki odprowadzanej na ubezpieczenie zdrowotne co miesiąc do ZUS-u.

Ubezpieczenie noworodka

Ubezpieczenie dziecka przez rodzica to procedura, która rozpoczyna się tuż po urodzeniu dziecka. W szpitalu rodzic zostaje poinstruowany, że istnieje taki obowiązek jak zgłoszenie noworodka do ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczenie zdrowotne noworodka polega, jak już zostało wspomniane na dopisaniu go ubezpieczenia jednego z rodziców w ciągu 7 dni. Do tego potrzebne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku zawierającego podstawowe dane i PESEL dziecka. Okazuje się, że od 2013 roku za niedopełnienie obowiązku, jakim jest ubezpieczenie niemowlaka grożą sankcje, w tym kara grzywny. Jednak wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest ubezpieczenie dziecka. NFZ potwierdza wówczas jego prawa do darmowej opieki zdrowotnej, ponieważ dziecko zostaje wprowadzone do systemu eWUŚ.

Ubezpieczenie dziecka w ZUS-ie czyli objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym jest obowiązkiem, ale jednocześnie ważnym prawem do korzystania z opieki zdrowotnej finansowanej ze składek osób ubezpieczonych. Dlatego należy dbać o to, by o nasze dziecko i członków rodziny w razie potrzeby zadbał system.

porównywarka ubezpieczeń zdrowotnych

Podsumowanie

  • Obowiązkiem pracującego rodzica objętego ubezpieczeniem zdrowotnym jest wpisanie dziecka do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od narodzin.
  • Gdy żadne z rodziców nie jest objęte ubezpieczeniem, dziecko mogą zgłosić do ubezpieczenia posiadający te prawa dziadkowie.
  • Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się za pośrednictwem pracodawcy lub zleceniodawcy.
  • Ubezpieczenie dziecka daje mu prawo do korzystania z opieki zdrowotnej finansowanej ze składek osób ubezpieczonych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej