Ubezpieczenie zdrowotne małżonka – co warto wiedzieć?

Aktualizacja:
ubezpieczenie zdrowotne małżonka

Chcesz dopisać do ubezpieczenia zdrowotnego żonę lub męża? ZUS umożliwia to każdemu, kto odprowadza składki zdrowotne. Zrobisz to bezpłatnie u pracodawcy albo w oddziale ZUS, dzięki czemu małżonek będzie mieć pełne prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia. Jak załatwić formalności i do kiedy zgłosić małżonka? Dowiedz się, co mówią przepisy!

baner w treści – stały - 1

Ubezpieczenie zdrowotne niepracującego małżonka to rozwiązanie, dzięki któremu Twój bliski może liczyć na bezpłatną opiekę medyczną w ramach świadczeń NFZ. Jeśli więc np. współmałżonek straci pracę i nie zarejestruje się jako osoba bezrobotna, możesz dopisać go do swojego ubezpieczenia. Jak to wygląda w praktyce?

Ubezpieczenie zdrowotne małżonka w ZUS-ie

Przepisy mówią jasno, że możesz dopisać do ubezpieczenia każdego członka rodziny, który sam nie odprowadza składek i nie ma prawa do tego rodzaju ubezpieczenia z żadnego innego tytułu – m.in. niepracującą żonę lub męża. Nie trzeba więc zgłaszać do ZUS-u:

  • osoby zarejestrowanej jako bezrobotna,
  • studiującej,
  • przebywającej na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym,
  • pobierającej zasiłek,
  • emeryta lub rencisty.

Co więcej, nawet jeśli żona lub mąż pracuje na umowę zlecenie, także ma prawo do korzystania z usług NFZ w ramach własnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zgłoszenie żony lub męża w ZUS-ie polega na dopisaniu tej osoby do Twojego ubezpieczenia. Zastanawiasz się, ile to kosztuje? Nic. Ubezpieczenie współmałżonka jest darmowe i nie zwiększa składki pobieranej z Twojego wynagrodzenia. To stała kwota, ustalana co roku. Sprawdź, ile wynosi składka na ubezpieczenie zdrowotne w tym roku!

Zgłoszenie małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego krok po kroku

Jak wygląda ubezpieczenie żony przy mężu lub odwrotnie? I tu wiele zależy od Twojego zatrudnienia. Jeśli opłacasz składki z tytułu umowy o pracę lub zlecenie, zgłaszasz chęć ubezpieczenia małżonka u płatnika, czyli pracodawcy. Wtedy to on załatwia wszystkie formalności. Jeśli natomiast masz własną firmę i np. chcesz ubezpieczyć żonę przy działalności gospodarczej, musisz samodzielnie złożyć formularz ZUS ZCNA w dowolnym oddziale ZUS. Oczywiście o ile sam widniejesz w rejestrze. Jeśli nie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym, jak ubezpieczyć się w NFZ prywatnie.

Ważna informacja: w obu przypadkach masz na to 7 dni licząc od chwili „zaistnienia okoliczności powodujące, że musisz zgłosić członka rodziny”. W praktyce oznacza to, że musisz dopełnić formalności w ciągu tygodnia od momentu, gdy żona lub mąż np. straci pracę. Zgodnie z przepisami masz też 7 dni na wyrejestrowanie małżonka. Musisz to zrobić np. kiedy żona lub mąż nabędzie prawo do własnego ubezpieczenia – na przykład zostanie  zatrudniony lub zacznie pobierać zasiłek emerytalny. Jeśli natomiast stracisz pracę albo zawiesisz działalność gospodarczą, prawo do korzystania z NFZ stracisz zarówno Ty, jak i wszystkie osoby, które były podpięte do Twojego ubezpieczenia.

Sytuacje szczególne

Wszystko nieco komplikuje się, kiedy żona lub mąż zakłada działalność gospodarczą albo rozpoczyna zatrudnienie w innym kraju. Według przepisów  nie możesz objąć ubezpieczeniem zdrowotnym małżonka pracującego za granicą. W takich sytuacjach żonę lub męża obowiązują przepisy państwa, w jakim przebywa. Prawo do ubezpieczenia ustaje również w przypadku rozwodu, ponieważ obie strony tracą status członka rodziny.

Sporo wątpliwości nasuwa też kwestia, jak ma się rozdzielność majątkowa do ubezpieczenia zdrowotnego małżonka. Podpowiadamy: umowa o rozdzielności nie odbiera prawa do objęcia żony lub męża ubezpieczeniem zdrowotnym. Warto też wiedzieć, że objęcie ubezpieczeniem nie ustaje w przypadku prawnie orzeczonej separacji. Jeśli więc żona korzysta z ubezpieczenia męża i nie ma własnego tytułu do świadczeń zdrowotnych, może korzystać z nich nadal także wtedy, gdy małżonkowie zdecydują się na separację.

Kiedy jeszcze możliwe jest ubezpieczenie małżonka? Żona przebywająca na urlopie macierzyńskim i pobierająca świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może zarejestrować swojego męża. Osoba zatrudniona na pełen etat może natomiast zgłosić małżonka który przebywa na urlopie bezpłatnym (gdy urlop ten trwa dłużej niż 30 dni, osoba traci prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych).

Zobacz także: Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla żony lub męża

Dziś zdecydowanym standardem firm jest objęcie pracowników prywatną opieką medyczną. Ma to wiele zalet – brak kolejek, łatwy dostęp do szerokiej bazy specjalistów i świadczeń czy bardzo wysoki standard gabinetów lekarskich. Wizytę można też błyskawicznie umówić się za pomocą strony internetowej albo aplikacji mobilnej. Dużym plusem jest możliwość ubezpieczenia małżonka w ramach pakietu finansowanego przez pracodawcę.

Porównaj pakiety ubezpieczeń zdrowotnych

Jak to dokładnie wygląda? Firmy negocjują z centrami medycznymi atrakcyjną stawkę grupową i opłacają większość pakietu pracownika. Jeśli pracownik chce dodać partnera, kwota za dopisaną osobę jest mu co miesiąc potrącana z wynagrodzenia. Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie u męża w pracy lub ile zapłaci żona za pakiet dla męża? Wszystko zależy od ustaleń między firmą, a centrum medycznym, ale zazwyczaj kwota waha się w granicach 100-200 zł miesięcznie.

Firmy podpisują umowę z jednym, konkretnym centrum medycznym. Jeśli dane placówki Ci nie odpowiadają i chcesz samodzielnie wykupić pakiet dla żony lub męża, skorzystaj z bezpłatnej porównywarki ubezpieczeń zdrowotnych. Zobacz, które centrum ma najkorzystniejszą ofertę i ciesz się pakietem dopasowanym do potrzeb Twoich bliskich!

Zobacz także: Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia?

Jak zgłosić małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego?
Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne małżonka?
Ile mam czasu na zgłoszenie lub wyrejestrowanie małżonka?
Czy mogę dołączyć do ubezpieczenia zdrowotnego małżonka pracującego za granicą?

Podsumowanie

  1. ZUS umożliwia dopisanie do ubezpieczenia zdrowotnego każdego członka rodziny, który nie odprowadza składek na ubezpieczenie zdrowotne i nie ma prawa do tego rodzaju ubezpieczenia z żadnego innego tytułu.
  2. Zgłoszenie męża lub żony do ubezpieczenia jest darmowe i nie zwiększa wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, która co miesiąc jest odprowadzana do ZUS.
  3. Współmałżonka można dopisać do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego oferowanego przez pracodawcę.

baner w treści – stały - 2
Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
14 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej