Aż 1,3 mln złotych - tyle musi zwrócić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu motocyklista, który spowodował wypadek jadąc bez prawa jazdy. Dlaczego płaci z własnej kieszeni? Powodem jest tzw. regres ubezpieczeniowy.
Spowodowałeś wypadek? Posiadanie polisy OC nie zawsze uchroni Cię przed finansowymi konsekwencjami takiego zdarzenia. Są sytuacje, w których Twój ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie ofiarom kolizji lub wypadku, a następnie zwróci się do Ciebie o zwrot wypłaconej kwoty. Tak właśnie działa regres ubezpieczeniowy.
Regres ubezpieczeniowy – kiedy następuje?
Z regresem ubezpieczeniowym masz do czynienia wtedy, gdy spowodowana przez Ciebie szkoda nie była nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności, lecz wynikała z Twoich zaniedbań i rażącego złamania prawa. Przepisy (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152, art. 43) mówią wprost, kiedy następuje regres ubezpieczeniowy:
- Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub narkotyków
- Zbiegnięcie z miejsca wypadku
- Spowodowanie wypadku podczas jazdy skradzionym pojazdem
- Wyrządzenie szkody podczas jazdy bez uprawnień
Regres ubezpieczeniowy następuje również wtedy, gdy auto, którym poruszał się sprawca wypadku, nie posiadało wykupionej polisy OC. W takiej sytuacji szkody poniesione przez ofiary zdarzenia pokrywa UFG. Następnie zwraca się o zwrot wypłaconej kwoty od sprawcy zdarzenia.
CZYTAJ TAKŻE
Ubezpieczenie OC i AC motocykla – dlaczego tak trudno o dobrą ofertę?
Ubezpieczenie zabytkowego motocykla – fakty i mity
Rekordowy regres UFG wobec motocyklisty – musi oddać 1,3 mln złotych
Fundusz opublikował listę trzech najwyższych regresów ubezpieczeniowych w historii. Wszystkie opiewają na kwotę ponad 1 mln złotych!
- 1 300 000 złotych – dwóch pijanych nastolatków (obaj bez uprawnień do kierowania) jechało motocyklem. Prowadzący stracił panowanie nad pojazdem, a w wyniku wypadku pasażer porusza się na wózku inwalidzkim.
- ponad 1 100 000 złotych – nieletni w stanie nietrzeźwym, prowadząc niezarejestrowany motocykl uderzył w rowerzystkę, która zginęła na miejscu.
- ponad 1 000 000 złotych – zderzenie czołowe dwóch motocyklistów w nocy. Motocykl sprawcy, który prowadził pod wpływem alkoholu był bez świateł. W wyniku wypadku osoba poszkodowana jest częściowo sparaliżowana.
We wszystkich powyższych przypadkach tak wysokie kwoty wynikały z konieczności wypłaty renty, zadośćuczynienia i pokrycia kosztów leczenia. – Uczulamy kierowców, że warto wydać te ok. 150 złotych na obowiązkową polisę OC jednośladu, gdyż regresy wobec nieubezpieczonych sprawców wypadków spowodowanych przez kierujących motocyklami coraz częściej przekraczają milion złotych – podkreśla wiceprezes UFG, Hubert Stoklas.
Czytaj także: Stare motocykle a ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?
Coraz więcej jednośladów bez OC
Niestety, apele UFG i wysokie kary nakładane na kierowców poruszających się pojazdami bez OC nie docierają wszystkich kierowców. Jak podaje Fundusz, wraz ze wzrostem liczby motocykli rośnie też liczba ujawnionych przypadków braku obowiązkowej polisy w tej grupie pojazdów.
W 2016 roku UFG wystawił ponad 6,1 tys. wezwań o okazanie tego ubezpieczenia lub zapłacenie kary za jego brak. Oznacza to prawie 30-procentowy wzrost względem poprzedniego roku.
Dlatego też UFG kładzie coraz większy nacisk na działania prewencyjne. – Zwiększyliśmy liczbę kontroli, również wśród motocykli, motorowerów oraz skuterów i stąd wzrost liczby wezwań w tej grupie pojazdów. Wykrywane są bowiem również motocykle nieużytkowane, stojące dotychczas na przykład gdzieś w szopach czy piwnicach, które też muszą posiadać polisę OC tak długo jak są zarejestrowane – wyjaśnia wiceprezes UFG.
Czytaj także: Masz prawo jazdy kategorii B od trzech lat? Przesiądź się na motocykl!
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Zdarza Ci się prowadzić cudze auto? Przed wyruszeniem w trasę koniecznie sprawdź, czy taki samochód ma ważną polisę OC, bo w razie wypadku jesteś współodpowiedzialny i możesz słono zapłacić.
Ubezpieczenie OC motocykla jest nie tylko obowiązkiem posiadacza pojazdu, ale również gwarancją bezpieczeństwa finansowego motocyklisty. Ceny polisy mogą się różnić w zależności od wielu czynników. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmiennym wpływającym na cenę ubezpieczenia motocykla, aby lepiej zrozumieć, jakie elementy wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej.
To było najdroższe piwo w moim życiu – wspomina pan Ireneusz z Warszawy, który po jednym kuflu usiadł za kierownicę swojego samochodu i spowodował stłuczkę na parkingu galerii handlowej. Jeśli zastanawiasz się, jakie konsekwencje mogą grozić Ci za jazdę na podwójnym gazie ku przestrodze zapoznaj się z poniższym artykułem. Regres od pijanego kierowcy jest groźnym narzędziem w rękach ubezpieczyciela.
Wypadek spowodowany przez nieznanego sprawcę? Kolizja z nieubezpieczonym pojazdem? Kto zapłaci odszkodowanie w takiej sytuacji? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która stoi na straży pokrzywdzonych. Punkta sprawdza, w jakich przypadkach możesz spotkać się z UFG!
Uwaga na kierowców bez ważnej polisy OC. Gdzie najwięcej kierowców bez OC? Oto lista województw, w których ryzyko stłuczki z pojazdem bez OC jest aż o 1,5 razy wyższe niż gdzie indziej.
Wiosna w pełni, a motocykliści coraz mocniej zacierają ręce. Letnia aura sprzyja wycieczkom jednośladami na dłuższe i krótsze trasy. Niestety, coraz większa ilość maszyn pada łupem złodziei. Jak donosi Komenda Główna Policji w 2021 roku aż 1380 pojazdów zostało skradzionych.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.