Wiosna w pełni, a motocykliści coraz mocniej zacierają ręce. Letnia aura sprzyja wycieczkom jednośladami na dłuższe i krótsze trasy. Niestety, coraz większa ilość maszyn pada łupem złodziei. Jak donosi Komenda Główna Policji w 2021 roku aż 1380 pojazdów zostało skradzionych.
Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? To pytanie, które powinni zadać sobie wszyscy motocykliści. Wydawać by się mogło, że na rabunek narażone są jedynie te pozostawione na otwartej przestrzeni. Nic bardziej mylnego! Coraz większy procent wszystkich przestępstw stanowią kradzieże z parkingów podziemnych – to już 15% wszystkich zdarzeń!
Czytaj także: Skuś się na motocykl! Rośnie popyt na lekkie jednoślady
Mimo to złodzieje najchętniej wyciągają ręce po motocykle pozostawione na niestrzeżonych parkingach – aż 1/4 zanotowanych zdarzeń właśnie tam miała miejsce. Co ciekawe do aż 200 zniknięć doszło na prywatnych posesjach. Jak widać pozostawienie jednośladu na podwórku przed domem czy pracą wcale nie czyni go bezpieczniejszym.
Czytaj także: Masz prawo jazdy kategorii B od trzech lat? Przesiądź się na motocykl!
Jedynie 1/3 wszystkich zgłoszonych maszyn powróciła do właścicieli. To mniej niż w poprzednich latach. Warto więc zabezpieczyć się przed niechcianymi wydarzeniami. Punkta przypomina: ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy dwóch kółek. Jednak nie chroni ono od kradzieży. W tym przypadku warto zainwestować w polisę AC.
– Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2021 roku odnotowano aż o 40 proc. więcej kradzieży niż w latach 2019–2020. Najczęściej kradzieży dokonuje się w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Ciekawostką może być fakt, że aż 15 proc. kradzieży zdarza się w garażach podziemnych i w garażach przynależnych do domów jednorodzinnych – mówi agencji Newseria Biznes Karol Domżała, zastępca dyrektora Biura Taryfikacji Ubezpieczeń Klientów Indywidualnych w Compensa TU Vienna Insurance Group.
Czytaj także: Ubezpieczenie OC i AC motocykla – dlaczego tak trudno o dobrą ofertę?
Gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży?
Niechlubne pierwsze miejsce zajmuje województwo dolnośląskie. Wrocławski oddział policji odnotował aż 235 przypadków. Warszawscy motocykliści także powinni zainteresować się sposobami zabezpieczania motocykli przed kradzieżą – ze stołecznych ulic zniknęło ich aż 204 w ubiegłym roku. Trzecie miejsce należy do Katowic – tutaj z pojazdami pożegnało się 163 właścicieli.
Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla?
Z dużych miast najbezpieczniejszy dla posiadaczy motocykli jest Białystok. Komenda Wojewódzka Policji zanotowała tutaj jedynie 16 przypadków.
Czytaj także: Stare motocykle a ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?
Źródła: http://skradzionymotocykl.pl/baza/2022/01/ile-skradziono-motocykli-w-2021-roku/
https://biznes.newseria.pl/news/co-roku-lupem-zlodziei,p1187926591
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.
Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.
Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.