O 40% więcej kradzieży motocykli. Ubezpiecz, zanim go stracisz

Aktualizacja:
kradziez-motocykli-w-polsce

Wiosna w pełni, a motocykliści coraz mocniej zacierają ręce. Letnia aura sprzyja wycieczkom jednośladami na dłuższe i krótsze trasy. Niestety, coraz większa ilość maszyn pada łupem złodziei. Jak donosi Komenda Główna Policji w 2021 roku aż 1380 pojazdów zostało skradzionych.

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? To pytanie, które powinni zadać sobie wszyscy motocykliści. Wydawać by się mogło, że na rabunek narażone są jedynie te pozostawione na otwartej przestrzeni. Nic bardziej mylnego! Coraz większy procent wszystkich przestępstw stanowią kradzieże z parkingów podziemnych – to już 15% wszystkich zdarzeń!

Mimo to złodzieje najchętniej wyciągają ręce po motocykle pozostawione na niestrzeżonych parkingach – aż 1/4 zanotowanych zdarzeń właśnie tam miała miejsce. Co ciekawe do aż 200 zniknięć doszło na prywatnych posesjach. Jak widać pozostawienie jednośladu na podwórku przed domem czy pracą wcale nie czyni go bezpieczniejszym.

Jedynie 1/3 wszystkich zgłoszonych maszyn powróciła do właścicieli. To mniej niż w poprzednich latach. Warto więc zabezpieczyć się przed niechcianymi wydarzeniami. Punkta przypomina: ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy dwóch kółek. Jednak nie chroni ono od kradzieży. W tym przypadku warto zainwestować w polisę AC.

Sprawdź najniższą ofertę

– Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2021 roku odnotowano aż o 40 proc. więcej kradzieży niż w latach 2019–2020. Najczęściej kradzieży dokonuje się w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Ciekawostką może być fakt, że aż 15 proc. kradzieży zdarza się w garażach podziemnych i w garażach przynależnych do domów jednorodzinnych – mówi agencji Newseria Biznes Karol Domżała, zastępca dyrektora Biura Taryfikacji Ubezpieczeń Klientów Indywidualnych w Compensa TU Vienna Insurance Group.

Gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży?

Niechlubne pierwsze miejsce zajmuje województwo dolnośląskie. Wrocławski oddział policji odnotował aż 235 przypadków. Warszawscy motocykliści także powinni zainteresować się sposobami zabezpieczania motocykli przed kradzieżą – ze stołecznych ulic zniknęło ich aż 204 w ubiegłym roku. Trzecie miejsce należy do Katowic – tutaj z pojazdami pożegnało się 163 właścicieli.

Z dużych miast najbezpieczniejszy dla posiadaczy motocykli jest Białystok. Komenda Wojewódzka Policji zanotowała tutaj jedynie 16 przypadków.

Źródła: http://skradzionymotocykl.pl/baza/2022/01/ile-skradziono-motocykli-w-2021-roku/
https://biznes.newseria.pl/news/co-roku-lupem-zlodziei,p1187926591

Podsumowanie

  1. Najczęściej do kradzieży dochodziło w województwie dolnośląskim. Doszło tam do aż 235 przypadków.
  2. Najmniej kradzieży jednośladów odnotował KMP Białystok.
  3. Motocykle w 2021 roku najczęściej ginęły z niestrzeżonych parkingów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments