O 40% więcej kradzieży motocykli. Ubezpiecz, zanim go stracisz

Aktualizacja:
kradziez-motocykli-w-polsce

Wiosna w pełni, a motocykliści coraz mocniej zacierają ręce. Letnia aura sprzyja wycieczkom jednośladami na dłuższe i krótsze trasy. Niestety, coraz większa ilość maszyn pada łupem złodziei. Jak donosi Komenda Główna Policji w 2021 roku aż 1380 pojazdów zostało skradzionych.

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? To pytanie, które powinni zadać sobie wszyscy motocykliści. Wydawać by się mogło, że na rabunek narażone są jedynie te pozostawione na otwartej przestrzeni. Nic bardziej mylnego! Coraz większy procent wszystkich przestępstw stanowią kradzieże z parkingów podziemnych – to już 15% wszystkich zdarzeń!

Czytaj także: Skuś się na motocykl! Rośnie popyt na lekkie jednoślady

Mimo to złodzieje najchętniej wyciągają ręce po motocykle pozostawione na niestrzeżonych parkingach – aż 1/4 zanotowanych zdarzeń właśnie tam miała miejsce. Co ciekawe do aż 200 zniknięć doszło na prywatnych posesjach. Jak widać pozostawienie jednośladu na podwórku przed domem czy pracą wcale nie czyni go bezpieczniejszym.

Czytaj także: Masz prawo jazdy kategorii B od trzech lat? Przesiądź się na motocykl!

Jedynie 1/3 wszystkich zgłoszonych maszyn powróciła do właścicieli. To mniej niż w poprzednich latach. Warto więc zabezpieczyć się przed niechcianymi wydarzeniami. Punkta przypomina: ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy dwóch kółek. Jednak nie chroni ono od kradzieży. W tym przypadku warto zainwestować w polisę AC.

Sprawdź najniższą ofertę

– Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2021 roku odnotowano aż o 40 proc. więcej kradzieży niż w latach 2019–2020. Najczęściej kradzieży dokonuje się w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Ciekawostką może być fakt, że aż 15 proc. kradzieży zdarza się w garażach podziemnych i w garażach przynależnych do domów jednorodzinnych – mówi agencji Newseria Biznes Karol Domżała, zastępca dyrektora Biura Taryfikacji Ubezpieczeń Klientów Indywidualnych w Compensa TU Vienna Insurance Group.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC i AC motocykla – dlaczego tak trudno o dobrą ofertę?

Gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży?

Niechlubne pierwsze miejsce zajmuje województwo dolnośląskie. Wrocławski oddział policji odnotował aż 235 przypadków. Warszawscy motocykliści także powinni zainteresować się sposobami zabezpieczania motocykli przed kradzieżą – ze stołecznych ulic zniknęło ich aż 204 w ubiegłym roku. Trzecie miejsce należy do Katowic – tutaj z pojazdami pożegnało się 163 właścicieli.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla?

Z dużych miast najbezpieczniejszy dla posiadaczy motocykli jest Białystok. Komenda Wojewódzka Policji zanotowała tutaj jedynie 16 przypadków.

Czytaj także: Stare motocykle a ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

Źródła: http://skradzionymotocykl.pl/baza/2022/01/ile-skradziono-motocykli-w-2021-roku/
https://biznes.newseria.pl/news/co-roku-lupem-zlodziei,p1187926591

Podsumowanie

  1. Najczęściej do kradzieży dochodziło w województwie dolnośląskim. Doszło tam do aż 235 przypadków.
  2. Najmniej kradzieży jednośladów odnotował KMP Białystok.
  3. Motocykle w 2021 roku najczęściej ginęły z niestrzeżonych parkingów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej