O 40% więcej kradzieży motocykli. Ubezpiecz, zanim go stracisz

Aktualizacja:
kradziez-motocykli-w-polsce

Wiosna w pełni, a motocykliści coraz mocniej zacierają ręce. Letnia aura sprzyja wycieczkom jednośladami na dłuższe i krótsze trasy. Niestety, coraz większa ilość maszyn pada łupem złodziei. Jak donosi Komenda Główna Policji w 2021 roku aż 1380 pojazdów zostało skradzionych.

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? To pytanie, które powinni zadać sobie wszyscy motocykliści. Wydawać by się mogło, że na rabunek narażone są jedynie te pozostawione na otwartej przestrzeni. Nic bardziej mylnego! Coraz większy procent wszystkich przestępstw stanowią kradzieże z parkingów podziemnych – to już 15% wszystkich zdarzeń!

Czytaj także: Skuś się na motocykl! Rośnie popyt na lekkie jednoślady

Mimo to złodzieje najchętniej wyciągają ręce po motocykle pozostawione na niestrzeżonych parkingach – aż 1/4 zanotowanych zdarzeń właśnie tam miała miejsce. Co ciekawe do aż 200 zniknięć doszło na prywatnych posesjach. Jak widać pozostawienie jednośladu na podwórku przed domem czy pracą wcale nie czyni go bezpieczniejszym.

Czytaj także: Masz prawo jazdy kategorii B od trzech lat? Przesiądź się na motocykl!

Jedynie 1/3 wszystkich zgłoszonych maszyn powróciła do właścicieli. To mniej niż w poprzednich latach. Warto więc zabezpieczyć się przed niechcianymi wydarzeniami. Punkta przypomina: ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy dwóch kółek. Jednak nie chroni ono od kradzieży. W tym przypadku warto zainwestować w polisę AC.

Sprawdź najniższą ofertę

– Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2021 roku odnotowano aż o 40 proc. więcej kradzieży niż w latach 2019–2020. Najczęściej kradzieży dokonuje się w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Ciekawostką może być fakt, że aż 15 proc. kradzieży zdarza się w garażach podziemnych i w garażach przynależnych do domów jednorodzinnych – mówi agencji Newseria Biznes Karol Domżała, zastępca dyrektora Biura Taryfikacji Ubezpieczeń Klientów Indywidualnych w Compensa TU Vienna Insurance Group.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC i AC motocykla – dlaczego tak trudno o dobrą ofertę?

Gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży?

Niechlubne pierwsze miejsce zajmuje województwo dolnośląskie. Wrocławski oddział policji odnotował aż 235 przypadków. Warszawscy motocykliści także powinni zainteresować się sposobami zabezpieczania motocykli przed kradzieżą – ze stołecznych ulic zniknęło ich aż 204 w ubiegłym roku. Trzecie miejsce należy do Katowic – tutaj z pojazdami pożegnało się 163 właścicieli.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla?

Z dużych miast najbezpieczniejszy dla posiadaczy motocykli jest Białystok. Komenda Wojewódzka Policji zanotowała tutaj jedynie 16 przypadków.

Czytaj także: Stare motocykle a ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

Źródła: http://skradzionymotocykl.pl/baza/2022/01/ile-skradziono-motocykli-w-2021-roku/
https://biznes.newseria.pl/news/co-roku-lupem-zlodziei,p1187926591

Podsumowanie

  1. Najczęściej do kradzieży dochodziło w województwie dolnośląskim. Doszło tam do aż 235 przypadków.
  2. Najmniej kradzieży jednośladów odnotował KMP Białystok.
  3. Motocykle w 2021 roku najczęściej ginęły z niestrzeżonych parkingów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej