1,3 mln zł - rekordowy regres UFG za wypadek na motocyklu

Aktualizacja:
rekordowy regres ufg

Aż 1,3 mln złotych - tyle musi zwrócić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu motocyklista, który spowodował wypadek jadąc bez prawa jazdy. Dlaczego płaci z własnej kieszeni? Powodem jest tzw. regres ubezpieczeniowy.

Spowodowałeś wypadek? Posiadanie polisy OC nie zawsze uchroni Cię przed finansowymi konsekwencjami takiego zdarzenia. Są sytuacje, w których Twój ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie ofiarom kolizji lub wypadku, a następnie zwróci się do Ciebie o zwrot wypłaconej kwoty. Tak właśnie działa regres ubezpieczeniowy.

Regres ubezpieczeniowy – kiedy następuje?

Z regresem ubezpieczeniowym masz do czynienia wtedy, gdy spowodowana przez Ciebie szkoda nie była nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności, lecz wynikała z Twoich zaniedbań i rażącego złamania prawa. Przepisy (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152, art. 43) mówią wprost, kiedy następuje regres ubezpieczeniowy:

  • Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub narkotyków
  • Zbiegnięcie z miejsca wypadku
  • Spowodowanie wypadku podczas jazdy skradzionym pojazdem
  • Wyrządzenie szkody podczas jazdy bez uprawnień

Regres ubezpieczeniowy następuje również wtedy, gdy auto, którym poruszał się sprawca wypadku, nie posiadało wykupionej polisy OC. W takiej sytuacji szkody poniesione przez ofiary zdarzenia pokrywa UFG. Następnie zwraca się o zwrot wypłaconej kwoty od sprawcy zdarzenia.

CZYTAJ TAKŻE

Ubezpieczenie OC i AC motocykla – dlaczego tak trudno o dobrą ofertę?

Ubezpieczenie zabytkowego motocykla – fakty i mity

Rekordowy regres UFG wobec motocyklisty – musi oddać 1,3 mln złotych

Fundusz opublikował listę trzech najwyższych regresów ubezpieczeniowych w historii. Wszystkie opiewają na kwotę ponad 1 mln złotych!

  • 1 300 000 złotych – dwóch pijanych nastolatków (obaj bez uprawnień do kierowania) jechało motocyklem. Prowadzący stracił panowanie nad pojazdem, a w wyniku wypadku pasażer porusza się na wózku inwalidzkim.
  • ponad 1 100 000 złotych – nieletni w stanie nietrzeźwym, prowadząc niezarejestrowany motocykl uderzył w rowerzystkę, która zginęła na miejscu.
  • ponad 1 000 000 złotych – zderzenie czołowe dwóch motocyklistów w nocy. Motocykl sprawcy, który prowadził pod wpływem alkoholu był bez świateł. W wyniku wypadku osoba poszkodowana jest częściowo sparaliżowana.

We wszystkich powyższych przypadkach tak wysokie kwoty wynikały z konieczności wypłaty renty, zadośćuczynienia i pokrycia kosztów leczenia.  – Uczulamy kierowców, że warto wydać te ok. 150 złotych na obowiązkową polisę OC jednośladu, gdyż regresy wobec nieubezpieczonych sprawców wypadków spowodowanych przez kierujących motocyklami coraz częściej przekraczają milion złotych – podkreśla wiceprezes UFG, Hubert Stoklas.

Czytaj także: Stare motocykle a ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

Coraz więcej jednośladów bez OC

Niestety, apele UFG i wysokie kary nakładane na kierowców poruszających się pojazdami bez OC nie docierają wszystkich kierowców. Jak podaje Fundusz, wraz ze wzrostem liczby motocykli rośnie też liczba ujawnionych przypadków braku obowiązkowej polisy w tej grupie pojazdów.

W 2016 roku UFG wystawił ponad 6,1 tys. wezwań o okazanie tego ubezpieczenia lub zapłacenie kary za jego brak. Oznacza to prawie 30-procentowy wzrost względem poprzedniego roku.

Dlatego też UFG kładzie coraz większy nacisk na działania prewencyjne. – Zwiększyliśmy liczbę kontroli, również wśród motocykli, motorowerów oraz skuterów i stąd wzrost liczby wezwań w tej grupie pojazdów. Wykrywane są bowiem również motocykle nieużytkowane, stojące dotychczas na przykład gdzieś w szopach czy piwnicach, które też muszą posiadać polisę OC tak długo jak są zarejestrowane – wyjaśnia wiceprezes UFG.

Czytaj także: Masz prawo jazdy kategorii B od trzech lat? Przesiądź się na motocykl!

Podsumowanie

  1. W 2017 roku kara dla właściciela jednośladu za brak ubezpieczenia wynosi maksymalnie 670 złotych
  2. Średni koszt polisy OC dla motocykla to około 150 złotych. Tymczasem rekordowy regres ubezpieczeniowy wynosi ponad 1,3 mln złotych


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej