Regres ubezpieczeniowy – co to takiego? Kiedy to Ty musisz zapłacić ubezpieczycielowi?

Aktualizacja:
Co to jest regres ubezpieczeniowy?

Dzięki ubezpieczeniu OC masz gwarancję, że otrzymasz rekompensatę finansową jako poszkodowany, a jako sprawca wypadku nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni. Są jednak sytuacje, kiedy musisz ponieść konsekwencje wyrządzonych przez siebie szkód i zapłacić ubezpieczycielowi. Jest to tzw. regres ubezpieczeniowy. Sprawdź, co to takiego i co warto o nim wiedzieć!

Co to jest regres w ubezpieczeniu?

Regres ubezpieczeniowy to sytuacja, w której ubezpieczyciel wypłaca ofierze wypadku odszkodowanie, a następnie zwraca się do sprawcy o zwrot pieniędzy. W praktyce oznacza to, że jeśli spowodujesz wypadek w określonych okolicznościach, np. pod wpływem środków psychoaktywnych, ubezpieczenie OC nie będzie chroniło Twojego majątku i będziesz musiał ponieść konsekwencje finansowe zdarzenia, płacąc pieniądze ubezpieczycielowi. 

Szacuje się, że średnia wartość regresu ubezpieczeniowego wynosi obecnie ok. 20 tys. zł., czyli znacznie więcej niż wartość polisy OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny notował jednak znacznie większe sumy – sprawca wypadku bez OC został zobowiązany do zapłacenia ponad 1,5 mln zł, natomiast inna osoba, która spowodowała wypadek za granicą, musiała zapłacić dwa razy więcej! 

Pamiętaj, że ważna polisa OC nie tylko umożliwia ofiarom wypadków uzyskanie odszkodowania. Jest także zabezpieczeniem majątku właściciela pojazdu. Brak ubezpieczenia OC i wynikające z tego konsekwencje mogą całkowicie zrujnować życie, powodując ogromne długi. Warto o tym pamiętać, wsiadając za kierownicę.

Czytaj także: Prowadzisz cudze auto bez OC? Narażasz się na milionowe kary

Porównaj ceny ubezpieczenia OC i AC

Kalkulator OC/AC

Regres ubezpieczeniowy – w jakich sytuacjach nie zadziała ubezpieczenie OC?

Są sytuacje, w których ubezpieczenie OC nie chroni sprawcy wypadku przed odpowiedzialnością finansową. W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zostały wymienione sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo do regresu ubezpieczeniowego. Należą do nich:

 • spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub narkotyków – mowa wtedy o regresie od pijanego kierowcy;
 • ucieczka z miejsca wypadku;
 • spowodowanie wypadku podczas jazdy skradzionym pojazdem;
 • wyrządzenie szkody podczas jazdy bez uprawnień.

Wyobraź sobie, że wsiadłeś do samochodu następnego dnia po zakrapianej imprezie. Zapomniałeś zrobić test alkomatem, a poziom alkoholu w Twoim organizmie przekraczał jeszcze dopuszczalne normy. W drodze do domu spowodowałeś wypadek. Właściciel samochodu, w który uderzyłeś, zgłosił szkodę z Twojego OC i otrzymał odszkodowanie od Twojego ubezpieczyciela. Nie oznacza to jednak, że uda Ci się uniknąć konsekwencji. Twój ubezpieczyciel zażąda od Ciebie zwrotu pieniędzy, jeśli oczywiście będzie w stanie udowodnić Twoją winę. Suma regresu ubezpieczeniowego będzie zależała od wyceny szkody – będziesz musiał opłacić rachunek, który wystawi warsztat, a dodatkowo możesz zostać obciążony kosztami leczenia poszkodowanego. Nic więc dziwnego, że koszty te mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. 

Odpowiedzialności nie unikniesz również wtedy, gdy nie zauważysz szkody, którą spowodowałeś, i odjedziesz z miejsca zdarzenia. Przykładem może być sytuacja, gdy uszkodzisz samochód innej osoby w trakcie manewru cofania na parkingu pod supermarketem. Jeśli zdarzenie zostanie potwierdzone przez miejscowy monitoring, możesz dostać mandat karny, a dodatkowo wezwanie do zapłaty określonej kwoty od firmy ubezpieczeniowej.

Sprawdź, jakie jeszcze mogą być wyłączenia w ubezpieczeniach OC!

Regres ubezpieczeniowy – w jakich jeszcze sytuacjach ma miejsce?

Może zdarzyć się też tak, że ubezpieczyciel zgłosi się po pieniądze do osoby trzeciej, która znajduje się poza stosunkiem ubezpieczenia. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dochodzi do zalania mieszkania przez sąsiada z góry, który zapomniał zakręcić kurków z wodą w wannie. Mówimy wtedy o regresie „typowym” lub „właściwym”, który spotyka się w przypadku ubezpieczeń mienia.

Pamiętaj, że wykupienie polisy OC nie zwalnia Cię z obowiązku przestrzegania zasad. Jeśli wsiądziesz za kółko po alkoholu, bez prawa jazdy lub uciekniesz z miejsca wypadku, możesz nie tylko doprowadzić do tragedii, lecz także ponieść ogromne konsekwencje finansowe. Jeśli z kolei to Ty zostałeś poszkodowany, nie masz AC, a sprawca nie wykupił OC, nie obawiaj się! Pieniądze pomoże Ci odzyskać Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Czytaj także: 1,3 mln zł – rekordowy regres UFG za wypadek na motocyklu

Regres ubezpieczeniowy – jak można się bronić?

Zdarzają się sytuacje, w których spowodujesz delikatną stłuczkę lub tzw. szkodę parkingową. Odjeżdżasz wówczas z miejsca zdarzenia zupełnie nieświadomy całego zajścia. Jeśli w okolicy był świadek zdarzenia lub monitoring, poszkodowany może zidentyfikować Twój samochód po numerach rejestracyjnych i domagać się odszkodowania za straty od Twojego ubezpieczyciela. Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują takie sytuacje jako ucieczkę z miejsca zdarzenia i stosują regres ubezpieczeniowy. Jak bronić się w takiej sytuacji?

„Sytuacje, w których ubezpieczyciele występują z roszczeniem regresowym do osób, które niechcący oddaliły się z miejsca zdarzenia, występują nagminnie. Zdziwieni sprawcy zazwyczaj przyjmują regres i nie działają w swojej obronie, popełniając tym samym błąd. Orzecznictwo sądowe bowiem jasno wskazuje, że zbiegnięcie z miejsca zdarzenia to takie zachowanie, które ma na celu uniemożliwienie zidentyfikowania kierującego i uniknięcie przez niego odpowiedzialności. Czy odjeżdżając niechcący z parkingu w centrum handlowym mamy w planach chowanie się po kątach przed firmą ubezpieczeniową? Z całą pewnością nie. Jeśli firma ubezpieczeniowa zwróci się do nas z regresem, nie dajmy za wygraną w pierwszej chwili. Spiszmy oświadczenie, że przyznajemy się do spowodowania stłuczki, spróbujmy wytłumaczyć, że nasze działanie nie było celowe” – podkreśla Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl.

Pamiętaj jeszcze, że jako sprawca zdarzenia możesz skorzystać z przysługujących Ci praw, a więc:

 • prawo do dokładnych wyjaśnień, co do rodzaju i wysokości wypłaconych świadczeń;
 • prawo do wystąpienia o zmniejszenie, umorzenie lub rozłożenie należności na raty przy wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej czy życiowej;
 • prawo do dochodzenia swoich racji przed sądem powszechnym w przypadku, gdy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) kieruje sprawę na drogę sądową.

Regres ubezpieczeniowy a wypadek bez OC

Co się stanie, jeśli spowodujesz wypadek, nie mając wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC? W takiej sytuacji poszkodowany zwraca się – poprzez swojego ubezpieczyciela – do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG wypłaca mu odszkodowanie, a następnie wszczyna wobec Ciebie postępowanie regresowe, chcąc odzyskać pieniądze.

Jeśli spowodujesz wypadek cudzym autem, które w momencie zdarzenia nie posiadało ważnej polisy OC, będziesz musiał ponieść finansowe konsekwencje razem z właścicielem samochodu, który nie wykupił obowiązkowego ubezpieczenia.

Czytaj także: Uszkodziłeś czyjeś auto i odjechałeś? Zapłacisz z własnej kieszeni!

Pytania i odpowiedzi

Ile wynosi regres ubezpieczeniowy?
Kiedy powstaje roszczenie regresowe?
Odwołanie od regresu ubezpieczeniowego – jak wygląda wzór?

Podsumowanie

 • Nawet jeśli masz OC, ubezpieczyciel może zażądać zwrotu pieniędzy za wyrządzone przez Ciebie szkody.
 • Za szkody zapłacisz, jeśli spowodujesz wypadek np. pod wpływem alkoholu, lub prowadząc samochód bez prawa jazdy.
 • Jeśli spowodowałeś wypadek nie mając OC, o zwrot pieniędzy zwróci się do Ciebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
 • Nawet jeśli spowodowałeś wypadek bez OC, przysługują Ci określone prawa.
 • Regres dotyczy także ubezpieczeń mienia.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
104 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej