Ubezpieczenie OC na pół roku – czy to możliwe?

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc na pół roku

W standardowych umowach i placówkach ubezpieczeniowych, polisę OC można zawrzeć na minimum 12 miesięcy. Bardzo często zdarza się, że potrzebujemy wykupić ubezpieczenie na krótszy okres – czy to ze względów planowanej zmiany samochodu, czy też przewozu go z innego kraju na dalszą sprzedaż. Jak radzić sobie w takich przypadkach? Podpowiadamy!

Odstępstwa zazwyczaj są możliwe, ale – jak to zwykle bywa, tylko w specyficznych sytuacjach, jako wyjątek od reguły.

Kto może skorzystać z krótkoterminowego OC?

Jeszcze niedawno pomysł krótkoterminowego wykupienia OC był niemożliwy dla osób prywatnych. Mogły z niego korzystać tylko firmy i przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą. Aktualnie pojawiła się mała nowelizacja przepisów i takie ubezpieczenie, na okres miesiąca lub trzech miesięcy, mogą zawrzeć także indywidualni kierowcy. Mimo wszystko dotyczy to tylko i wyłącznie:

  • posiadaczy samochodów zarejestrowanych na stałe,

  • właścicieli posiadających czasową rejestrację,

  • pojazdów zarejestrowanych za granicą i przewożonych na terytorium Polski,

  • pojazdów wolnobieżnych (nie dotyczy to jednak ciągników i pojazdów rolniczych),

  • pojazdów historycznych, czyli zabytkowych, muzealnych, jak również pojazdów o wartości unikatowej.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Podsumowując, krótkoterminowe ubezpieczenie można wykupić w przypadku samochodu zarejestrowanego czasowo. Nie mamy tutaj na myśli rejestracji interpretowanej jako czasową w momencie oczekiwania na nowy dowód rejestracyjny. Ubezpieczenie OC na krótszy okres zazwyczaj przydaje się osobom, które chcą wywieźć samochód za granicę lub potrzebują takiego dokumentu tylko na przejazd do miejsca naprawy swojego auta. Ważne jest, aby mieć świadomość, że kiedy nasze krótkoterminowe OC wygaśnie, nie możemy go ponawiać – wtedy musimy wykupić standardowe OC na minimum rok.

Jaki okres zawarcia umowy jest możliwy?

Ustawa o ubezpieczeniach informuje, że polisa OC może być zawarta na minimum 30 dni, nie dłużej niż 12 miesięcy, natomiast w przypadku pojazdów wolnobieżnych nie krócej niż 3 miesiące. Inaczej sprawy się mają wobec aut sprowadzanych z Unii Europejskiej, które mają zostać zarejestrowane w Polsce – taką polisę zawrzeć można jedynie na okres 30 dni, czyli dokładny miesiąc.

Ile kosztuje krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

Koszt ubezpieczenia OC na krótszy termin niż przewiduje ustawa jest różny. Średnio jest to wydatek rzędu około 80 do 150 złotych. Należy jednak pamiętać, że na takie czasowe ubezpieczenie i jego koszt mają wpływ różne, indywidualne czynniki – dokładnie tak samo jak w przypadku rocznego ubezpieczenia OC. Należą do nich m.in. miejsce zamieszkania, liczba pokonywanych kilometrów rocznie czy pojemność silnika pojazdu. Istotnym punktem jest jednak to, że czasowe ubezpieczenie przyznawane jest natychmiast po jego zawarciu – bez konieczności oczekiwania. Oczywiście, mimo wszystko najwięcej informacji będzie w stanie przekazać nam osoba odpowiedzialna za takie kwestie w placówkach ubezpieczycieli. Warto wybrać się do kilku z nich i rozważyć różne opcje lub skorzystać z porównywarki online.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Reasumując, ubezpieczenie na krótszy okres niż rok jest jak najbardziej możliwe, istotny jest powód i rozeznanie na rynku ubezpieczeniowym. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, warto jest rozeznać się w wielu ubezpieczalniach i sprawdzić, co oferują ich konkurenci. Należy jednak pamiętać, że takie ubezpieczenie to z pewnością opcja nieco mniej opłacalna finansowo.

Ubezpieczenie na pół roku – jak to obejść?

Jeśli sprzedajesz samochód i nie chcesz płacić składki za cały rok, w obawie że i tak Ci się nie zwróci, opcją jest OC na raty. Wtedy faktycznie można wykupić ubezpieczenie na pół roku. Jeśli przed tym okresem sprzedasz auto i poinformujesz o tym ubezpieczyciela ( i kupującego)  nie będziesz zobowiązany do opłacenia drugiej raty. Musisz się jednak liczyć z tym, że kupujący może zbijać cenę, ze względu na konieczność samodzielnego opłacenia polisy.

Podsumowanie

  1. Istnieje możliwość zawarcia ubezpieczenia OC na okres miesiąca lub trzech miesięcy
  2. Dotyczy to jednak tylko kilku sytuacji, które są jasno określone
  3. Polisa OC może być zawarta na minimum 30 dni, i na nie dłużej niż 12 miesięcy.
  4. Koszt ubezpieczenia OC na krótszy termin to koszt rzędu 80 - 150 zł, ale jest to kwota orientacyjna i dotyczy zwykle 30 dniowego okresu ważności polisy

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2023.08.30
OC na miesiąc. W jakich sytuacjach możesz wykupić OC krótkoterminowe?

Okres standardowego ubezpieczenia OC wynosi 12 miesięcy i jest to najczęściej spotykana forma tej obowiązkowej polisy. Właściciele pojazdów są zobowiązani do zakupu i przedłużania polisy OC co roku, aby utrzymać ważne ubezpieczenie. Jednak, w niektórych przypadkach, zakupienie OC na krótszy okres czasu może być preferowane.

Czytaj więcej
ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granica
2024.05.10  •  Samochód
Ubezpieczenie OC w Polsce dla samochodu zarejestrowanego za granicą

Nowe auto czeka, by przekroczyć granicę i wjechać do Twojego garażu? Koniecznie zapoznaj się z przepisami i dowiedz się, jak legalnie sprowadzić go do Polski. Podpowiemy Ci, jak ubezpieczyć samochód zarejestrowany za granicą i jak długo możesz jeździć na obcych tablicach po polskich drogach. Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć!

Czytaj więcej
Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu
2019.06.14  •  Samochód
Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie

Nie ma szans na to, by w życiu kierowców nastała nuda. Nie chodzi nawet o to, że zmotoryzowani sami zapewniają sobie emocje na drodze. O te dba między innymi Ministerstwo Infrastruktury, które właśnie zapowiada kolejne zmiany w prawie. Na pierwszy rzut oka mają być one na rękę kierowcom – czasowe wycofanie pojazdu z ruchu ma być szansą na oszczędność w OC. Jest jednak druga strona medalu…

Czytaj więcej
Assistance krótkoterminowe
2023.08.04
Jak wybrać assistance krótkoterminowe na wyjazd?

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje teraz assistance krótkoterminowe, które jest idealnym połączeniem funkcjonalności i ceny. Dzięki temu nie musisz podpisywać umowy na rok, a zyskujesz ochronę w czasie wyjazdu. Co trzeba wiedzieć o assistance w podróży? Czy warto z niego skorzystać?

Czytaj więcej
2024.08.30  •  Samochód
OC komisowe – warunki, cena. Czy można kupić ubezpieczenie komisowe online?

Kupując auto z komisu, najprawdopodobniej wraz z kluczykami otrzymasz ubezpieczenie OC, przy czym może to być tzw. ubezpieczenie komisowe. Czym różni się taka polisa od rocznego ubezpieczenia OC? Czy sam będziesz mógł zakupić OC komisowe?

Czytaj więcej
zagraniczne oc w polsce
2017.12.08
Zagraniczne OC dla auta zarejestrowanego w Polsce – czy tak można?

Wzrost cen ubezpieczenia OC sprawił, że wielu użytkowników aut aktywnie poszukuje sposobów na oszczędności na OC, np. ubezpieczając samochód na Ukrainie czy w przypadku pracy za granicą, w Polsce. Czy tak można? Co nam grozi? Jaki jest najlepszy sposób na tanie OC?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej